Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Aktywny mózg

Badania neurobiolożki z Harvardu Sary Lazar wykazują, że część mózgu, znana jako wyspa, aktywuje się, gdy praktykujemy mindfulness. Dosłownie pojawia się w tym obszarze więcej komórek nerwowych.

Wyspa pomaga nam dostroić się do emocji. Pozwala nam też na empatię i na zgrywanie się z uczuciami innych. Innymi słowy, prosty trening zwracania uwagi na oddech i wędrówkę powietrza po naszym ciele aktywuje wyspę, co z kolei pomaga nam lepiej zrozumieć siebie i innych.

Mindfulness znaczy pamięć

W starożytnym wschodnim języku pali, słowo mindfulness tłumaczy się jako „pamięć”. Wszystko rozbija się o pamiętanie, by być obecnym, a czym lepiej wypełnić teraźniejszy moment niż życzliwością?

Kiedy zanurzasz się w samokrytykę, dzieje się coś zupełnie innego. Twoje ciało myśli, że ktoś je atakuje i – w pewien sposób – ma rację: robisz to ty, a dokładniej, twoje myśli!

Ciało migdałowate aktywuje się, by odeprzeć atak, wysyłając sygnały, które podnoszą ciśnienie krwi, wyzwalają adrenalinę i kortyzol i mobilizują energię do ucieczki przed zagrożeniem (reakcja uciekaj-lub-walcz). W rezultacie jesteś zestresowana, niespokojna i być może również rozgniewana. Samowspółczucie lub samokrytyka: wybór należy do ciebie!

„Współczucie to wezwanie do czynu bez granic”.

Prince Rogers Nelson, wokalista i autor piosenek

Wszyscy jesteśmy ludźmi

Nasze umysły wędrują w niekorzystne lub negatywne miejsca i jest to jak najbardziej naturalne. Wszyscy mamy takie tendencje, ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi. Radzenie sobie z emocjami czy myślami bywa wyzwaniem dla każdego. Wszystkim nam pomaga życzliwość, wszyscy chcemy być szczęśliwi. Nie jesteśmy sami. Ćwiczenie Trzy świeczki może być skierowane do dzieci, ich rodzin albo nawet do ludzi na całym świecie. Wszystkim nam marzy się szczęście, zdrowie i spokój.

Trzy świeczki

Czas: 1-2 minuty

Co ci będzie potrzebne: tylko ty

To ćwiczenie łączy koncentrację na oddechu z intencją, gdzie dziecko życzy dobrze sobie, a potem życzy dobrze innym. Warto spróbować pierwsze kilka razy ze słowami spisanymi poniżej, a potem dziecko może zmienić słowa albo, jeśli zechce, wyrazić inne życzenia.

Przeczytaj dziecku ten wstęp podczas pierwszych kilku powtórzeń ćwiczenia.

Życzliwe słowa i życzenia mają wielką moc. Wzięcie głębokiego, powolnego wdechu pomoże ci się uspokoić. Zebrane razem te dwie czynności to piękna kombinacja.

Przeczytaj dziecku poniższą instrukcję. Po kilku próbach może być w stanie samo prowadzić się przez ćwiczenie, bez twojej pomocy.

1. Wyobraź sobie, że stoi przed tobą tort z trzema świeczkami i że możesz wypowiedzieć 3 życzenia.

2. Weź głęboki wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz pierwszą świeczkę. W myślach powiedz: „Obym był szczęśliwy”.

3. Weź kolejny wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz drugą świeczkę. W myślach powiedz: „Obym był zdrowy”.

4. Weź kolejny wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz trzecią świeczkę. W myślach powiedz: „Obym był spokojny”.

5. Możesz też wypowiedzieć życzenia dla kogoś, na kim ci zależy – to może być ktoś z rodziny albo przyjaciel. W wyobraźni stwórz wizerunek tej osoby, kiedy będziesz zdmuchiwał 3 świeczki i wyrażał życzenia.

6. Weź głęboki wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz pierwszą świeczkę. W myślach powiedz: „Obyś był szczęśliwy”.

7. Weź kolejny wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz drugą świeczkę. W myślach powiedz: ”Obyś był zdrowy”.

8. Weź kolejny wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchując, wyobraź sobie, że zdmuchujesz trzecią świeczkę. W myślach powiedz: „Obyś był spokojny”.

9. Możesz też zrobić to ćwiczenie w intencji wszystkich w twojej okolicy, w twoim mieście, a nawet na całym świecie.

10. Weź głęboki wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz pierwszą świeczkę. W myślach powiedz: „Obyśmy wszyscy byli szczęśliwi”.

11. Weź kolejny wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz drugą świeczkę. W myślach powiedz: „Obyśmy wszyscy byli zdrowi”.

12. Weź kolejny wdech, a wydychając, wyobraź sobie, że zdmuchujesz trzecią świeczkę. W myślach powiedz: „Obyśmy wszyscy byli spokojni”.

Przemyślenia

Po ćwiczeniu zawsze dobrze jest zastanowić się, czego doświadczyłeś i porozmawiać o tym, co zauważyliście i jak się czujecie. Jak to było, wysyłać sobie dobre życzenia? Jak się czułeś, wysyłając dobre życzenia innym? Obserwacje wszelkiego rodzaju są cenne, na tym właśnie polega mindfulness.

źródło: Uz Afazal, Mindfulness dla dzieci…, 2020

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: