Kiedy orzeczenie o kształceniu specjalnym dziecka nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami i jego zalecenia nie są właściwe, zawsze można się od niego odwołać.
Odwołanie
Odwołanie kieruje się do właściwego kuratora oświaty, za pośrednictwem poradni, która wydała orzeczenie, w terminie 14 dni od momentu jego otrzymania. Oznacza to, że odwołanie składa się w sekretariacie lub wysyła pocztą do poradni z której orzeczenie pochodzi (nie do kuratora). Jeżeli Zespół Orzekający uzna odwołanie w całości za zasadne, to uchyla zaskarżany dokument i wydaje nowy. Od nowego orzeczenia rodzic może się odwołać. W takiej sytuacji Zespół musi przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy kuratorowi.
Na co się powołać
Podstawa prawna: par. 17 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 września 2008 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno – pedagogicznych (Dz. U. 2008 nr 173 poz. 1072).
W odwołaniu od orzeczenia rodzic może powoływać się m. in. na zalecenia lekarza zawarte w zaświadczeniu czy opinie terapeutów, rehabilitantów, dołączone do wniosku. W większości poradni pracują lekarze pediatrzy, więc powoływanie się na zalecenia specjalisty jest jak najbardziej wskazane.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest decyzją administracyjną, więc w odwołaniu można powoływać się również na przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
Pisząc odwołanie rodzice mogą się też powołać na zapisy prawa oświatowego, np. wnioskując w odwołaniu o zalecenie dziecku z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zajęć socjoterapeutycznych/treningu umiejętności społecznych można powołać się na par. 13 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 30 kwietnia 2013 r. w sprawie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych szkołach, przedszkolach i placówkach: „Zajęcia socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne”.
Podstawa prawna: par. 13 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013 poz. 532)
źródło: wszystkojasne. waw.pl