wes4

Dla większości członków rodziny wspólne wycieczki i wakacje są przyjemne i ekscytujące. Dla autystycznych dzieci mogą one jednak oznaczać zaburzenie rutyny, nieprzewidywalność i zagubienie, konieczność poradzenia sobie z nowymi ludźmi i miejscami. Dlatego często wywołują u nich lęk.

Zmniejszyć stres

Rodzice mogą zmniejszyć stres, planując wszystko z wyprzedzeniem i informując dziecko o tym, co będzie się działo. Możesz wykorzystać metodę historyjek społecznych Carol Gray, która polega na pokazywaniu dziecku obrazków przedstawiających jakieś doświadczenie i opatrzonych jego opisem […] Jeśli dziecko obawia się planowanego rodzinnego wyjścia do wesołego miasteczka, możesz odwiedzić stronę internetową tego miejsca i wydrukować kilka zdjęć parkingu, wejścia i karuzel. Następnie na podstawie obrazków napisz krótką historyjkę, żeby dziecko wiedziało, czego ma się spodziewać. Przeczytajcie historyjkę wspólnie kilka razy, zanim wybierzecie się na rodzinną wycieczkę […]

Niektóre dzieci muszą się przyzwyczaić do myśli o nowym doświadczeniu powoli i stopniowo. Po przedstawieniu dziecku danej sytuacji za pomocą materiałów wizualnych, takich jak historyjka społeczna, odpowiednio wcześniej, możesz zorganizować dla niego krótką wizytę w nowym miejscu lub próbę nowego działania. Z czasem dziecko poczuje się pewniej i będziesz mógł/a wydłużyć czas wizyty lub wykonywania czynności”(Ozonoff, Dawsoon, McPartland, 2015).

Nie będzie lekko ale przy konsekwencji i waszym uporze na pewno się uda. Najważniejsze dla was i dla waszych dzieci jest to, w żadnym wypadku nie rezygnować z normalnego życia.

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…”, WUJ, Kraków, 2015