Reklamy
Reklamy

Dzieci ze spektrum autyzmu mogą mieć poważne problemy z motoryką. My „walczyliśmy” z niedostatkiem precyzyjnych ruchów do czwartej klasy ale tempo pisania i rysowania i tak nie było zadowalające. Z wiekiem sytuacja się poprawiała jednak nigdy nie była idealna… Ale nie zrezygnowaliśmy z pływania, jeżdżenia na łyżwach czy regularnego uczęszczania na lekcje wf w szkole.

„Ćwiczenia nastawione na dużą motorykę, na przykład na różne rodzaje sportu, wymagają koordynacji. Nawet proste zadania, takie jak skok do przodu, często przerastają możliwości dziecka autystycznego. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły – niektóre dzieci ze spektrum autyzmu mają świetny zmysł równowagi i dobrze rozwinięte umiejętności planowania motorycznego. Dzieci te często wspinają się na niebezpieczne wysokości i potrafią utrzymać równowagę, stojąc na podłożu o małej powierzchni.

Czynności angażujące małą motorykę również mogą okazać się dużym wyzwaniem. Zapinanie guzików, zamków błyskawicznych, zamykanie i otwieranie różnych pojemników, pisanie oraz inne zadania wymagające dobrej koordynacji motorycznej wykraczają często poza sferę ich możliwości. Jak zwykle w przypadku poczucia nieudolności delikatny doping do działania jest najskuteczniejszy.

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: