Zupa z grochu lub z soczewicy

Kiedy „pracowałam” cały dzień z Piotrkiem, a przerwy miedzy zadaniami/ćwiczeniami/terapiami były krótkie zapychałam się kanapkami. I tak, po paru miesiącach czułam się ociężała jak tucznik a waga wzrosła wprost proporcjonalnie do czarnych myśli.

Z niepohamowanym entuzjazmem studiowałam każdą nowinkę o dobroczynnym wpływie diet na dobre funkcjonowanie mózgu i ogólnie całego organizmu. Szukając cudownej diety dla Piotrka i przy okazji dla siebie zawsze na prowadzenie wysuwała się dieta wegańska, ale przygotowanie jakiegokolwiek posiłku zabierało mi zbyt wiele czasu. Pomocnicy raczej się nie zjawiali, więc trzeba było wymyślić potrawę, którą można przyrządzić szybko, potrawę, która była zdrowa i łagodziła mój nadwyrężony żołądek – która jednocześnie ożywiłaby szare komórki i wyeliminowała zmęczenie i nie była tucząca. Wygrały zupy „niewolników” – zdrowe i samo się gotujące, czyli zupy z roślin strączkowych. Wystarczy wszystko wrzucić do garnka i wracać do pracy. Poniżej przedstawiam najprostszy wariant Wy możecie go ubarwić swoimi pomysłami, dodam, że grochu połówek ani soczewicy nie trzeba wcześniej namaczać.

Składniki:

 1. Groch połówki lub soczewica czerwona, zielona, brązowa (Biedronka, Aldi, Lidl, Tesco i inne siecówki): 1/2 opakowania/ ok. ćwierć kilo. Najszybciej gotuje się czerwona soczewica, jednak nie ma to większego znaczenia.
 2. Ćwierć czerwonej średniej papryki – jak nie ma – obejdzie.
 3. Mała cebulka lub pół dużej.
 4. Średnia marchewka.
 5. Sól: do smaku.
 6. Pieprz: 4 ziarnka.
 7. Ziele angielskie: 3 ziarnka.
 8. Majeranek: łyżka (duża łyżka).
 9. Kostka warzywna lub łyżka vegety.
 10. Pieprz ziołowy zmielony: łyżeczka (niekoniecznie).
 11. Kurkuma: pół łyżeczki (jak akurat macie, będzie zdrowiej).
 12. Garnek średni: większy od litrowego.
 13. Woda.

Przygotowanie:

 1. Do garnka z wodą wsyp opłukane połówki grochu.
 2. Dodaj marchewkę pokrojoną w kostkę, cebulę, paprykę.
 3. Dodaj wszystkie przyprawy.
 4. Gotuj na wolnym ogniu ok. 40 minut, mieszaj.
 5. Podawaj posypaną majerankiem.
 6. Zupę można zblendować, wyciągając wcześniej cebulę. Ja dodaję sobie naciętą papryczkę chili – bo lubię na ostro bez miksowania, inni domownicy wolą łagodną zmiksowana wersję…

Masz zdrową wegańską, tanią zupę, którą możesz spożywać na śniadanie, obiad i kolację. Jeśli namówisz dzieciaki do spróbowania – macie pomysł na wspólną, zdrową kolację.

Smacznego!