Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Znaczenie rytuałów w rozwoju dziecka

Proste rytuały

Naukę uważności możemy porównać do nauki języka. Dzieci nie uczą się reguł tylko słuchają i zaczynają mówić. Podobnie jest z nauką uważności. Dorosły zaprasza dziecko do ćwiczeń, wybiera konteksty, a po jakimś czasie okazuje się, że pojawia się pozytywny nawyk. Jeśli pomyślimy w ten sposób o kształceniu uważności, to codzienne proste rytuały nabiorą nowego znaczenia. Rano jemy wspólne śniadanie, rozmawiamy przez chwilę przed wyjściem do szkoły, idziemy na spacer. Być może potrafimy wpleść ćwiczenia uważności – spacerować powoli, słuchać muzyki albo rozluźnić się przed zaśnięciem.

Ważna jest regularność

Rozwijanie uważności lub uwagi wymaga zaangażowania przez długi czas, regularności. Okazjonalne, przypadkowe zabawy mogą być odkrywcze, ciekawe, pobudzać refleksję, ale jeśli chcemy trenować pewną zdolność, to warto wykształcić nawyk takich ćwiczeń.

Rytuały a poczucie bezpieczeństwa

Oprócz tego codzienne rytuały dają poczucie bezpieczeństwa. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym dają jakiś punkt odniesienia. Przekonały się o tym osoby, które musiały (np. z powodu wypadku w jaskini) spędzić długi czas w ciemności, samotnie, bezczynnie. Jeśli nie wiadomo kiedy jest dzień, a kiedy noc, zmienia się poczucie czasu i dosyć szybko pojawia się dezorientacja. Podobnie jest w życiu dziecka. Jeśli wszystko jest przypadkowe i nieprzewidywalne, pojawia się niepokój i dezorientacja. Może się okazać, że same ćwiczenia uważności nie są tak istotne jak to, że towarzyszymy dzieciom i niezależnie od nastrojów i kryzysów co tydzień idziemy na spacer, a wieczorem czytamy i chwilę rozmawiamy.

Eryk Ołtarzewski

Lista moich rytuałów

Przyjrzyj się różnym rytuałom zamieszczonym poniżej. Zaznacz kolorem:

  • czerwonym te, które wykonujesz codziennie,
  • zielonym te, które robisz raz lub kilka razy w tygodniu,
  • niebieskim te, które robisz raz lub kilka razy w miesiącu,
  • żółtym te, które robisz kilka razy w roku

Przykładowe rytuały:

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: