
Oprogramowanie do odczytywania emocji
Wczoraj w WO przeczytałam artykuł o Ranie el – Kaliouby, dziewczyny która po ukończeniu nauki w Kairze (Uniwersytet Amerykański, wydział nauk ścisłych) aby spełnić swoje marzenia musiała kontynuować naukę poza krajem. Chciała uczyć informatyki…
Razem z mężem wyjechali do Cambridge, gdzie na tamtejszym uniwersytecie Rana napisała pracę magisterską na temat inteligencji emocjonalnej maszyn. Rana chciała by jej wiadomości do rodziców mogły zawierać uczucia/emocje, które często trudno wyrazić słowami. Tak powstał pomysł opracowania programu rozpoznającego ludzkie uczucia. Jeden student podpowiedział jej, że nieumiejętność czytania z ludzkich twarzy przypomina mu problem z jakim borykają się osoby dotknięte autyzmem.
Mind rider
„Kaliouby zgłosiła się do Cambridge’s Autism Research Centre, e którym akurat powstawała kartoteka wyrazów twarzy: proszono aktorów o odgrywanie różnych emocji i filmowano ich. W ten sposób udokumentowano 412 uczuć. Pisząc doktorat, który był kontynuacją tematu pracy magisterskiej, Rana opracowała program Mind Reader, dzięki któremu z kolei powstał Affdex, czyli oprogramowanie śledzące mimikę osoby, gdy ta ogląda wideo na ekranie – sekunda po sekundzie protokołuje, kiedy widz jest rozbawiony, zmieszany czy poirytowany”.
Rana rozpowszechniła swoją pracę na stronach potencjalnych sponsorów.
Obama
„Program Afdex czyta tylko emocje widoczne na twarzy, sam produkt reklamowany jest jako narzędzie, dzięki któremu można wniknąć w podświadomość. I ma bardzo szerokie zainteresowanie. Sztab Obamy użył go podczas debaty prezydenckiej, stwierdzając, że oprogramowanie jest w stanie przewidzieć preferencje głosujących z 73 – procentową dokładnością. Co potwierdziły wyniki wyborów. Affectiva współpracuje również z ooVoo, głównym konkurentem Skype’a, w celu zintegrowania systemu z wideorozmowami.
Dzięki współpracy z gigantem reklamowym Millward Brown Affectiva miała możliwość przeanalizowania twarzy dwóch milionów osób w ośmiu krajach. Do takiej ilości danych firma Kaliouby nie miała dostępu nigdy wcześniej. Dzięki temu Affdex może teraz czytać niuanse mimiki lepiej niż większość ludzi. W miarę jak powiększa się baza danych Affectivy, oprogramowanie coraz lepiej radzi sobie z czytaniem i rozpoznawaniem emocji. Skuteczność Affdexu skoczyła do 90 proc.”
Warto wspomnieć, że podczas pracy nad oprogramowaniem swoje zainteresowanie zgłosiła Pepsi – do oceniania preferencji konsumentów, Bank of America do wykorzystania w bankomatach, Toyota- w celu zaprojektowania systemu do wykrywania senności u kierowców później: Microsoft, HP, Yamaha, Honda, Hallmark, NASA, Nokia – dlatego Affectiva istnieje już sześć lat a jej możliwości są praktycznie nieskończone.
źródło: art. Karoliny Gogol: „Komputer mnie zrozumie”, WO NR 4 (863), sobota, 23 stycznia 2016
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

















