Reklamy
Reklamy

Kiedy widzę, że moi chłopcy są już bardzo znużeni nauką, a przed nimi jeszcze wiele zadań do wykonania, próbuję wykrzesać z siebie jeszcze trochę energii, robię przerwę  i staram się pogadać o czymś miłym

Ta pogawędka ma być motywacją do dalszej pracy. A motywacja niech będzie miłym komplementowaniem dotychczasowych osiągnięć.

Warto zastosować strategię przypominania o sukcesach podczas lekcji lub przy rozwiązywaniu zadań domowych, ponieważ ta strategia wprowadza dziecko w dobry nastrój, relaksuje i mobilizuje do dalszej pracy.

Autystyczne dzieci są „podwykonawcami” wielu punktów z planowanych zadań,  wynikających z opinii o kształceniu specjalnym. Ta praca z wiekiem bywa męcząca i nudna, a nagrody stają się mało istotne. Dla moich synów nagrodą był raczej koniec pracy, i powrót do swoich ulubionych zajęć.

Co zrobić żeby zwiększyć entuzjazm dzieci? W tej kwestii nie ma jednakowych rozwiązań ale nie należy się poddawać, spróbujmy zastosować technikę przypominania o sukcesach.

Wyjaśnij czym jest sukces i co oznacza słowo osiągnąć. Powiedz, że od początku roku nauczył się dodawać, odejmować, pisać zdania, opisywać ludzi i przedmioty – a przecież wcześniej tego nie potrafił.

Wytłumacz, że liczenie przyda mu się zarówno w sklepie, w grach komputerowych oraz w tworzeniu planów systemów kolejowych, a poprawne pisanie ułatwi opisanie współrzędnych nowo odkrytych planet. Czytanie rozwinie jego wyobraźnię i zachęci do pisania książek, dzienników z podróży do nieznanych miejsc na ziemi. Kieruj się w swoich wywodach jego zainteresowaniami. Mów krótkimi zdaniami.

Zaznacz, co już osiągnął. Dostałeś piątkę z pracy klasowej – to wiele znaczy. Byłeś najszybszy w bieganiu i całkiem dobry w rzucaniu do kosza. Pomogłeś wczoraj koleżance – ta postawa to cecha ludzi dobrych, pracowitych i odważnych. Pomogłeś również nauczycielowi pozakładać krzesełka na ławki – tylko ty zauważyłeś, że tak trzeba zrobić, reszta dzieciaków wybiegła na przerwę – jesteś wrażliwy i uczynny – to cecha przywódców. W taki sposób zjednasz sobie ludzi… W zeszłym roku szkolnym byłeś wolniejszy – teraz twoje prace są szybsze i dokładniejsze. Zadania są trudne – ale dajesz sobie świetnie radę, jestem z ciebie naprawdę dumny… Cieszę się, że mogę cię uczyć.

Dzieciom z dużymi trudnościami możemy przedstawić w formie wizualnej ich osiągnięcia, pokazując przedmioty, napisy, symbole, które wiążą się z ich sukcesami.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: