Reklamy

autyzmwszkole.com

Wiedza zawarta w dwóch subskrypcjach: Dostęp Premium 10 zł i Subskrypcja miesięczna 6 zł oraz

eBooki i pakiety lekcyjne
Reklamy
Reklamy

Dzień Fotografii – scenariusz pieszej wycieczki po najbliższej okolicy

Cele ogólne:

  •  zapoznanie dzieci z najbliższym otoczeniem przedszkola, krajobrazem łąk i ogródków działkowych, zwrócenie uwagi na fakt, że dzisiaj obchodzimy Dzień Fotografii
  • robienie zdjęć wybranym obiektom
  •  rozbudzenie wrażliwości na piękno swojej okolicy,
  •  rozpoznawanie charakterystycznych zabudowań w otoczeniu przedszkola,
  •  budzenie poczucia identyfikowania się ze swoją miejscowością,
  •  wdrażanie do umiejętności celowej obserwacji,
  •  przestrzeganie zasad i reguł wcześniej ustalonych,
  •  przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas spaceru.


Cele szczegółowe:

  •  dziecko zna nazwę swojej miejscowości,
  •  zna krajobraz pól i ogródków,
  •  potrafi wymienić i nazwać charakterystyczne budynki w okolicy,
  •  chętnie i z radością uczestniczy w wycieczce,
  •  bezpiecznie porusza się podczas wycieczki, przestrzega zasad i norm wcześniej ustalonych,
  •  zna zasady właściwego zachowania podczas wycieczki.


Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: pokaz, pogadanka, samodzielnych doświadczeń

Środki dydaktyczne: płyta, zdjęcia i aparaty fotograficzne lub telefony

Przebieg zajęć:

1. Powitanie przy piosence:

Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty; raz, dwa, trzy.

2. Odkrywanie i omawianie kolejno obrazków przedstawiających charakterystyczne budynki i miejsca (np. kościół, boisko).

3. Zabawa ruchowa – na dywanie zdjęcia rozpoznanych miejsc, dzieci spacerują po dywanie do dźwięków muzyki. Kiedy muzyka milknie dzieci odnajdują określony obrazek.

4. Zapoznanie dzieci z celem wycieczki.

5. Przypomnienie zasad panujących podczas wyjścia z przedszkola, przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się poboczem drogi oraz przechodzenia przez jezdnię, a także nieoddalania się od grupy.

6. Przygotowanie do wyjścia. Założenie ubrań, kamizelek odblaskowych, ustawienie się w pary (zwrócenie uwagi na kolejność ubierania), pakowanie telefonów do plecaków/toreb.

7. Wyjście z przedszkola z dwoma opiekunami. Przejście poboczem ulicy, zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię (zatrzymanie się przy drodze, sprawdzenie czy nie nadjeżdża samochód, jeden z opiekunów zabezpiecza jezdnię na wypadek nadjechania samochodu, dzieci z podniesioną jedną ręką przechodzą parami za nauczycielem na drugą stronę).

8. W czasie spaceru dzieci wypatrują charakterystycznych budynków i miejsc poznanych wcześniej, odwiedzanych z rodzicami, odczuwają radość z możliwości spaceru w miejscu, które zna i kojarzy z pobytu z rodziną. Robią zdjęcia wybranym obiektom.

9. Nauczyciel przystaje w bezpiecznym miejscu i omawia z dziećmi krajobraz lub charakterystyczny budynek – drugi opiekun zabezpiecza tył grupy, dzieci stosują się do wcześniej ustalonych zasad bezpieczeństwa i zachowania podczas wyjścia poza teren przedszkola.

10. Powrót do przedszkola z zachowaniem szczególnej ostrożności podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy w miejscu dozwolonym. Przejście poboczem, w parach z nauczycielem na początku i na końcu grupy.

11. Rozbieranie kamizelek i ubrań w szatni ze zwróceniem uwagi na kolejność rozbierania oraz w miarę możliwości na samodzielne rozebranie i odwieszenie ubrań na wyznaczone miejsce oraz aparatów i komórek w wybranym miejscu sali.

12. Omówienie spotkanych zabudowań, łąk i ogródków oraz wykonanych zdjęć. Rozmowa na temat sfotografowanych obiektów.

autor: Anna Weideman-Pająk

#arkusz #ASD #Asperger #aspiepozytywni #AspieZaklinaczka #autyzm #czytanie #dostosowanie #edukacja #emocje #IPET #kolorowanie #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #mindfulness #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #pozytywnyprzekazwspektrum #premium #przedszkole #psycholog #rewalidacja #rozwój #scenariusz #sensoryka #SI #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #tus #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia

Reklamy
Reklamy
Reklamy


Dodaj komentarz

Wpisy na stronie

  • Echolalia w spektrum autyzmu

    Echolalia w spektrum autyzmu

    Czym jest echolalia? Echolalię definiuje się jako powtarzanie sylab, słów lub zwrotów wypowiedzianych przez inne osoby. Powtarzanie może się odbywać z zachowaniem linii melodycznej, wysokości…

  • Piękna Porażka – prezentacja zasady fair play w szkole

    Piękna Porażka – prezentacja zasady fair play w szkole

    Scenariusz zajęć TEMAT Piękna Porażka – jak radzić sobie z przegrywaniem? CELE Oswojenie uczniów z przegraną,Nauka zgodnej gry z zachowaniem zasady fair play,Uświadomienie uczniom tego,…

  • Trwać!

    Trwać!

    Trwać! W spektrum nie lubimy kończyć. Lubimy być w czymś co lubimy. Przeciągamy to w czasie jak tylko da się. Lubimy powtarzalność rzeczy, które lubimy.…

  • Świąteczne zajęcia na poprawę nastroju dla uczniów z ASD

    Świąteczne zajęcia na poprawę nastroju dla uczniów z ASD

    Czym jest nastrój? Nastrój: Nastrój to subiektywne odczucie emocjonalne, które charakteryzuje stan psychiczny jednostki w danym momencie. Jest to swoiste „tło” emocjonalne, które wpływa na…