Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Redukcja stresu

Kogo z nas nie interesuje problematyka redukcji stresu? Myślę, że każdy z nas jest tym zainteresowany. Prawda jest jednak taka, że za zwyczaj nie wiele wiemy o samym zjawisku stresu, jego fizjologii, psychologii, przebiegu, radzeniu sobie z nim oraz skutecznej regeneracji po. Prawdą też i wielkim problemem jest to, że zazwyczaj przeżywamy stres bez fazy odreagowania, czyli tego komponentu, który jest niezbędny w procesie przebiegu stresu. Wszystko jednak zaczyna się od podejścia do stresu. Jak często słyszymy hasła: „walcz ze stresem”, „pokonaj stres” czy jeszcze gorzej: ” niech się pan/pani nie stresuje” , „pozbądź się stresu bo to szkodliwe” i podobne hasła. Jesteśmy karmieni taką propagandą od lat, ale czy takie podejście pomaga? Nowoczesne badania na temat podejścia do stresu pokazują, że nie. Wręcz okazuje się że walka ze stresem jest przeciwko nam. Zamiast tego lepiej poznać i zrozumieć zjawisko stresu oraz własne nawyki z nim związane. Czyli znów wszystko zaczyna się od uwagi na to zjawisko, procesy i własny w nich udział. Trzeba uświadomić też sobie jak poznawczo „obrabiamy” to co się nam w stresie przydarza, jak oceniamy to co się wydarza i własne w tym aktywności, emocje, jakie mamy do tego wszystkiego podejście? Do tego potrzebujemy samoobserwacji, rozwinięcia samoświadomości i nade wszystko podejścia łagodnego, życzliwego, współczującego. Potrzebujemy też psychoedukacji na ten temat, wiedzy i praktyki uważnej obserwacji z życzliwością. (źródło: http://pracownia-mindfulness.pl/)

Droga równowagi


W praktyce uczymy się drogi środka, przede wszystkim równowagi między świadomością i dobrocią, mądrością i miłością, między przytomnością, zdrowym rozsądkiem a łagodnością i życzliwością. To wielka sztuka, która wymaga wiele wiedzy, przede wszystkim o sobie oraz praktyki, treningu, zarówno w obszarze podstawowych kompetencji do których zalicza się uważność i samoświadomość, jak i innych.
Aby zachować równowagę życiową, potrzebujemy rozwijać między innymi takie kompetencje jak otwartość, skupienie, empatia czy po prostu wiedzę i zręczne sposoby aby tę wiedzę zastosować w praktyce. Tu dostaniesz zarówno wiedzę w nowoczesnym paradygmacie, jak i metody oraz techniki, które zastosujesz w życiu, pracy zawodowej czy do poprawy zarządzania własną energią czy relacji międzyludzkich. Nie zapominaj, że człowiek to istota społeczna, więc życie społeczne jest integralną częścią twojej życiowej równowagi.

źródło: http://pracownia-mindfulness.pl/

Czym jest strach?

Strach to jedna z podstawowych cech pierwotnych (nie tylko ludzka) mających swe źródło w instynkcie przetrwania. Stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia, naturalną reakcją organizmu jest np. odruch silnego napięcia mięśni, a w konsekwencji ucieczka lub walka.

Strach często jest wyolbrzymiany przez ludzi. Strach często się udziela innym, na przykład przed jakimś ważnym wydarzeniem, egzaminem czy dentystą.

Jeśli logicznie wytłumaczymy sobie, czego właściwie się obawiamy, potrafimy zmniejszyć nasze lęki do minimum. Techniki mindfulness są w tym w takich przypadkach przydatne.

Techniki mindfulness dla dzieci

Czego możemy się bać?

Czytanka

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Jedna odpowiedź do „Panika, strach – techniki mindfulness dla dzieci”

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: