Reklamy
Reklamy
Reklamy

STUDIUM INDYWIDUALNEGO PRZYPADKU UCZNIA
ZE SPEKTRUM AUTYZMU W KL. I SZKOŁY PODSTAWOWEJ- w świetle
badań własnych

1. Stan zdrowia i poziom sprawności psychofizycznych dziecka


Igor urodził się w 2014r. o czasie, w 38 tygodniu ciąży. Ciąża przebiegała
bez komplikacji, matka w czasie ciąży nie chorowała, nie paliła, nie spożywała alkoholu. Igor jest jedynakiem, urodził się w pełnej rodzinie (mieszka również z dziadkami od strony matki). Rodzice nie dostrzegali żadnych problemów w zachowaniu, aż do momentu, w którym chłopiec poszedł do przedszkola. To nauczyciel- wychowawca dostrzegł niepokojące zachowania w funkcjonowaniu dziecka. Rodzice długo nie dopuszczali do siebie myśli, że może być „coś nie tak”. Po licznych namowach ze strony wychowawcy i pedagoga szkolnego w końcu zdiagnozowano chłopca w PPPP. Igor otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na: Niepełnosprawność dziecka lub ucznia ze spektrum autyzmu/ zespołem Aspergera. Uczeń został zdiagnozowany bardzo późno (I semestr nauki w kl. I).
W grudniu został mu przydzielony nauczyciel wspomagający (w wymiarze 12 godz.), który pomaga uczniowi w klasie. Uczeń uczęszcza również na zajęcia rewalidacyjne (2 godz. w tygodniu) i zajęcia korekcyjno- kompensacyjne (2 godz. tygodniowo). Powinien mieć również Terapię Integracji Sensorycznej, ale ze względu na duże koszty nie uczęszcza na nią. Aktualnie sytuacja ucznia skomplikowała się, ponieważ rodzice są w trakcie rozwodu. Ojciec wyprowadził się z domu , a matka utrudnia mu kontakty z dzieckiem, mimo chęci ze strony taty. Chłopiec jest zżyty z tatą i brakuje mu tego kontaktu.

2. Relacje dziecka ze spektrum autyzmu z rówieśnikami w grupie klasowej
oraz z nauczycielami

Ciąg dalszy: Przykładowy Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny dla ucznia ze spektrum autyzmu

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: