Reklamy
Reklamy
wes4

Dla większości członków rodziny wspólne wycieczki i wakacje są przyjemne i ekscytujące. Dla autystycznych dzieci mogą one jednak oznaczać zaburzenie rutyny, nieprzewidywalność i zagubienie, konieczność poradzenia sobie z nowymi ludźmi i miejscami. Dlatego często wywołują u nich lęk.

Zmniejszyć stres

Rodzice mogą zmniejszyć stres, planując wszystko z wyprzedzeniem i informując dziecko o tym, co będzie się działo. Możesz wykorzystać metodę historyjek społecznych Carol Gray, która polega na pokazywaniu dziecku obrazków przedstawiających jakieś doświadczenie i opatrzonych jego opisem […] Jeśli dziecko obawia się planowanego rodzinnego wyjścia do wesołego miasteczka, możesz odwiedzić stronę internetową tego miejsca i wydrukować kilka zdjęć parkingu, wejścia i karuzel. Następnie na podstawie obrazków napisz krótką historyjkę, żeby dziecko wiedziało, czego ma się spodziewać. Przeczytajcie historyjkę wspólnie kilka razy, zanim wybierzecie się na rodzinną wycieczkę […]

Niektóre dzieci muszą się przyzwyczaić do myśli o nowym doświadczeniu powoli i stopniowo. Po przedstawieniu dziecku danej sytuacji za pomocą materiałów wizualnych, takich jak historyjka społeczna, odpowiednio wcześniej, możesz zorganizować dla niego krótką wizytę w nowym miejscu lub próbę nowego działania. Z czasem dziecko poczuje się pewniej i będziesz mógł/a wydłużyć czas wizyty lub wykonywania czynności”(Ozonoff, Dawsoon, McPartland, 2015).

Nie będzie lekko ale przy konsekwencji i waszym uporze na pewno się uda. Najważniejsze dla was i dla waszych dzieci jest to, w żadnym wypadku nie rezygnować z normalnego życia.

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…”, WUJ, Kraków, 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: