Dzieci ze spektrum autyzmu mogą mieć poważne problemy z motoryką. My „walczyliśmy” z niedostatkiem precyzyjnych ruchów do czwartej klasy ale tempo pisania i rysowania i tak nie było zadowalające. Z wiekiem sytuacja się poprawiała jednak nigdy nie była idealna… Ale nie zrezygnowaliśmy z pływania, jeżdżenia na łyżwach czy regularnego uczęszczania na lekcje wf w szkole.

„Ćwiczenia nastawione na dużą motorykę, na przykład na różne rodzaje sportu, wymagają koordynacji. Nawet proste zadania, takie jak skok do przodu, często przerastają możliwości dziecka autystycznego. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły – niektóre dzieci ze spektrum autyzmu mają świetny zmysł równowagi i dobrze rozwinięte umiejętności planowania motorycznego. Dzieci te często wspinają się na niebezpieczne wysokości i potrafią utrzymać równowagę, stojąc na podłożu o małej powierzchni.

Czynności angażujące małą motorykę również mogą okazać się dużym wyzwaniem. Zapinanie guzików, zamków błyskawicznych, zamykanie i otwieranie różnych pojemników, pisanie oraz inne zadania wymagające dobrej koordynacji motorycznej wykraczają często poza sferę ich możliwości. Jak zwykle w przypadku poczucia nieudolności delikatny doping do działania jest najskuteczniejszy.

W grach nastawionych na małą motorykę zawsze rozpoczynaj ćwiczenie i pozwalaj dziecku doprowadzić je do końca, by miało poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Na przykład przerwij papierek, w którym znajduje się słomka ale pozwól dziecku samodzielnie ją wyjąć. Zachęcaj do samodzielności zarówno w czasie zabawy, jak i codziennych czynności. Ewentualnie poprowadź rękę dziecka, gdy np. chcecie coś namalować, aby poczuło, na czym polega ruch potrzebny do wykonania tej czynności.

Podczas zabawy opartej na dużej motoryce zacznij od prostych ćwiczeń, które dzieciom łatwo będzie wykonać. Na przykład ucząc koordynacji wzrokowo-ruchowej, jako cel wybierz coś położonego w bliskiej odległości, a następnie stopniowo zwiększaj dystans. By nie wywołać w dzieciach frustracji, zabawy muszą być krótkie i sprawiać im przyjemność!

Aby zwiększyć kontrolę motoryczną, zabawy powinny polegać na zmianach kierunku ruchu lub na zatrzymywaniu się i wznawianiu ruchu.

Poruszanie się w wodzie wymaga pokonywania jej oporu, co wzmacnia mięśnie. W ten sposób, wykonując ćwiczenia w wodzie, dziecko nabiera siły fizycznej. Jest ona jednym z warunków koniecznych koordynacji ruchowej. Nie da się daleko rzucić piłką, nie mając wystarczająco dużo siły. Woda sprzyja również rozwojowi zmysłu równowagi. Pomaga dziecku poruszać się w bardziej kontrolowany, płynny sposób oraz unikać potykania się i upadania” (Sher, 2014).

źródło: B. Sher: „Gry i zabawy we wczesnej interwencji…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2014 

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s