Reklamy
Reklamy

Erick Schopler psycholog z Uniwersytetu Karoliny Północnej opracował w latach 60. model terapii TEACCH (Treatment and Education of Autistic and related Communication-handicapped CHildren – terapia i edukacja dzieci z autyzmem oraz zaburzeniami w komunikacji

„Podstawami terapii TEACCH są organizacja otoczenia w formie struktury wizualnej i przygotowanie materiałów pomocniczych […]. Wiele dzieci z ASD ma trudności z abstrakcyjnymi zadaniami opartymi na języku i rozumieniem poleceń, ale ich wyobraźnia przestrzenna jest stosunkowo dobrze rozwinięta. Program TEACCH wykorzystuje zdolności wzrokowe, mechaniczne i pamięciowe dzieci z ASD w celu poprawy ich umiejętności poznawczych i społecznych, zdolności udawania i sprawnego posługiwania się językiem.

Program TEACCH polega zwykle na ułożeniu planu zadań kształtujących umiejętności szkolne, społeczne, komunikacyjne i naśladowcze dziecka oraz przedstawieniu ich w zrozumiałej formie graficznej. Plany zajęć składające się z obrazków i słów przedstawiających codzienne wydarzenia w kolejności chronologicznej pomagają dziecku przewidzieć, co się stanie lub co będzie musiało zrobić podczas lekcji. Dzięki temu dziecko może samo, bez pomocy nauczyciela, „przewidzieć przyszłość”. Wiele dzieci z ASD złości się lub popada w przygnębienie, kiedy coś się zmienia w ich otoczeniu. Zwykle upierają się  przy wykonywaniu znanych czynności, niekoniecznie dlatego, że podoba im się to, co robią, ale dlatego, że wiedzą, co robią i i nie wiedzą, co się stanie potem. Wprowadzenie obrazkowego planu zajęć może znacznie zredukować lęk, frustrację i napady złości, a oprócz tego umożliwia bardziej samodzielne funkcjonowanie […].

Chociaż wyniki osiągane przez dzieci biorące udział w terapii TEACCH nie zostały zbadane tak dokładnie, jak rezultaty innych opisanych dotąd terapii, rodzice i specjaliści często łączą elementy modelu TEACCH (np. obrazkowe plany zadań) z elementami innych programów terapeutycznych, aby terapia odpowiadała indywidualnym potrzebom dziecka” (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

Powiązana zakładka: SCENARIUSZE SCHEMATY INSTRUKCJE PLANY

źródło:S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące Dzieci ze Spektrum Autyzmu…”, WUJ, Kraków 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: