Temple Grandin często porusza problem wrażliwości wzrokowej proponując m.in. swoim studentom eksperymentowanie z kolorowymi szkłami lub zmianą tła tekstu

Wiemy już o drażniących lampach, wrzaskliwych kolorach, nasłonecznionym miejscu w klasie itp. Często przydają się okulary słoneczne lub czapka z daszkiem, z którą dziecko się nie rozstaje, ale to nie wszystko. Tony Attwood  zwraca uwagę na na „naturalną zasłonę z długich włosów, które działają niczym kurtyna nieprzepuszczająca bodźców wzrokowych (i społecznych). Lęk przed intensywnością kolorów może prowadzić do preferowania czarnych ubrań, co niekoniecznie musi oznaczać przejaw preferowanego stylu.

Istnieją specjalne programy, które mogą zredukować wrażliwość wzrokową dziecka. Helen Irlen opracowała metodę polegająca na stosowaniu barwionych soczewek w celu poprawienia percepcji wzrokowej i zapobiegania przeładowaniu percepcyjnemu oraz zaburzeniom wzrokowym. Barwione, nie mające właściwości korekcyjnych soczewki (filtry Ilren) odfiltrowują te częstotliwości spektrum światła, na które dana osoba jest wrażliwa. Podczas wstępnej analizy stosuje się specjalne kwestionariusze oraz procedury testowe określające kolor przepisywanej soczewki. Obecnie nie mamy badań empirycznych, które potwierdzałyby wartość soczewek Irlen dla osób z zespołem Aspergera, wiem jednak, że kilkoro dzieci i dorosłych potwierdziło, iż dzięki nim zmniejszyła się ich wrażliwość wzrokowa i spadło przeładowanie sensoryczne.

Terapia wzrokowa została opracowana przez optometrystów behawioralnych po to, by na nowo wyćwiczyć oczy i struktury mózgowe, które przetwarzają informacje wzrokowe. Ocenia się potencjalną dysfunkcję wzrokową oraz wszelkie współwystępujace mechanizmy kompensacyjne (np. przechylanie głowy, wykorzystywanie widzenia obwodowego lub preferowanie jednego oka). Program terapeutyczny obejmuje cotygodniowe sesje terapeutyczne i zadania do wykonania w domu. Do chwili obecnej nie mamy dowodów empirycznych potwierdzających skuteczność terapii wzrokowej u osób z zespołem Aspergera” (Attwood, 2013).

źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2013

 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s