Reklamy
Reklamy
Reklamy

mama__by_edd_the_werewolf-d8gd2bx

Macie świetny plan na wieczór. Wychodne. Kino, restauracja lub spotkanie z przyjaciółmi. Wasza ucieczka byłby udana gdyby tylko dziecko chciało was wypuścić. Co zrobić?

Praca u podstaw

  • Uprzedź wcześniej, kiedy zamierzasz wyjść. Zastosuj swego rodzaju wizualny znak, by pomóc dziecku przygotować się umysłowo i emocjonalnie do twojego wyjścia. Pokaż mu kalendarz, sporządź tabelę do odliczania dni lub sklej papierowy łańcuch, codziennie zdejmując ogniwo. Osobowość dziecka, doświadczenie w pozostawaniu pod opieką obcych i jego wiek są wskazówkami, z jakim wyprzedzeniem czasowym musisz opowiedzieć o swoim wyjściu. Niektóre dzieci niepokoją się, jeśli pozostawi im się zbyt wiele czasu. Inne zaś będą potrzebować dłuższego czasu, by się do tego przygotować.
  • Pomóż dziecku oswoić się z tym doświadczeniem, wymieniając dzieci z sąsiedztwa lub ich rodziców, by opowiedzieć, jak wspaniale jest zostać w domu z opiekunką.
  • Upewnij się, że dziecko wie, kto się nim zaopiekuje. Idealna sytuacja to taka, gdy dziecko spędziło trochę czasu z daną osobą przed datą waszego wyjścia.
  • Powiedz dziecku dokładnie, co będzie robić z opiekunką: „Po kolacji opiekunka przeczyta ci bajkę, pomoże umyć zęby i położy do łóżka”.
  • Powiedz dziecku, jak i kiedy zamierzasz się pożegnać: „Wychodzimy po bajce i przytuleniu”. Ważne: musisz trzymać się wszystkiego, co mówisz. Jeśli zostaniesz dłużej lub pozwolisz się namówić na „jeszcze jedna bajkę”, dasz dziecku sygnał, że czujesz się niepewnie, wychodząc. Być może to prawda, ale nie okazuj tego, jeśli wciąż zamierzasz wyjść.
  • Spisz instrukcje i ważne telefony. Przekaż je opiekunce, by mogła znaleźć natychmiast odpowiedzi na pytania przez telefon, nie ściągając cię do domu.

Sztuczki podstawowe 

  • Wyjdź z domu, gdy coś rozprasza uwagę dziecka, np. w czasie zabawy z opiekunką, gdy pociecha ogląda telewizję, czyta książkę lub tańczy. By taka sytuacja w ogóle zaistniała, kup nową zabawkę lub film i przekaż je opiekunce, aby odwróciła uwagę twojego dziecka.
  • Upewnij się, by twoje „do widzenia” było powiedziane szybko, z pozytywnym nastawieniem i pewnością siebie. Nie wahaj się i nie smuć – po prostu pożegnaj się szybko, życz szkrabowi miłej zabawy i przypomnij, że wrócisz później.
  • Połóż wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy (klucze, portfel, kule do kręgli) przy drzwiach lub samochodzie, byś mógł szybko wyjść z domu.
  • Wymyśl historyjkę o dziecku, którego rodzice wyszli wieczorem. Opowiadaj, jak dziecko było początkowo smutne i trochę przestraszone, ale później świetnie się bawiło z opiekunką. Mów długo o ich wspólnych zajęciach i jak bardzo były zabawne. Zakończ zdaniem, że „rodzice małej dziewczynki wrócili punktualnie, jak zapowiadali, zajrzeli do jej pokoju, pocałowali i poszli spać”.

Krótkie triki

„[imię opiekunki] przychodzi dziś zjeść z tobą kolację, więc możesz zażyczyć sobie coś specjalnego. Co byś chciał zjeść?”

„Zaraz wychodzimy z mamą, ale zanim sobie pójdziemy, możemy przeczytać ci jedną bajkę albo raz w coś zagrać. Co byś chciał zrobić?”

„Chcesz mnie pocałować czy wyściskać na ‚do widzenia’?” (Brogenicht, Grace, 2008).

źródło: D. Brogenicht, J. Grace: „Jak przechytrzyć dziecko…”, Drukarnia GS, Kraków 2008

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: