Kolorowe kredki – scenariusz zajęć artystycznych w przedszkolu na Dzień Kredki

Cele:
– rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania
– kształtowanie koncentracji uwagi
– nabywanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na określony temat
– rozwijanie sprawności motoryki małej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– określa i porównuje wielkości
– dostrzega powtarzające się elementy
– segreguje przedmioty według określonej cechy
– układa kompozycje płaskie z kredek
– rozpoznaje i nazywa barwy podstawowe
– dba o porządek w toku pracy i po jej zakończeniu
-śpiewa zbiorowo proste piosenki
– uczestniczy w zabawach ruchowych ze śpiewem
Metody:
– słowna- pogadanka, rozmowa
– oglądowa- obserwacja, pokaz
– czynna- zadań stawianych dziecku
– aktywizująca- burza mózgów
Formy:
– indywidualna
– zbiorowa
– grupowa
Środki dydaktyczne:
Kredki, odtwarzacz CD, karty demonstracyjne, tamburyn, karta pracy, medale, pudełko z kredkami, taśma, piłka
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez rozwiązanie zagadki
Patyczki drewniane
W pudełku schowane,
Pięknie rysują,
Zatemperowane!
2. „Co możemy robić kredkami?” burza mózgów,
dzieci podają swoje propozycje, dowiadują się czym
różni się rysowanie od kolorowania.
3. „Historia najstarszej kredki” nauczyciel
przy pomocy kart demonstracyjnych opowiada
jak powstają kredki i jakie są rodzaje kredek
4. „Kolorowe kredki” zabawa ruchowa, śpiewamy piosenkę, na środku sali za pomocą taśmy zaznaczone
jest pudełko, dzieci poruszają się w rytm śpiewanej
piosenki z kredką w ręku na sygnał odkładają wybrany
kolor do pudełka, zabawa trwa aż wszystkie dzieci
odłożą kredki
Kolorowe kredki mamy.
Do pudełka je wkładamy.
Zajęcia, zajęcia są tuż tuż.
Zieloną kredkę do pudełka włóż.
5. Kolorowe kredki- zabawy z kredkami, nauczyciel
dzieli dzieci na 3- osobowe zespoły, każda grupa
otrzymuje pudełko kredek, nauczyciel podaje
dodatkowe wskazówki, obserwuje zwraca uwagę
podczas wykonywanych ćwiczeń
– wybranie kredek odpowiedniego koloru
– przeliczanie kredek wybranego koloru
– grupowanie kredek wg koloru
– ułożenie kredek od najmniejszej do największej
– układanie kredek wg wzoru podanego przez nauczyciela
6. Kolory- zabawa ruchowa, nauczyciel
wystukuje rytm na tamburynie, dzieci poruszają
się po sali, gdy przestaje podaje kolor,
dzieci wyszukują go po
sali i dotykają podanego koloru.
7. Dzieci siedzą w kole jedna osoba trzyma
kolorową piłeczkę, wszyscy śpiewamy
piosenkę, i podajemy sobie piłeczkę:
O jak miło i wesoło,
Gdy piłeczka krąży w koło, piłka tu piłka tam
Mała piłka
Tu i tam.
Gdy kończy się piosenka dziecko, które trzyma piłkę
odpada z gry i siada do stolika, gra toczy się dalej aż wszyscy usiądą.
8. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymuje medal
króla/ królowej kredki.
autor: Oliwia Rabinek
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


















