9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy
Pizza to potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. To płaski placek z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, posypany tartym serem i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz można ją również jeść na zimno.
Jak się okazuje, historia pizzy sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Co ciekawe, danie to ma swoje korzenie nie we Włoszech, a w Grecji. Dopiero około 500 r. p.n.e. dotarła stamtąd do Rzymu. To jednak nie Grecy, a Włosi uczynili pizzę swoją potrawą narodową. Najpopularniejszymi odmianami pizzy są właśnie te pochodzące z Włoch – neapolitańska, sycylijska czy Margherita.
Jak pizza zmieniała się na przestrzeni lat
Ogromną popularnością cieszą się także inne odmiany pizzy np. pizza hawajska, która wbrew pozorom nie pochodzi z Hawajów, a została wymyślona przez greckiego imigranta, który prowadził w latach 70. XX wieku restauracje w Kanadzie. Postanowił on w ramach eksperymentu, dodać do oryginalnej włoskiej pizzy słodki i egzotyczny smak. W ten sposób obok szynki, na pizzy pojawił się ananas. Okazuje się, że w Polsce także mamy swoje „warianty” pizzy. Największą popularnością cieszą się takie odmiany jak Pepperoni – wzbogacona szynką lub kiełbasą o tej samej nazwie, Pizza kebab – z dodatkiem mięsa kebab, Góralska – poza podstawowymi serami ma też ser góralski (oscypek) czy Farmerska – tutaj dodatkowo kukurydza i kiełbasa. Pierwszy lokal w Polsce serwujący pizzę powstał 8 marca 1975 roku w Słupsku.
Wszystko, co powinien wiedzieć każdy miłośnik pizzy
Nie każdy fan tej popularnej włoskiej potrawy wie, że największa pizza na świecie powstała kiedyś w Polsce a konkretnie w Krakowie. W 2010 r. krakowscy kucharze upiekli placek mierzący ponad 1 km, co wtedy było absolutnym rekordem świata. Siedem lat poźniej polski rekord został jednak pobity. Aktualnie najdłuższa pizza na świecie to ta przygotowana w miejscowości Fontana w Kalifornii (USA). Placek-gigant upieczony przez Amerykanów mierzył dokładnie 1930 metrów. Żeby przygotować to olbrzymie danie zużyto ponad 8 ton ciasta, 1,5 tony sera mozarella oraz 2,5 tony sosu pomidorowego. W samo przygotowanie rekordowej pizzy zaangażowanych było ponad 100 osób, a największa pizza na świecie pieczona była przez 14 godzin.
Kto jest największym „pizzożercą”
To, że ojczyzną pizzy są Włochy, wcale nie oznacza, że to właśnie Włosi należą do największych „pizzożerców” na świecie. Okazuje się, że najchętniej pizzę konsumują Norwegowie. Statystyczny mieszkaniec tego kraju zjada 5,4 kg tej potrawy rocznie. Drugie miejsce zajmują Niemcy, natomiast w Polsce przeciętna rodzina konsumuje minimum 1 pizzę w miesiącu. Wielkimi miłośnikami pizzy są tez Amerykanie. Każdego roku w USA sprzedają się 3 mld placków. Ponad 41 proc. Amerykanów jada pizzę przynajmniej raz w tygodniu, a co ósmy Amerykanin sięga po pizzę każdego dnia. W Ameryce Południowej największymi miłośnikami pizzy są z kolei Argentyńczycy.
Jak świętować?
Najlepiej wybrać się w tym dniu do jednej z licznych restauracji, w których serwowane są pizze. Restauracje z typowo włoskim menu stanowią już ponad 60 proc. lokali gastronomicznych w Polsce. Według najnowszych wyliczeń analityków, w naszym kraju działa ok. 9 tys. pizzerii. Pizzę można też tego dnia zamówić przez telefon z dostawą do domu. Można ją też przygotować samemu w domu. Może warto spróbować? Poniżej znajdziecie przepis, który prezentujemy z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy.
źródło: http://www.rmf24.pl
Jak zrobić pizzę?
Chcesz poczuć się jak włoski pizzerman? Zrób pizzę w domu! Przygotuj składniki, zaproś najbliższych i zacznij pracę nad ciastem.
Jak zrobić pizzę? Zastanów się, jaki rodzaj ciasta chcesz przygotować. W Dzień Pizzy szczególnie polecana jest włoska wersja.
Przepis na pizzę włoską:
300 g mąki pszennej
25 g świeżych drożdży
120 ml ciepłej wody
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
Jaka mąka do pizzy? Do pizzy włoskiej sprawdzi się mąka 450 (cienki i miękki spód) albo mąka 550 (cienki i kruchy spód). Mąka 00 dedykowana jest klasycznej pizzy neapolitańskiej o kruchej i chrupkiej strukturze. Jaka mąka do pizzy w wersji fit? Wybierz mąkę pełnoziarnistą albo orkiszową. Możesz również stworzyć pizzę bezglutenową.
Jak zrobić pizzę krok po kroku?
Przygotuj rozczyn z drożdży – rozpuścić w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 łyżek mąki oraz cukru. Wymieszaj i odstaw na ok. 10 minut. Rozczyn powinien zwiększyć objętość ok.
3-krotnie.
Przesiej mąkę do miski i wymieszaj z solą. Wlej rozczyn, a następnie zacznij zagniatać. Na koniec dolej oliwę oraz przegotowaną wodę. Zagnieć na jednolite ciasto i przełóż do miski. Przykryj materiałową ścierką. Ciasto będzie wyrastać przez ok. godzinę.
Jak zrobić pizzę w domu? Najczęściej zadawane pytania
Jaki ser do pizzy wybrać?
Mozzarella to najpopularniejszy rodzaj, który dobrze komponuje się ze wszystkimi składnikami.
Ile piec pizzę?
Nastaw piekarnik na 250 st. C i piecz przez ok. 10 – 12 min.
Jak zrobić sos do pizzy?
Najprostszy przepis na sos do pizzy to połączenie przecieru pomidorowego z oliwą, odrobiną cukru i przyprawami – czosnkiem, oregano, bazylią oraz solą.
Jak piec pizzę?
Wybierz funkcję z termoobiegiem. Jeżeli piekarnik nie posiada tej opcji, zdecyduj się na pieczenie góra-dół. Pieczenie na kamieniu to najlepsze rozwiązanie – pizza piecze się krócej i równomiernie. Tradycyjną blachę umieść w dolnej części piekarnika.
Co zrobić z ciastem na pizzę, które zostało?
Oprócz innych przekąsek, które możesz zrobić np. paluchów serowych czy bułeczek ciasto możesz mrozić maksymalnie przez 3 miesiące.
Bajka na Dzień Pizzy
Bajka o tym, dlaczego warto się dzielić

– Za tydzień pojedziemy na wycieczkę – powiedziała pani Bumbumka i nie mogła dokończyć gdzie i po co. W klasie zrobiło się głośno. Wszyscy podnosili ręce i pytali jednocześnie.
– Czy mogę wziąć komórkę?
– Czy mogę usiąść z Kaśką?
– Czy trzeba wziąć dużo pieniędzy?
Pani Pola popatrzyła i usiadła. Wtedy ktoś krzyknął, że pani zrobiło się słabo i chyba zachorowała, i nie pojadą na wycieczkę. Niektórzy to nawet wiedzieli przez kogo pani zachorowała, a Zośka, której mama pracuje w aptece, była pewna na co. Stasiek, który chce zostać weterynarzem powiedział, że taka choroba zdarza się u psów albo kotów. Bumbumek planował zostać supermanem, więc wymyślił jak uratuje panią. „Ale czy superbohater pomaga chorym na wściekliznę? – pomyślał.
– Proszę o ciszę. Nie skończyłam – usłyszeli wreszcie swoją wychowawczynię, która odsuwała grzywkę na prawą stronę i wycierała pot z czoła, chociaż nie było tak gorąco.
Klasa ucichła. Oczywiście nie od razu, bo wszyscy po kolei musieli powtórzyć, żeby inni byli cicho. Trwało to jakieś pięć minut, ale w końcu udało się.
– Każdy z was uciszy tylko siebie, tyle razy wam mówiłam – znowu odezwała się pani i szybko dodała: – Pojedziemy na warsztaty kulinarne.
Tego już było za wiele. Zenek wybuchnął płaczem, bo jego pradziadek ma warsztat szewski, a on nie chce mieć żadnego. Zuźka płakała, że jej mama zamknęła ostatnio warsztat krawiecki i powiedziała, że nigdy więcej.
Pani złapała się za głowę i wstała, po czym wyjaśniła zdecydowanym głosem:
– Na warsztatach kulinarnych przygotujecie pizzę. Czy teraz rozumiecie?
Bumbumek lubił pizzę. Uwielbiał ją na ciepło, na zimno, na ostro, na słodko i w ogóle. Inne dzieci też oczami wyobraźni zobaczyły kolorowy placek – miękki i pachnący, z sosem pomidorowym, serem, pieczarkami albo szynką. Byli tacy, którzy poczuli zapach pizzy oraz wielki głód.
xxx
Tydzień szybko minął. Klasa Bumbumka oraz pani Pola zapukali wreszcie do zielonych drzwi z napisem: „Warsztaty kulinarne”. Otworzył im uroczy pan w kucharskim fartuchu. Zaprosił do środka i uśmiechnął się serdecznie. Wszyscy umyli ręce, włożyli fartuchy i zajęli miejsca za wielkim i długim stołem, na którym stały wagi i miski. Pośrodku na talerzykach wylegiwały się pieczarki, szynka i ser.
– Każdy z was zrobi swoją pizzę. Taką, o jakiej marzy. Zapraszam – wyjaśnił pan, a potem dodał, że nazywa się Poldek, chociaż nikt nie pytał.
Panią poczęstował kawą i zaczął pomagać w przygotowywaniu pizzy. Najpierw trzeba było ważyć składniki, potem mieszać i ugniatać, czekać aż urośnie. Nikomu się jednak nie dłużyło, bo w tym czasie dzieci kroiły składniki. Kiedy ciasto urosło, każdy je rozwałkował, i mimo że wszyscy chcieli mieć okrągłą pizzę nikomu nie wyszedł taki kształt.
– Koło nie jest łatwe, jak widać – powiedział pan kucharz i pomagał dalej.
„Ciekawe, czy jemu by wyszło” – pomyślał Bumbumek.
Na koniec włożono pizzę do pieca i trzeba było czekać. Ale to też się nie dłużyło, bo trzeba było po sobie posprzątać, umyć ręce i odłożyć fartuchy.
Kiedy wreszcie całe pomieszczenie wypełnił najpiękniejszy zapach na świecie – jak twierdzili wszyscy zgodnie – przyszedł czas na jedzenie. Pan Poldek wyciągnął placki z pieca i rozdał. Zaróżowione i pachnące czekały na zjedzenie.
– Nareszcie, hura! – krzyknęły dzieci.
I wtedy pan stanął i powiedział: „Stop, jeszcze nie jemy. O czym trzeba pamiętać, kiedy siadamy do posiłku?
– O umyciu rąk! – krzyknął Stasiek, który chciał zostać weterynarzem.
– Żeby się nie pchać przy stole – dodała Zuźka, której mama miała warsztat krawiecki.
– Żeby nie czekać za długo, bo wystygnie – odezwał się Bumbumek, mając nadzieję, że pan go pochwali. „Superman powinien być szybki” – pomyślał.
– Nic podobnego – powiedział spokojnie pan kucharz. – Trzeba poczęstować innych. Należy się dzielić.
Dzieci popatrzyły na niego z niedowierzaniem, przecież wszyscy mieli pizzę. Rozglądały się zaskoczone. I wtedy zobaczyły, że ich pani nie ma smacznego placka.
– Ojej – jęknął Bumbumek, a zaraz po nim inni.
Pan kucharz pomógł i wszyscy odkroili po kawałku swojej pizzy, żeby poczęstować panią, która też lubiła pizzę, jak się okazało.
– Całe szczęście – powiedziała cicho Zuźka do Staśka. – Byłaby wpadka, a tak to może jeszcze kiedyś tutaj przyjedziemy.
Kolorowanki na Dzień Pizzy



źródło: kulinaria.trojmiasto.pl, rmf24.pl, miastodzieci.pl, freepik.com i inni
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm