Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jak rozwijać umiejętności liczenia w dzieciństwie

Umiejętność liczenia jest nie tylko ważną częścią programu nauczania – jest to ważna umiejętność życiowa, która pozwala nam wykonywać wszystkie rodzaje codziennych zadań. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę matematyki; wczesne dzieciństwo jest kluczowym okresem dla rozwoju mózgu, więc ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak można wspierać dzieci w przedszkolu w nabywaniu umiejętności liczenia.

Planując zajęcia pamiętaj, aby były zabawne; im więcej dzieci będzie brało udział w zabawie, tym większy będzie ich poziom zaangażowania. Doprowadzi to do lepszych wyników w nauce i, co ważne, pozytywnych skojarzeń z nauką pojęć matematycznych. Wszystko to stworzy mocne fundamenty pod kolejny etap ich edukacji.

Oto kilka pomysłów na matematyczne aktywności:


Liczenie

Pomaganie dzieciom w rozpoznawaniu i liczeniu liczb od jednego do dziesięciu będzie dla nich dobrym rozwiązaniem, gdy rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Liczenie może być łatwo włączone do większości codziennych czynności (np. liczenie herbatników/klocków/kredek), ale jest wiele innych sposobów, aby skupić się na tej umiejętności:

Śpiewaj piosenki - wiele piosenek wiąże się z liczeniem, np. Five Little Ducks, Ten Green Bottles. Muzyka jest szczególnie skuteczna w utrwalaniu nauki.  
Czytaj książki - jest wiele książek, które wspierają naukę liczb, np. Bardzo głodna gąsienica, Dziesięć czarnych kropek.
Graj w gry planszowe/kartowe - każda gra, która polega na toczeniu kostek i liczeniu miejsc (np. węże i drabiny, ludo) pomoże dzieciom w nauce liczb. Inne gry, takie jak domino, są również świetne do rozpoznawania liczb. 

Sortowanie

Umiejętność klasyfikowania rzeczy jest kluczowym aspektem umiejętności liczenia. Dopasowywanie i sortowanie – na przykład według rozmiaru, kształtu lub koloru – pomaga dzieciom zrozumieć świat i rozwijać umiejętności logicznego myślenia. Oto kilka sposobów, w jaki można je wspierać:

Zorganizuj zajęcia z sortowania - istnieje wiele wariantów do zbadania (i wiele pomysłów, jeśli poszukasz w Internecie), ale na przykład możesz skłonić dzieci do sortowania kredek według koloru, makaronu według kształtu lub klocków według rozmiaru.
Zainwestuj w zabawki do sortowania - istnieje wiele zabawek edukacyjnych, które pomagają rozwijać umiejętności sortowania.
Włącz sortowanie do innych zajęć - poproś dzieci, aby sortowały rzeczy podczas sprzątania lub uczyń to częścią spaceru przyrodniczego (np. zbieraj liście, a następnie sortuj je według kształtu, koloru lub rozmiaru).

Rozpoznawanie wzorów

Nauka rozpoznawania wzorów jest ważną częścią rozwoju umiejętności rozumowania. Istnieje wiele sposobów, aby pomóc dzieciom w wieku przedszkolnym w rozpoznawaniu wzorów, które dzielą się na dwie kategorie – znajdowanie wzorów i tworzenie wzorów. Oto kilka pomysłów dotyczących obu tych dziedzin:

Znajdowanie wzorów - pomóż dzieciom szukać wzorów we wszystkim, co je otacza - na ubraniach, na obrazkach, podczas spaceru itp. Rozmawiaj z nimi o kolorach/kształtach/sekwencjach, aby pomóc im zrozumieć wzory. Możesz również zbadać bardziej abstrakcyjne formy wzorów, na przykład w ich codziennej rutynie.
Tworzenie wzorów - pozwól dzieciom wykazać się kreatywnością, używając naklejek, znaczków lub koralików do tworzenia wzorów; wyklaskuj lub wybijaj rytmy, budując sekwencję; poproś dzieci, by przeszły przez pokój lub ogród, wykonując serię powtarzających się ruchów (np. skok, przeskok, wykrok).  

Rozpoznawanie kształtów

Umiejętność rozpoznawania kształtów jest podstawą do nauki geometrii. Do czasu rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej większość dzieci powinna być w stanie rozpoznać podstawowe kształty, tj. koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt. Istnieje wiele aktywności, które to wspierają, na przykład:

Polowanie na kształty - w przedszkolu, w ogrodzie lub na spacerze - poproś dzieci o szukanie kształtów w ich codziennym świecie, np. koło w samochodzie to koło, drzwi to prostokąt.
Bądź kreatywny - wykorzystaj różne kształty w zabawie/projekcje/pracy plastycznej - użyj stempelków lub nożyków do wycinania kształtów, aby wykonać jakieś dzieło sztuki.
Zainwestuj w zabawki/ gry do sortowania/ dopasowywania kształtów - dostępnych jest wiele materiałów wspierających rozpoznawanie kształtów.

Mierzenie i porównywanie

Mierzenie, jak wysoka, ciężka lub szybka jest dana rzecz i jak krótka, lekka lub wolna jest inna w porównaniu z nią, może być naprawdę zabawnym i wciągającym aspektem nauki matematyki. Jest wiele zajęć, które możesz wykonać z dziećmi w wieku przedszkolnym, używając zarówno standardowych, jak i niestandardowych jednostek:

Gotuj - wykorzystaj prosty przepis i poproś dzieci o pomoc w odmierzaniu składników.
Poznajcie różne sposoby mierzenia - obliczcie długość ogrodu, do odmierzania, używając taśmy mierniczej, albo używając miotły.
Zorganizuj zawody budowlane - poproś dzieci o zbudowanie wież z klocków, a następnie policz klocki, aby zmierzyć i porównać ich wysokość.
Zabawa z timerami - odmierzaj czas dzieciom biegnącym w wyścigach lub wykonującym zadania i porównuj ich szybkość.
Odgadywanie objętości - napełnij różne pojemniki wodą i poproś dzieci, aby odgadły, w którym jest jej najwięcej, w którym najmniej itd. Użyj dzbanka pomiarowego, aby zapisać objętość i podać wyniki. 

źródło: firstdiscoverers.co.uk

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: