Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy
Backpack full of school supplies

Niektóre dzieci budzą się podekscytowane perspektywą pójścia do szkoły. Jeśli twoja pociecha się do nich nie zalicza, będziesz musiał pokonać jej naturalny opór. Przygotuj się na przegadanie całego dnia, by uświadomić dziecku, że nie ma innej alternatywy, a także przekonać, jak zabawna może być szkoła.

Praca u podstaw

 • Od chwili, gdy dziecko się obudzi, mów o szkole. Nie dramatyzuj i nie współczuj dziecku, że musi iść do szkoły. Po prostu mów tak, jakby to była najzwyklejsza część dnia.
 • Zaangażuj dziecko w przygotowania. Wybierając ubrania, pytaj: „Co chcesz dziś założyć do szkoły?”. Poproś je o pomoc w przygotowaniu kanapek lub o decyzję, jakie powinno włożyć buty lub kurtkę.
 • Wybierz jakiś szczególny przedmiot lub zabawkę, którą dziecko zabierze do szkoły i pokaże innym uczniom lub nauczycielowi.
 • Opracuj jakiś specjalny zwyczaj przed pójściem lub po przyjściu ze szkoły. Tuż przed opuszczeniem domu lub w samochodzie w drodze zagraj specjalną piosenkę na „wymarsz do szkoły”. Zatrzymajcie się w barze na śniadanie. Zjedzcie je razem przed pójściem do szkoły. Po szkole pobaw się z dzieckiem, zabierz je na lody lub do koktajl baru.

Sztuczki podstawowe

 • Poznaj tygodniowy rozkład zajęć, byś mógł „omówić” wszystko, co zdarzy się danego dnia. Powiedz dziecku: „dziś jest szczególny dzień! Dziś masz plastykę/muzykę/zajęcia praktyczne/bajki!”. Jeśli będziesz o tym mówić z entuzjazmem, pociecha również poczuje się podekscytowana.
 • Powiedz dziecku, że ten dzień jest specjalnym dniem spełnionych życzeń dla każdego dziecka, które idzie do szkoły. Gdy będziesz je z niej odbierać, może sobie zażyczyć dowolną rzecz.
 • Zabierz pociechę na zakupy „rzeczy do szkoły” – po piórnik, tornister, nową kurtkę itd. Niech wybiera to, co jej się naprawdę podoba. Powiedz jednak, że może tych rzeczy używać wyłącznie w szkole. Piórnik z Autami lub plecak ze Shrekiem może poważnie zmotywować dziecko.
 • Przy pomocy dziecka sporządź szczególną „mapę szkolną”, na której narysujesz trasę pokonywaną codziennie w drodze do szkoły. Trzymaj ją w specjalnym miejscu, a gdy już macie wychodzić z domu, powiedz dziecku, że „nie może zapomnieć swojej mapy” i potrzebujesz jego pomocy, aby sobie przypomnieć, jak masz się dostać do szkoły.

Krótkie triki

„Chcesz zabrać do szkoły makaron czy kanapki?”

„Chcesz iść do szkoły tajemnym przejściem czy normalnie?”

„Założysz dziś do szkoły czerwony czy niebieski sweter?”

DO SZKOŁY TRZEBA IŚĆ

Na melodię Panie Janie

Dziś do szkoły

Dziś do szkoły Trzeba iść

Trzeba iść

We wtorek idziemy

We wtorek idziemy

Ja i ty

Ja i ty

Śpiewaj zastępując kolejne dni tygodnia właściwymi.

Gry dla rodziców

„Jak to brzmi”

 1. Powiedz dziecku, że w drodze do szkoły będziecie się bawić w „Jak to brzmi”. Można się bawić w samochodzie lub podczas spaceru.
 2. Określ, ile dźwięków będzie musiało zaprezentować dziecko w drodze do szkoły (jeden dźwięk na mniej więcej minutę powinien wystarczyć).
 3. Rozpocznij grę mówiąc: „Słyszę głos _ , musisz mi pokazać, kto go wydaje!”.
 4. Gdy dziecko się zastanawia, nuć melodię z jakiegoś quizu. Jeśli żadna ci nie przychodzi na myśl, zaśpiewaj melodię z Wlazł kotek
 5. Powtarzaj w razie potrzeby.
 6. Podliczaj punkty i chwal dziecko, by się nie zniechęciło.

Jeśli dziecko stawia opór

 • Jeśli pociecha jest zdecydowanie niechętnie nastawiona do szkoły, może to być efektem znudzenia, strachu lub niepokoju. Spróbuj poznać sedno sprawy i zajmij się przyczyną, a nie skutkami.
 • Upewnij się, że pociecha zjada zdrowe śniadanie i jest wyspana. Niski poziom energii sprawia, że wyjście z domu jest trudne…” (Borgenicht, Grace, 2008).

źródło: D. Borgenicht, J. Grace:”Jak przechytrzyć dziecko…”, Visper, Poznań 2008

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: