Joga to zespół ćwiczeń fizycznych (asan), ćwiczeń oddechowych (pranajama) i technik relaksacyjnych, prowadzących do utrzymania lub przywrócenia zdrowia.
Joga ma holistyczny wpływ na człowieka. Pomaga nam w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami, pojawiającymi się sytuacjami i wymaganiami współczesnych, pełnych pośpiechu czasów.
„Joga to nauka o człowieku, o równowadze ciała, umysłu i duszy„
Podczas ćwiczeń mięśnie są rozciągane, a następnie rozluźniane, co sprawia, że joga różni się od innych aktywności fizycznych. W jodze istnieje również wewnętrzne doświadczanie ruchów bez skupiania się na wyniku zewnętrznym, takim jak wygrywanie, popisywanie się i przegrywanie…
Ponieważ w jodze nie ma konkurencji, nie ma napięcia emocjonalnego, które często jest stresujące.
Dla prawidłowego wykonywania ćwiczeń:
• przyjmujemy każdą pozycję bez forsowania, bez uczucia nadmiernego napięcia czy bólu
• ruchy podczas ćwiczeń są powolne, płynne, zgodne z oddechem
• ćwiczenia na czczo, 1-2 godziny po lekkim posiłku, 2-3 godziny po obfitym posiłku
• ćwiczymy boso lub w skarpetkach, na cienkiej macie (kocyk, macie, dywaniku), maty klasyczne są nieodpowiednie – są zbyt miękkie i zimne
• koncentrujemy się na ćwiczonym obszarze ciała, dla lepszej koncentracji zamykamy oczy podczas ćwiczeń
• przed wykonaniem pozycji krótko relaksujemy się z wyobrażeniem mentalnym danej pozycji
• między poszczególnymi pozycjami wstawiamy krótkie zwolnienia
• wytrzymałość w pozycji to maksymalnie 5-10 sekund dla dzieci
Kobra

Kobra (Bhujangasana)
Pozycja podstawowa: leżenie na brzuchu z rękami wzdłuż ciała i głową opartą na czole.
Umieść dłonie pod barkami i oprzyj się na macie, z łokciami skierowanymi ukośnie w górę.
Wydech: oczy do góry przy jednoczesnym uniesieniu głowy, wykonanie zgięcia klatki piersiowej i szyi, trzymanie ramion rozluźnionych z dłońmi opartymi na macie (dłonie, dolna część pleców i nogi dotykają maty przy wykonywaniu kobry, ramiona mogą być zgięte).
Wdech: powrót do pozycji podstawowej.
Efekty: ćwiczenie wzmacnia mięśnie barków, ramion, pleców, brzucha i pośladków, rozciąga zginacze bioder, wspomaga krążenie krwi w plecach, zapobiega okrągłym plecom poprzez zgięcie kręgosłupa piersiowego. Ćwiczenie harmonizuje autonomiczny układ nerwowy, a tym samym pomaga uspokoić (złość, irytację, …) i zlikwidować zmęczenie. Kobra przeciwdziała strachowi i niepewności oraz skutecznie równoważy efekt „długiego siedzenia”.
Jeż

Jeż (Vasjuásana)
Postawa podstawowa: leżenie na plecach.
Zrób wyskok w pozycji kucania, owijając ręce wokół kolan i przyciągając je jak najbliżej ciała.
Wydech: pochyl głowę w kierunku kolan.
Wdech: powrót do pozycji leżącej.
Efekty: ćwiczenie rozciąga mięśnie w odcinku lędźwiowym, wzmacnia mięśnie szyjne i brzucha, wspomaga ruchomość stawu krzyżowo-biodrowego i pracę jelit.
Kot
Kot (Mardjari)

Pozycja podstawowa: klęczenie siódme (Vajrasana)

Zacznij ćwiczenie od pozycji wyjściowej – jak na obrazku powyżej-po lewej, następnie wyciągnij ramiona i powoli przejdź do pozycji klęczącej. Pochyl się do przodu i połóż dłonie na macie na szerokość ramion (klęcząc).
Wydech: zrób koci grzbiet – opuść głowę między rękami i wygnij plecy.
Wdech: unieś głowę jak najwyżej i wygnij plecy.
Zakończ pozycję kota powrotem do pozycji podstawowej: z wdechem unieś się do pozycji klęczącej z wyciągniętymi ramionami, a z wydechem usiądź do pozycji klęczącej
Efekty: ćwiczenie poprawia ruchomość kręgosłupa, pogłębia oddech piersiowy i brzuszny, wzmacnia przeponę, pozycja ta odciąża narządy miednicy.
Biedronka

Pozycja podstawowa: przysiad na pełnych stopach.
Wydech: przykucnięcie na palcach, zwisanie głową do kolan i garbienie się.
Wdech: przykucnięcie na palcach, pochylenie głowy i wyprostowanie pleców.
Efekty: ćwiczenie wspomaga pracę jelit, rozluźnia całe plecy, pozytywnie wpływa na narządy miednicy.
Niektóre ćwiczenia nie są odpowiednie dla dzieci z różnymi trudnościami: np. z wadami serca, operacjami brzucha itp. Ewentualne przeciwwskazania są zawsze wymienione w opisie ćwiczeń. Jeśli dziecko ma problemy zdrowotne, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie uprawiania jogi.
źródło: jogaprodeti.cz
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm













