Reklamy
Reklamy
Reklamy

Dzień kota – scenariusze zajęć rewalidacyjnych poświęconych rozwijaniu empatii i współpracy w zespole, wspieraniu samooceny i inne scenariusze zajęć plus materiały dla uczniów ze spektrum autyzmu:

 1. Dzień kota – scenariusz zajęć dla dzieci poświęconych rozwijaniu empatii i współpracy w zespole, wspieraniu samooceny
 2. Światowy Dzień Kota – scenariusz zajęć w grupie 5-latków
 3. Szare, bure i ponure-wszystkie koty za pan brat” – Dzień kota w grupie przedszkolnej pdf
 4. Światowy Dzień Kota – scenariusz zajęć w grupie dzieci młodszych
 5. Sudoku z kotami dla uczniów ze spektrum autyzmu i inne ćwiczenia percepcji wzrokowej i logicznego myślenia

Dzień kota – scenariusz zajęć dla dzieci poświęconych rozwijaniu empatii i współpracy w zespole, wspieraniu samooceny

Kot – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu


Grupa wiekowa: 0 – 3 klasa
Cele:

 • uczenie dostrzegania i rozumienia potrzeby innych,
 • kształcenie umiejętności współodczuwania,
 • wdrażanie do postaw życzliwości i opiekuńczości oraz niesienia pomocy innym,
 • wdrażanie do aktywnego udziału dzieci w akcjach i konkursach,
 • doskonalenie komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
 • motywowanie do współdziałania,
 • tworzenie pozytywnej atmosfery,
 • kształtowanie kreatywności,
 • zachęcanie do wspólnej zabawy,
 • integrowanie społeczności uczniowskiej.

Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego każdego roku. Dzień kota organizowany w świetlicy poprzedzony jest organizacją następujących zajęć w przeciągu 2 tygodni:

 • akcja charytatywna – zbiórka karmy dla bezdomnych kotów,
 • konkurs plastyczny p.t. Słodki kociak,
 • pogadanki, rozmowy kierowane na temat zwyczajów kotów, opieki nad nimi,
 • zajęcia plastyczne – przygotowanie upominków z masy solnej.

Akcja charytatywna – zbiórka karmy. Wytłumaczenie dzieciom co to jest akcja charytatywna, w jakim celu organizuje się takie akcje. W tym przypadku informujemy uczniów, że szkoła współpracuje z organizacją KOALA – obrońcy praw zwierząt, która zrzesza miłośników i karmicieli zwierząt bezdomnych. Należy zwrócić uwagę na trudne warunki panujące zimą, utrudniające życie zwierząt pozbawionych właścicieli, uwrażliwiając dzieci na los naszych czworonożnych przyjaciół.

Zachęcamy dzieci do wykonania pracy plastycznej tematycznie związanej z życiem kotów.
Technika pracy dowolna, liczy się pomysłowość i estetyka pracy. Dzieci wykonują prace konkursowe samodzielnie, ogłoszenie wyników następuje podczas uroczystości podsumowującej.

Podczas zajęć świetlicowych w ramach edukacji humanitarnej prowadzone są rozmowy kierowane na temat opieki nad zwierzętami. Dzieci dzielą się swoimi doświadczeniami, nauczyciel uzupełnia wiadomości uczniów min. poprzez graficzne karty pracy Zasady opieki nad kotem. Chętni uczniowie przygotowują recytację wierszy i piosenki.

Uczniowie kreatywni i uzdolnieni plastycznie biorą udział w zajęciach plastycznych, gdzie z masy solnej wykonuje się sylwetki kotów. Przygotowane prace posłużą jako upominki dla dzieci biorących udział w akcji i konkursie.

Opieka nad kotem – poradnik

Miłośnicy kotów często mówią, że dom bez tego czworonożnego pupila to nie dom. Nic dziwnego – leniwe wieczory na kanapie z mruczącym przyjacielem wydają się być sielankowe, a witający Cię w domu po pracy kotek od razu poprawia humor. Chcesz wiedzieć, jak opiekować się kotem, by ten był szczęśliwy? Dowiedz się, jak go pielęgnować, co ile sprzątać kuwetę, jak długo żyją koty oraz jak często je karmić, by były zdrowe.

Kot w domu – jak się nim opiekować?

Decyzja o adopcji lub kupieniu kota powinna być odpowiedzialna – dokładnie przemyślana i przedyskutowana ze wszystkimi domownikami. Warto sprawdzić, czy przypadkiem ktoś z rodziny nie ma alergii. Przed ostatecznym wyborem dobrze jest udać się kilka razy do znajomych, którzy mają kota lub zapisać się jako wolontariusz w schronisku czy fundacji dla bezdomnych zwierząt i pomagać pracownikom.

Przygotuj mieszkanie lub dom na przybycie nowego członka rodziny. Kotek powinien mieć miejsca, w których będzie mógł się bawić, a także spokojnie odpoczywać. Może to być kanapa, legowisko przy ciepłym kaloryferze lub zwykła, wysoko umieszczona półka. Koty często wolą odpoczywać w ciepłych i spokojnych miejscach na wysokości niż na podłodze.

Dowiedz się więcej w artykule: Kot w mieszkaniu czy wychodzący?

Udaj się do lekarza weterynarii w ciągu pierwszych dni, gdy kot do Ciebie trafi, a najlepiej od razu. Załóż mu książeczkę zdrowia (otrzymasz ją w przychodni weterynaryjnej), w której będą znajdowały się potwierdzenia wykonania szczepień ochronnych, odrobaczenia i profilaktyki przed pasożytami zewnętrznymi. Znajdziesz tam też datę kolejnego zalecenia szczepienia.

Poznaj indywidualne potrzeby kota i dostosuj się do nich. Jeśli Twój pupil łasi się i domaga się pieszczot, staraj się je zaspokajać. Przyzwyczaj go do tego, że spędzacie razem czas, na przykład wieczorem na kanapie. Poświęcaj mu swój czas i uwagę, ale nie rób niczego na siłę. Głaszcz go i baw się z nim, jeśli to lubi i tego potrzebuje. Na pewno podziękuje Ci głośnym mruczeniem i łaszeniem się do Ciebie.

Sprawdzaj również, czy kot ma wodę w misce i obserwuj, czy pije. Koty zazwyczaj piją zbyt mało, przez co są bardziej narażone na choroby dróg moczowych. Myj codziennie miski przed nałożeniem mu kolejnej porcji jedzenia, codziennie zmieniaj wodę w misce lub w fontannie dla kota i regularnie sprzątaj kuwetę. Częstość czyszczenia kuwety zależy od rodzaju żwirku. Używając żwirku zbrylającego powinniśmy usuwać  „grudkę” po każdej wizycie pupila w jego „toalecie”. Stosując żwirek niezbrylający, należy na bieżąco usuwać kał z kuwety i  całkowicie wymieniać podłoże co kilka dni.

Kup kotu zabawki, dzięki którym będzie mógł zaspokoić potrzebę zabawy i instynkt łowiecki. Kot może bawić się sam, z innymi kotami, ale Ty także powinieneś się zaangażować. Do wspólnej zabawy przydadzą się wędki dla kota, czyli zabawki zawieszone na kijku. Unikaj zabawy z pupilem za pomocą ręki. Nie przyzwyczajaj go do drapania czy gryzienia dłoni.

Przyzwalając na to, dajesz mu pozwolenie na podgryzanie, dlatego o wiele lepiej sprawdzą się zabawki, które nie wymagają kontaktu kotka z Twoimi rękoma. Możesz też kupić kotu myszki, piłeczki i zabawki edukacyjne, dzięki którym będzie mógł bawić się sam i na czym będzie mógł skupić uwagę, gdy zostanie sam w domu.

Bardzo ważnym elementem każdego mieszkania, w którym mieszka kot, jest drapak. Może on być naścienny, mieć formę tuby lub być częścią dużego domku-legowiska dla kotka. Zwierzę powinno mieć miejsce, gdzie będzie mogło swobodnie ścierać swoje pazury. To bardzo ważne, szczególnie, jeśli nie obcinasz  mu pazurów i jeśli kotek wychodzi na zewnątrz jedynie od czasu do czasu.

Opieka nad kotem – co warto wiedzieć?

 • warunki zdrowotne
  Dbaj o czystość posłania kota, jego misek z jedzeniem i wodą, kuwety oraz najbliższego otoczenia. Obserwuj mruczka, gdy ten je i się bawi. Reaguj, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości lub nagłe zmiany w jego zachowaniu.

