Dzień Fotografii – scenariusz pieszej wycieczki po najbliższej okolicy
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z najbliższym otoczeniem przedszkola, krajobrazem łąk i ogródków działkowych, zwrócenie uwagi na fakt, że dzisiaj obchodzimy Dzień Fotografii
- robienie zdjęć wybranym obiektom
- rozbudzenie wrażliwości na piękno swojej okolicy,
- rozpoznawanie charakterystycznych zabudowań w otoczeniu przedszkola,
- budzenie poczucia identyfikowania się ze swoją miejscowością,
- wdrażanie do umiejętności celowej obserwacji,
- przestrzeganie zasad i reguł wcześniej ustalonych,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas spaceru.
Cele szczegółowe:
- dziecko zna nazwę swojej miejscowości,
- zna krajobraz pól i ogródków,
- potrafi wymienić i nazwać charakterystyczne budynki w okolicy,
- chętnie i z radością uczestniczy w wycieczce,
- bezpiecznie porusza się podczas wycieczki, przestrzega zasad i norm wcześniej ustalonych,
- zna zasady właściwego zachowania podczas wycieczki.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: pokaz, pogadanka, samodzielnych doświadczeń
Środki dydaktyczne: płyta, zdjęcia i aparaty fotograficzne lub telefony
Przebieg zajęć:
1. Powitanie przy piosence:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty; raz, dwa, trzy.
2. Odkrywanie i omawianie kolejno obrazków przedstawiających charakterystyczne budynki i miejsca (np. kościół, boisko).
3. Zabawa ruchowa – na dywanie zdjęcia rozpoznanych miejsc, dzieci spacerują po dywanie do dźwięków muzyki. Kiedy muzyka milknie dzieci odnajdują określony obrazek.
4. Zapoznanie dzieci z celem wycieczki.
5. Przypomnienie zasad panujących podczas wyjścia z przedszkola, przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się poboczem drogi oraz przechodzenia przez jezdnię, a także nieoddalania się od grupy.
6. Przygotowanie do wyjścia. Założenie ubrań, kamizelek odblaskowych, ustawienie się w pary (zwrócenie uwagi na kolejność ubierania), pakowanie telefonów do plecaków/toreb.
7. Wyjście z przedszkola z dwoma opiekunami. Przejście poboczem ulicy, zachowanie szczególnej ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię (zatrzymanie się przy drodze, sprawdzenie czy nie nadjeżdża samochód, jeden z opiekunów zabezpiecza jezdnię na wypadek nadjechania samochodu, dzieci z podniesioną jedną ręką przechodzą parami za nauczycielem na drugą stronę).
8. W czasie spaceru dzieci wypatrują charakterystycznych budynków i miejsc poznanych wcześniej, odwiedzanych z rodzicami, odczuwają radość z możliwości spaceru w miejscu, które zna i kojarzy z pobytu z rodziną. Robią zdjęcia wybranym obiektom.
9. Nauczyciel przystaje w bezpiecznym miejscu i omawia z dziećmi krajobraz lub charakterystyczny budynek – drugi opiekun zabezpiecza tył grupy, dzieci stosują się do wcześniej ustalonych zasad bezpieczeństwa i zachowania podczas wyjścia poza teren przedszkola.
10. Powrót do przedszkola z zachowaniem szczególnej ostrożności podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy w miejscu dozwolonym. Przejście poboczem, w parach z nauczycielem na początku i na końcu grupy.
11. Rozbieranie kamizelek i ubrań w szatni ze zwróceniem uwagi na kolejność rozbierania oraz w miarę możliwości na samodzielne rozebranie i odwieszenie ubrań na wyznaczone miejsce oraz aparatów i komórek w wybranym miejscu sali.
12. Omówienie spotkanych zabudowań, łąk i ogródków oraz wykonanych zdjęć. Rozmowa na temat sfotografowanych obiektów.
autor: Anna Weideman-Pająk
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm






