Przepisywanie z tablicy może być męczące dla dzieci z dysleksją i przeciążające dla uczniów z ASD
Tracą na to zbyt wiele czasu, a w przepisanym tekście roi się od błędów. Przenoszenie uwagi „z tablicy do zeszytu” jest dużym obciążeniem dla dziecka z trudnościami. Podnoszenie głowy, odszukiwanie właściwej linijki jest męczące. Pamiętam ze szkoły tabelki – nigdy nie wiedziałam, która kolumna ma być szersza, a która węższa, a później jeszcze wpisywanie w odpowiednie miejsca drobnymi literkami tekstu. Moje tabelki były krzywe, źle rozplanowane, a informacje znajdowały się w innych kolumnach niż powinny. „Wolny” tekst był jeszcze większym wyzwaniem dla dyslektycznego dziecka, a nauka z takich notatek była praktycznie niemożliwa…
Zatem jeśli to możliwe, ograniczajmy nakaz przepisywania z tablicy. Ale jeśli już trzeba to robić, starajmy się maksymalnie uprościć.
Wskazówki
- Dajmy dzieciom wybór między przepisywaniem z tablicy a robieniem notatek z materiałów pisemnych.
- Zamiast pisać na tablicy – wydrukuj informacje na kartce, kartki rozdaj uczniom, wtedy dopiero omawiaj zagadnienie.
- W trakcie omawiania, każ uczniom zaznaczać ulubionymi kolorami istotne informacje w tekście. Zawsze kontroluj wykonanie polecenia.
- Jeśli musisz pisać na tablicy – ponumeruj zdania lub napisz każde zdanie innym kolorem.
- Unikaj wielokolumnowych tabelek – lepiej je wydrukuj i rozdaj do wypełnienia. Na koniec sprawdź poprawność.
- Pozwól korzystać dzieciom ze smartfonów – niech robią zdjęcia napisanego na tablicy tekstu. Być może łatwiej będzie przepisywać im ze swojego telefonu.
- Możesz podzielić dzieci na grupy w których jedno pisze – a inni zrobią zdjęcia tekstu.
- Zadania domowe drukuj i rozdawaj na kartkach. Zwłaszcza długie zadania matematyczne. Dobrym sposobem jest prowadzenie przez młodszych uczniów dzienniczka zadań, gdzie będzie zbierał/przypinał/wklejał zadania domowe z każdej lekcji.
#schematy#trudności
®Sylwia Iwan
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