 • szczepienia ochronne kota
  Regularne szczepienia ochronne zabezpieczają koty przed groźnymi dla ich zdrowia i życia chorobami.

 • profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym (ektopasożytom) dla kota
  Koty należy także zabezpieczać przeciwko ektopasożytom, czyli między innymi przed pchłami, kleszczami i wszołami. W przychodniach weterynaryjnych dostaniesz preparaty w formie tabletek lub preparatów do wylania na skórę (spot-on).

 • pielęgnacja kota – szczotkowanie
  Koty reagują skrajnie różnie na czesanie ich sierści. Niektóre traktują szczotkowanie jak zabawę, a inne są bardzo zrelaksowane, gdy je czeszesz. Niestety, nie wszystkie koty lubią być czesane, dlatego warto przyzwyczajać do tej czynności już bardzo młodego kotka. Po wszystkim, jeśli kot był grzeczny, nagródź go smakołykiem. Dzięki temu utrwali sobie, że za zachowanie spokoju i cierpliwość zostanie nagrodzony.

  Koty należy czesać regularnie. Częstotliwość zależy od typu sierści oraz predyspozycji do kołtunienia się okrywy włosowej. Koty długowłose, np. Maine Coony, należy czesać codziennie, natomiast koty krótkowłose, np. koty rasy europejskiej, wystarczy czesać 2-3 razy w tygodniu lub rzadziej.

  Koty linieją w różnym stopniu. Część z nich gubi sporą ilość sierści każdego dnia, inne gubią raczej pojedyncze włosy, jednak wszystkie koty linieją intensywniej wiosną i jesienią. Dostosowują się wówczas do zmieniającej się pogody i zmieniają futro odpowiednio na zimowe lub letnie.
 • pielęgnacja kota – obcinanie pazurów
  Obcinanie pazurów u kotów niewychodzących to bardzo dobry pomysł. Koty nie są w stanie ich prawidłowo ścierać, dlatego należy im w tym pomóc. W przychodniach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych znajdziesz cążki do obcinania kocich pazurków, dzięki którym możesz to zrobić samodzielnie w domu.
  Pamiętaj, że nie wolno obcinać pazurów kotom wychodzącym. Są im potrzebne, by móc wchodzić na drzewa czy wspinać się po płotach. W naturalnych warunkach samodzielnie ścierają sobie pazury, na przykład o korę drzew.
 • żywienie kota
  Dostosuj ilość, jakość i formę pokarmu do potrzeb kotka. Kocięta powinny zacząć spożywać stałe pokarmy już od 3 tygodnia życia, a tekstura jedzenia powinna być dostosowana do ich małych pyszczków. Podobnie starsze koty, które często cierpią z powodu chorób przyzębia lub ubytków w łuku zębowych, powinny otrzymywać miękki, łatwy do pogryzienia pokarm.

  Dorosłe koty powinny jeść mało, ale często, najlepiej 4-8 razy dziennie.


  Jeśli nie masz możliwości karmienia kota kilka razy dziennie, ponieważ długo pracujesz poza domem, zastanów się nad zakupem miski otwierającej się o określonej godzinie. Przed wyjściem z domu wystarczy włożyć do niej porcję jedzenia, zamknąć pokrywę i ustawić odpowiednio czasomierz. Miska otworzy się zgodnie z Twoimi ustawieniami. Dzięki temu kot nie zje wszystkiego od razu i nie będzie głodny, podczas, gdy Ty będziesz w pracy.

  Koty nie lubią pić wody stojącej, dlatego często odmawiają picia ze zwykłych misek. Dobrym rozwiązaniem jest zakup fontanny dla kotów, która wprawia wodę w ruch. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne z punktu widzenia ochrony dróg moczowych kotka. Pamiętaj też, że kot karmiony głównie suchą karmą, musi pić więcej wody niż taki, który je przede wszystkim karmę w saszetkach lub puszkach. Miska z wodą lub fontanna dla kota powinna znajdować się przynajmniej 50 cm od miski z pokarmem. To bardzo ważne, ponieważ koty instynktownie nie chcą pić w tym samym miejscu, w którym jedzą (źródło: whiskas.pl).

Część właściwa

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Dzień kota – scenariusze zajęć rewalidacyjnych poświęconych rozwijaniu empatii i współpracy w zespole, wspieraniu samooceny i inne scenariusze zajęć plus materiały – ASD”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: