Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Inteligencja emocjonalna

Na tle śmiałych kolegów czteroletnia Judy mogłaby się wydać obserwatorowi dzieckiem stroniącym od innych albo niezbyt lubianym. Podczas zabawy nie jest zbyt aktywna i trzyma się nieco z boku. Jednak tak naprawdę jest bystrą obserwatorką stosunków towarzyskich i najlepiej odgaduje uczucia innych.

Trafność obserwacji Judy ujawnia się przy zabawie w przedszkole. Kiedy zostaje poproszona o postawienie lalek (dzieci) w ulubionych miejscach zabawy, odtwarza wszystko wiernie i dokładnie. Podobnie jest przy ustawieniu ich z ulubionymi kolegami. Robi to bez wahania, czy pomyłek.

Dokładność Judy świadczy o tym, że sporządziła sobie w głowie dokładną mapę klasy. Taka spostrzegawczość u czteroletniego dziecka jest zjawiskiem wyjątkowym. Dzięki temu może w przyszłości zabłysnąć w dziedzinach wymagających kontaktów z ludźmi (zarządzaniu, czy dyplomacji).

Niezwykły talent Judy odkryto przez Projekt Spektrum. Program Spektrum uznaje, że ludzkie zdolności wykraczają poza zakres nauczany w tradycyjnych szkołach. Niezwykłe uzdolnienia powinny być pielęgnowane, a nie tłumione. Uczenie pełnej skali zdolności rozwija w szkole umiejętności życiowe.

Howard Gardner, twórca programu i psycholog z Harvard University uważa, że: Nadszedł czas aby poszerzyć nasze pojęcie spektrum talentów. Najważniejszym wkładem jaki może wnieść oświata do rozwoju dziecka jest pomoc w znalezieniu dziedziny, która najbardziej odpowiada jego talentom, w której będzie kompetentnym fachowcem, w której praca będzie dawała mu zadowolenie. Zupełnie straciliśmy to z pola widzenia. Zamiast tego poddajemy każdego edukacji, która najlepiej przygotuje do zawodu profesora uniwersytetu i oceniamy go wedle tego, czy spełnia owe wąskie kryteria sukcesu. Powinniśmy poświęcać mniej czasu na klasyfikowanie uczniów według uzyskiwanych przez nich ocen, a więcej na odkrywanie ich naturalnych predyspozycji czy uzdolnień i rozwijanie ich. Są setki dróg prowadzących do sukcesu i wiele, wiele różnych zdolności, które pomogą nam go odnieść.

autor: Daniel Goleman

źródło: Inteligencja emocjonalna. Media Rodzina, Poznań 2012

Projekt Spectrum oferuje alternatywne podejście do oceniania i opracowywania programów nauczania dla klas przedszkolnych i wczesnych klas podstawowych. Praca Projekt Spektrum opiera się na przekonaniu, że każde dziecko wykazuje charakterystyczny profil różnych zdolności lub spektrum inteligencji. Te inteligencje nie są stałe; można je raczej wzmocnić dzięki możliwościom edukacyjnym, takim jak środowisko bogate w stymulujące materiały i zajęcia. Podejście Spektrum kładzie nacisk na identyfikację obszarów mocnych stron dzieci i wykorzystanie tych informacji jako podstawy zindywidualizowanego programu edukacyjnego.

Od 1984 do 1988 roku było ustalenie, czy można zidentyfikować i ocenić wyróżniające się mocne strony intelektualne u dzieci w wieku czterech lat. Badacze Spektrum zaprojektowali czynności oceniające w siedmiu różnych dziedzinach wiedzy: języku, matematyce, muzyce, sztuce, rozumieniu społecznym, nauce i ruchu. Oceny są osadzone w znaczących, praktycznych czynnościach, takich jak granie w autobus, opowiadanie historii za pomocą scenorysu oraz rozkładanie i składanie maszynek do mielenia mięsa.

Od 1988 do 1993 roku badacze Spektrum pracowali w szkołach publicznych w Somerville i Roxbury w stanie Massachusetts, aby zaspokoić potrzeby nieco starszych dzieci (K-2), w tym tych zagrożonych niepowodzeniem szkolnym. W tym czasie prace obejmowały: 1) opracowanie zmodyfikowanej inwentaryzacji terenowej z wykorzystaniem podzbioru pierwotnych czynności oceny; 2) projektowanie zajęć centrum nauki, które pomagają dzieciom rozwijać kluczowe umiejętności w ośmiu dziedzinach; 3) przystosowanie ram Spektrum do muzeum dziecięcego; oraz 4) stworzenie programu mentorskiego opartego na podejściu Spektrum w szkole podstawowej w centrum miasta.
Podejście Spektrum może być wykorzystywane na różne sposoby: jako alternatywna technika oceny, jako zestaw angażujących zajęć programowych lub jako potężny element programów interwencyjnych. W szerszym znaczeniu, Spektrum zapewnia ramy teoretyczne, które mogą pomóc w doprowadzeniu do ważnych zmian w rozumieniu rozwoju dzieci, docenieniu mocnych stron dzieci i stworzeniu optymalnej atmosfery edukacyjnej dla uczenia się dzieci.

Howard Gardner,
www.pz.harvard.edu, Project Spectrum

Reklamy

Inteligencja emocjonalna to umiejętność dostrzegania i rozumienia emocji zarówno swoich, jak i innych osób.

Ma ona duże znaczenie w przypadku uczniów ze spektrum autyzmu czy dysleksji, którzy doświadczając w szkole wielu trudności – łatwo mogą stać się drażliwi i podatni na zranienie.

Aby inteligencja emocjonalna mogła zająć ważne miejsce w procesie kształcenia dzieci, musi się ona zawierać w szkolnym etosie. Istnieje wiele różnych zadań na temat kryteriów jej rozwoju, niemniej jednak można wśród nich wyróżnić kilka najważniejszych czynników:

 • świadomość emocji – dotyczy własnej osoby oraz innych;
 • empatia – umiejętność brania pod uwagę uczuć i poglądów innych osób;
 • umiejętności społeczne – inteligencja emocjonalna przejawia się zazwyczaj w kontaktach społecznych, więc bardzo ważne jest stwarzanie dzieciom okazji do przebywania w sytuacjach, które ich tych umiejętności mogą nauczyć; idealnym przykładem jest tutaj dobrze zaplanowana i dokładnie monitorowana praca grupowa.

Wprowadzenie w szkole programu rozwoju inteligencji emocjonalnej może wywrzeć uboczny, ale bardzo korzystny wpływ na zapobieganie przypadkom znęcania się, polepszenie komunikacji, a także rozwój motywacji, myślenia i zdolności refleksji.

Oto lista pytań, według której możesz sprawdzić, w jakim stopniu twoja szkoła jest przygotowana do wdrożenia programu rozwoju inteligencji emocjonalnej:

 1. Czy w programie nauczania wzięliśmy pod uwagę indywidualne style uczenia się?
 2. Czy zadbaliśmy w programie nauczania o rozwijanie myślenia?
 3. Czy zachęcamy uczniów do tworzenia różnych kół zainteresowań? Co możemy zrobić, aby ich do tego zmotywować?
 4. Jakie mamy sposoby na podnoszenie poczucia własnej wartości naszych uczniów? Co jeszcze możemy zrobić w tej kwestii.
 5. Jak dbamy o uczniów, którzy doświadczają trudności emocjonalnych?
 6. Jakie mamy sposoby – w skali klasy oraz szkoły – na budowanie wśród uczniów motywacji?
 7. Czy szkoła posiada ujednoliconą politykę dotyczącą wprowadzenia programu rozwoju inteligencji emocjonalnej?
 8. Czy w szkole odbywają się zajęcia integracyjne? Czy są one monitorowane i oceniane?

źródło: G. Reid, S. Green: „100 i więcej pomysłów, jak pomóc dziecku z dysleksją”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015

Opracowanie własne: autyzmwszkole.com

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Emocje scenariusze strategie ćwiczenia zabawy rewalidacja

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Inny rodzaj inteligencji”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: