Reklamy
Reklamy
Reklamy

Madan Kataria: Śmiech to zdrowie

Czy istnieje terapia która przypomina rozrywkę? Rozrywka lecząca jak terapia to, co boli? Metoda która pozwala dotrzeć do pokładów radości ukrytych w nas i sprzyja budowaniu pokoju na świecie? Oto ona – joga śmiechu.

Joga śmiechu jest jedną z holistycznych metod psychosomatycznych, która celuje w przestrzeń pomiędzy terapią, ruchem/gimnastyką, a zabawą. Świetnie sprawdza się jako miękka terapia uzupełniająca lub narzędzie codziennego budowania dobrego samopoczucia. Jest żywa i otwarta na znajdywanie ciągle nowych, harmonijnych sposobów docierania do pokładów radości które w nas drzemią.

Żarty się skończyły

Lista korzyści jakie zapewnia śmiech jest imponująca. Obniża on poziom kortyzolu, pobudza endorfiny, aktywuje geny odpowiedzialne za wydzielanie komórek antyrakowych, stymuluje cyrkulację krwi i zwiększa tolerancję na ból. Madan Kataria, internista zainspirowany lekturą medycznych artykułów o dobroczynnych właściwościach śmiechu postanowił w 1995 roku sprawdzić co można zrobić, żeby dorośli śmiali się więcej niż przeciętnie.

Najpierw dr Kataria wypróbował dowcipy. Spotkania spontanicznie zwołanego klubu dowcipnisiów zdają się zwiastować sukces, uczestnicy mają ochotę na więcej i przyprowadzają znajomych. Po tygodniu spotkań dowcipy okazują się jednak zawodnym środkiem. Skończyły się neutralne i zgrabne żarty i zostały same kontrowersyjne, polityczne lub sprośne. Zaczęły się za to pojawiać u słuchaczy grymasy niesmaku.

Kataria musiał znaleźć inny sposób i po przeczytaniu kolejnego artykułu dowiedział się, że spontaniczność śmiechu nie ma dla naszego ciała znaczenia. Ważne jest pobudzenie pracy przepony która rusza się nawet przy intencjonalnie wywołanym: Ha, ha, ha! Madan wychodzi z nową propozycją i tworzy metodę zarażania się śmiechem. Proste ćwiczenia sprawdziły się i od tej pory pozwalają ludziom na całym świecie śmiać się kiedy tylko zechcą.

Joga śmiechu to uznana na świecie metoda powstała z połączenia ćwiczeń śmiechowych, zrozumiałych dla wszystkich ludzi niezależnie od tego, skąd pochodzą i kim są z ćwiczeniami oddechowymi jogi i relaksacjami.

Inteligencja duchowa

Kataria twierdzi: Duchowość jogi śmiechu jest bardzo prosta. Uczymy się podnosić siebie na duchu, by móc służyć naszym spokojem i radością ludziom wokół nas. Nie jest przypadkiem, że praktyka ta narodziła się w Indiach, kraju który od wieków przypomina ludziom o znaczeniu duchowości w życiu codziennym. Inteligencja duchowa jest tutaj praktyczną manifestacją duchowości.

Warto wskazać na wielopoziomowość jogi śmiechu i płynących z niej korzyści. Pierwszy poziom to gimnastyka budująca zdrowie i zwiększająca odporność organizmu. Na poziomie społecznym joga ułatwia otwieranie się na kontakty społeczne i sprawdza się jako metoda team buildingu. Jeśli ludzie mogą sobie pozwolić na wspólny śmiech, łatwiej im się rozmawia i współpracuje. Trzeci poziom uruchamia potencjał rozwoju osobistego. Śmiech i ta praktyka budują inteligencję emocjonalną, kreatywność, elastyczność oraz umiejętność szybkiego uczenia się nowych rzeczy. Ostatni poziom to inteligencja duchowa. Praktyka wzmacnia nasze przekonania służące zaufaniu do siebie, swojej intuicji i zaufania do świata oraz ułatwia nam każdorazowo dostęp do sfery wewnętrznego wyciszenia.

Sztuczny Śmiech

Głównym rodzajem oporu jaki spotyka się propagując jogę śmiechu w Polsce jest obawa przed śmiechem na akord i tym, że zagrożona będzie nasza naturalność rozumiana jako prawo do smutku, gniewu, czy zwieszonej miny.

Praktykując jogę śmiechu pracuje się najczęściej z osobami które same chcą się śmiać. Zdarzają się jednak osoby które przeżyły żałobę lub pandemia była dla nich emocjonalnym wyzwaniem. Warto pamiętać, żeby do niczego się nie zmuszać i szanować granice własne oraz innych. Podczas zajęć jogi śmiechu jedna z uczestniczek tuż przed rozpoczęciem dowiedziała się o śmierci bliskiej osoby. Sama wniosła tę informację mówiąc, że nie wie, czy dzisiaj będzie się śmiać. Zaproponowano jej medytację w której mogła się spotkać ze smutkiem i poczuciem straty zapraszając wewnętrzny spokój, a cała grupa naturalnie wspierała ją w tym. Miała pełne prawo do opuszczenia zajęć w dowolnej chwili i do powstrzymania się od śmiechu, a jednak poczuła się lepiej, została do końca i dalej uczestniczyła w sesjach.

Pomocna w spojrzeniu na śmiech jako na narzędzie budowania dobrego samopoczucia jest psychologia pozytywna. Przekonuje ona, że mamy w sobie moc i możemy poprawić jakość swoich myśli, emocji i życia.

Program antystresowy

Stres w USA ma już na koncie 70% zgonów, 75% wydatków na służbę zdrowia i leczenie, a ich wartość wynosi ponad 2 biliony dolarów rocznie. Naukowcy szacują, że wzrost stresu jest w 96% odpowiedzialny za to, że wydatki na leczenie Amerykanów w latach 1980-2010 wzrosły o ponad 2/3. Więcej niż 70-80% chorób jest związanych ze zjawiskiem chronicznego stresu.

Stres jest głównym źródłem alkoholizmu i innych uzależnień od używek, które dają chwilową ulgę. Na sam alkohol Polacy wydają rocznie około 40 mld złotych, a w pandemicznym roku 2020 spożycie wzrosło o 7%. Jeśli do tego dodamy 23 mld złotych corocznych wydatków rodaków na papierosy i 551 mln na antydepresanty, zobaczymy wielkość spustoszenia już w samych portfelach i mało skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Joga śmiechu jest czymś więcej niż tylko ćwiczeniami. Redukuje ona stres fizyczny, umysłowy i emocjonalny. Daje korzyści fizyczne i psychologiczne ale jest też sposobem na zabawę bez konieczności sięgania po wspomagacze. Kiedy pojawia się spokojna przestrzeń, można w końcu do niej zaprosić śmiech. Coraz częściej joga staje się ważnym elementem programów antystresowych.

Joga śmiechu – praktyczne ćwiczenia playfulness

Jogę śmiechu można praktykować indywidualnie, z trenerem lub w grupie. Podczas zajęć grupowych dzięki ruchowi i kontaktowi wzrokowemu przejście od wywoływanego śmiechu do naturalnego dla wielu osób bywa prostsze.

Na warsztatach stwarzamy przestrzeń, żeby każdy poczuł się dobrze ze swoimi emocjami i mógł je poczuć. Jednocześnie proponujemy aktywności które sprzyjają podnoszeniu poziomu energii. Bardzo dobrze służy temu ruch. Ruszając się mamy mniej przestrzeni na myśli, czyli mniej jesteśmy w głowie. Sesja jogi śmiechu może zawierać bardzo proste elementy tańca, a nawet śpiewu jako komplementarnych żywiołów radości. Na potrzeby zajęć z seniorami w ośrodkach i online stworzono ćwiczenia i aktywności które można wykonywać bez wstawania z krzesła. Sesja zawsze kończy się relaksacją, żeby sięgnąć wewnętrznej pogody ducha. Największe korzyści przynosi codzienna lub choćby cotygodniowa praktyka, która może być regularnym dawkowaniem przyjemności.

Zaletą indywidualnych sesji jest to, że możemy dostosować ćwiczenia i techniki do potrzeb każdej osoby. Nie zmuszamy się do wykonywania ćwiczeń których nie czujemy. Pomagamy sobie za to doświadczyć zjawiska flow i lekkości na co dzień, zaufać sobie i pozwolić na spontaniczność. Joga śmiechu sprzyja rozwijaniu cechy playfulness, czyli gotowości do zabawy i śmiechu które pozwalają przywrócić pokłady radości jakie w nas drzemią.

Uśmiech do siebie

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: