Dodatkowy pedagog od 1 stycznia 2016

back-to-school-books-apple-1024x10241

Dodatkowy pedagog w szkole

W Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej (2-3 styczeń 2016) w artykule Ludmiły Anannikovej znalazłam informację o dodatkowym pedagogu, w zasadzie nic nowego ale…

„1 stycznia weszły też zmiany w sferze edukacji dzieci niepełnosprawnych. Najbardziej skorzystają na nich uczniowie z autyzmem, zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnością sprzężoną (dwie lub więcej niepełnosprawności naraz).

Zgodnie z podpisanym w sierpniu rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji od nowego roku szkoły ogólnodostępne muszą zatrudniać dla takich uczniów dodatkowego pedagoga, o ile poradnia psychologiczno – pedagogiczna zaleci takie wsparcie. Do tej pory na zatrudnienie takiego nauczyciela potrzebna była zgoda samorządów, a te często odmawiały, tłumacząc się brakiem pieniędzy. Teraz taka zgoda nie będzie potrzebna.

Większy dochód bez utraty zasiłku

Od 1 stycznia obowiązuje też ustawa złotówka za złotówkę, którą w lipcu ub. roku podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Zgodnie z nią korzystające z pomocy państwa rodziny nie będą tracić świadczeń po przekroczeniu kryterium dochodowego. Zasiłki będą jedynie obniżane, proporcjonalnie do wzrostu dochodów na zasadzie złotówka za złotówkę.

W praktyce oznacza to, że otrzymywana przez rodzinę pomoc zostanie zmniejszona o taką kwotę, o jaką powiększy się jej dochód. Pomoc zostanie wstrzymana dopiero wtedy, gdy różnica wyniesie mniej niż 20 zł […]

Większość zmian wchodzących w życie od Nowego Roku wprowadził rząd PO-PSL. Na nowych przepisach skorzystają osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, a także rodziny korzystające z pomocy społecznej.

1300 zł

Jedną z grup są rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali z pracy, by się nimi opiekować. Dotąd otrzymywali 1200 zł miesięcznie świadczenia pielęgnacyjnego, od nowego roku dostaną 1300 zł.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego był jednym z postulatów rodziców protestujących w Sejmie wiosną 2014 r. Wówczas wynosiło ono 620 zł… (Ludmiła Anannikova: „Dobre zmiany starego rządu od 1 stycznia”, fragment/Gazeta Wyborcza: Magazyn Świąteczny, NR 1. 8638/2-3 stycznia 2016).

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s