Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

To tragiczna sytuacja, kiedy ktoś, kto w naszych oczach jeszcze niedawno był chodzącym ideałem nagle staje się myślącym tylko o sobie krzywdzicielem i obojętnym na uczucia innych egocentrykiem. Zostajemy z myślami: Co się z nim stało? Jak to mogło się stać? Czy dobrze wybrałem/am? Ciężko jest się pogodzić z prostym i bolesnym faktem, że to właśnie my wpadliśmy w sidła narcyza.

Często słyszymy o osobach z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Czytamy o nich w prasie i internecie oraz poruszamy ten temat w towarzystwie znajomych. Rzeczywiście, jest to realny problem naszych czasów, a nie tylko modny temat do dyskusji. Osoby narcystyczne codziennie przysparzają swoim partnerkom i partnerom wielu cierpień fizycznych i psychicznych.

Istnieją różne teorie na temat przyczyn narcyzmu ale przyjmuje się, że ogromną rolę odgrywają doświadczenia w dzieciństwie. Przyczynia się do tego nadopiekuńcza postawa rodziców, jak i ich obojętność, a także wykorzystywanie emocjonalne, fizyczne, czy seksualne. Straumatyzowane osoby borykają się w życiu dorosłym z niskim poczuciem własnej wartości i kruchą samooceną, którą rekompensują nadmierną koncentracją na sobie.

Czym Jest Narcyzm?

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne opracowało klasyfikację zaburzeń psychicznych i wyróżniło zachowania oraz reakcje emocjonalne charakterystyczne dla narcystycznego zaburzenia osobowości. Pochłonięcie dążeniem do osiągnięcia sukcesu, wyolbrzymiony obraz własnej wartości, przekonanie o własnej wyjątkowości, wysoka potrzeba bycia podziwianym na tle innych, brak empatii, uważanie siebie samego za obiekt zazdrości innych lub poczucie zazdrości wobec innych, wyniosłość i arogancja to objawy z których według DSM-5 wystarczy pięć do stwierdzenia narcyzmu.

Należy pamiętać, że istnieją dwa podtypy narcyzmu. Narcyzm wielkościowy charakteryzuje się poczuciem własnej wielkości, przecenianiem własnych możliwości i osiągnięć, ciągłym mówieniem o sobie, potrzebą otaczania się ludźmi o wysokim statusie oraz agresją i dominacją. Narcyzm wrażliwy stanowi natomiast przeciwieństwo typu wielkościowego i wyróżnia się kruchym poczuciem własnej wartości oraz nadwrażliwością.

Jak Działa Narcyz?

Osoba narcystyczna potrzebuje publiki, więc szuka ludzi którzy będą ją podziwiać, wspierać, podzielać jej punkt widzenia, spełniać jej oczekiwania, zapełniać pustkę i realizować jej skomplikowane potrzeby. Narcyz zaczyna budować relację od oczarowania swoich ofiar. Adoruje, zapewnia rozrywkę i stara się spędzać z nimi każdą wolną chwilę. Dyskretnie wdziera się w życie tych osób i konsekwentnie próbuje osiągnąć taki stan w którym ofiary nie będą potrafiły zerwać z nim relacji. Właśnie wtedy, gdy uzależni od siebie wybrane osoby, narcyz zacznie ujawniać swoje prawdziwe, toksyczne oblicze.

Narcyz otwarcie okazuje, że interesuje go wyłącznie on sam, manipuluje faktami, poniża ofiary i kompletnie nie interesuje się odczuciami innych, a na pewno nie tych, których już wcześniej omamił.

Narcyz wykorzystuje formy przemocy psychicznej, które osłabiają zdolności psychiczne do stawiania oporu, wywołują zaburzenia snu, depresję i inne zaburzenia psychosomatyczne, niszczą poczucie sprawczości i wpływu na własne życie, skutecznie odizolowują od osób trzecich i dają poczucie niemożności uwolnienia się od dręczyciela oraz utwierdzają jego ofiarę w absurdalnym przekonaniu, że to ona sama ponosi winę za taki stan rzeczy.

Reklamy

Gdzie Szukać Pomocy?

Należy pamiętać, że osobowości narcystyczne możemy spotkać nie tylko w prywatnych, czy intymnych relacjach. Psychologowie wielokrotnie opisywali narcystycznych szefów, którzy początkowo wydawali się profesjonalistami, a w rzeczywistości byli mistrzami manipulacji. Kiedy ich zaburzenie wyszło na jaw, wypierali się własnych obietnic i bezwzględnie wykorzystywali wrażliwość pracowników. Relacje z narcyzami są również oczywiście możliwe w rodzinie.

Osoby pokrzywdzone, świadkowie przestępstw i osoby im najbliższe mogą od wielu lat skorzystać z pomocy prawnej i wsparcia psychologicznego oraz ośrodków okręgowych i lokalnych punktów świadczenia pomocy. Tworzą one ogólnopolską Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym, która jest współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. To właśnie w takich miejscach można skorzystać z porady adwokata, czy radcy prawnego, podjąć terapię psychologiczną lub psychoterapeutyczną, a nawet uzyskać wsparcie socjalne.

Jak Się Uwolnić?

Właściwie niemożliwa jest zdrowa relacja z osobą o narcystycznych zaburzeniach osobowości. Na pewno nie wtedy, kiedy wypiera ona własny problem, nie uważa swoich zachowań za szkodliwe, przypisuje winę innym oraz stanowczo odmawia podjęcia terapii i pracy nad sobą. Zostały jednak opracowane szczególne techniki, które powinny nam pomóc z tak specyficzną relacją.

Bezpośrednia konfrontacja z osobą narcystyczną może jej pomóc zrozumieć, że nie zachowuje się w porządku. Należy przyznać wprost o własnych emocjach i uczuciach, jakie wywołuje relacja z nim. Trzeba to zrobić stanowczo ale spokojnie, zdecydowanie i bez okazywania lęku ale też bez nadmiernej agresji. Chodzi o to, żeby uniemożliwić narcyzowi przejęcie inicjatywy i przejście do kontrataku.

Zdecydowana i spokojna rozmowa dość rzadko ma jakikolwiek wpływ na narcyza. Lilian Glass radzi w swojej książce Toksyczni ludzie – 10 sposobów postępowania z ludźmi, którzy uprzykrzają ci życie, żeby w razie konieczności rozważyć technikę odcięcia, czyli stanowczego zaprzestania kontaktu, odejścia z pracy, czy wyprowadzki. Nie będzie to łatwe ale nie jesteś sam/a. Masz prawo oczekiwać wsparcia i żyć bez strachu przed krzywdzicielem.

autor: Agnieszka Jaśkowska

źródło: Charaktery, numer: 5/2022, fot. bignama.com

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklama

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: