Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Arbuz
Jan Brzechwa

W owocarni arbuz leży
I złośliwie pestki szczerzy,
Tu przygani, tam zaczepi.
„Już byś przestał gadać lepiej,
Zamknij buzię,
Arbuzie!”

Ale arbuz jest uparty,
Dalej sobie stroi żarty
I tak rzecze do moreli:

„Jeszcześmy się nie widzieli,
Pani skąd jest?”
„Jestem Serbka…”
„Chociaż Serbka, ale cierpka!”

Wszystkich drażnią jego drwiny,
A on mówi do cytryny:
„Pani skąd jest?”
„Jestem Włoszka…”
„Chociaż Włoszka, ale gorzka!”

Gwałt się podniósł na wystawie:
„To zuchwalstwo! To bezprawie!
Zamknij buzię,
Arbuzie!”

Lecz on za nic ma owoce,
Szczerzy pestki i chichoce.
Melon dość już miał arbuza,
Krzyknął: „Głupiś! Szukasz guza!
Będziesz miał za swoje sprawki!”
Runął wprost na niego z szafki,
Potem stoczył go za ladę
I tam zbił na marmoladę.

A skąd się biorą arbuzy? Czy wiecie skąd?

Jedno jest pewne – bocian ich nie przynosi! Okazuje się, że arbuz to globtroter!
Lato to czas podróży nie tylko dla nas. Najczęściej smakowity gość przybywa do nas z Turcji, Chin lub krajów byłego Związku Radzieckiego. Wyobraźcie sobie, że do Europy arbuz trafił już 2 000 lat temu. Znany był też w starożytnym Egipcie (jego nasiona znaleziono nawet w grobowcu Tutanchamona z 1325 roku p.n.e.).

Soczysty owoc…

Ten soczysty owoc (przez niektórych klasyfikowany jako warzywo) pochodzi z suchych rejonów tropikalnej i subtropikalnej Afryki (południowa i środkowa Afryka) – tam rośnie dziko. Buszmeni z Kahalari nazywają arbuza „tsama” i od stuleci wykorzystują jako źródło wody (ma 95% wody) i pożywienia (nasiona są bogate w substancje odżywcze). W naszym klimacie uprawia się przede wszystkim odmianę ’Bingo’. Jest to jedna z najnowszych polskich, wczesnych odmian. Ma małe owoce,  szerokoeliptyczne, które zawierają sporo cukru ( 5,5-9,5%), trochę białka i tłuszczu oraz w niewielkich ilościach witaminy C, A, B1 i B2. Arbuz preferuje suchy i ciepły klimat oraz światło i żyzne gleby. Nasiona kiełkują dopiero w temperaturze 20°C, a optymalna temperatura wzrostu to 28-30°C. Niestety temperatura poniżej 24°C hamuje jego wzrost. Lubi być obficie podlewany, wysiewany jest z nasion, a pierwsze owoce dojrzewają po trzech miesiącach od zasiania(źródło: miastodzieci.pl)

Soczysta zabawa z arbuzem

Potrzebne będą: arbuz, miseczka na pestki, foremki do ciasteczek, wykałaczki

Jedzenie arbuza to niesamowita frajda dla dzieci. Ogromne kawałki, w których można szukać pestek jak prawdziwych skarbów. Arbuza można trzymać rączkami i zjadać, dłubać w nim łyżką, bądź paluszkami. Śliskie pestki wymykają się co chwila i jest przy tym dużo śmiechu i zabawy. Zamiast kroić owoc na mniejsze kawałki, chłopcy wycinali z niego różne kształty foremkami do ciasteczek. Z arbuza można zrobić wszystko, co tylko podpowie Wam wyobraźnia. Poszukałyśmy wcześniej różnych pomysłów i nasi mali piraci wybrali sobie na arbuzowe przyjęcie rekina.

!!! Nie bójcie się eksperymentować, taki rekin jest bardzo prosty w wykonaniu i zrobienie go nie zajmuje wiele czasu. Zatem do dzieła!

Warto wiedzieć: Taka zabawa to świetna okazja do nauki posługiwania się przedmiotami codziennego użytku (łyżka, miska, deska do krojenia, foremki). Warto również na co dzień pozwalać dziecku pomagać w przygotowywaniu posiłków, nie zwracając uwagi na to, czy maluch się trochę pobrudzi, bądź nie zrobi czegoś idealnie. 🙂 Podczas dzisiejszej zabawy ćwiczyliśmy motorykę małą czyli sprawność obu rączek. Najważniejsze jednak jest to, że w ten sposób rozbudzamy u dzieci ciekawość świata, kształtujemy w nich wyobraźnię opartą na spostrzeżeniach i zmysłach (wzrok, smak, dotyk, węch) oraz pobudzamy myślenie przyczynowo – skutkowe (jak rozkroiliśmy arbuza to nie będzie on już taki sam (dzieciakiwdomu.pl).

#lato

Arbuzowe zajęcia kształtujące uwagę i motorykę małą

  1. Otocz kredką wszystkie pestki arbuza. Czy potrafisz je policzyć?

2. Wytęż wzrok i znajdź arbuza. Spróbuj go wyciąć. Czy rozpoznajesz inne artykuły na obrazku? Wymień kilka.

3. Rozpoznaj cień. Wytnij karty z arkusza i przypnij klamerki w odpowiednim miejscu. Jaki kształt ma arbuz? Jaki kształt mają jagody? Które owoce są najmniejsze – a które największe?

4. Otocz kredką odpowiedni cień.

5. Dopasuj kolory i wzory do odpowiednich owoców.

6. Symetria. Rysuj po śladzie. Pokoloruj arbuza według wzoru. Jakich kolorów użyłeś/użyłaś? Którą stronę pokolorowałeś/łaś, prawą czy lewą?

7. Rysuj po śladzie od lewej do prawej strony.

8. Wytnij i ułóż układankę z uśmiechniętym arbuzem.

9. Pokoloruj kolorowanki.

źródło: opracowanie własne na podstawie przedstawionych źródeł: freepik.com, wiersze.juniora.pl i inni

#lato

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: