Empatia
Empatia rozumiana jest jako swoista zdolność rozumienia drugiego człowieka – jego potrzeb i emocji – oraz umiejętność współodczuwania z nim. To gotowość na pochylenie się nad jego wartościami, uczuciami i aktualnymi przeżyciami.
Neuroróżnorodność
Neuroróżnorodność – neologizm spopularyzowany pod koniec lat 90. przez australijską socjolożkę Judy Singer i amerykańskiego dziennikarza Harveya Blume w celu określenia różnorodności ludzkich mózgów w takich sferach jak towarzyskość, uczenie się, uwaga, nastrój i inne funkcji umysłowych bez patologizowania ich.
Różnorodność
Każdy z nas jest wyjątkowy, odmienny od innych, Różnimy się od siebie kolorem włosów, oczu, skóry. Jesteśmy dobrzy w różnych zadaniach, lubimy różne rzeczy. Różnice wcale nie są złe. Dzięki nim możemy nawzajem się poznać i wspólnie rozwijać. Wzmacnianie „mięśnia empatii” oznacza, że możemy wykorzystać różnice między nami w taki sposób, byśmy stali się lepsi.
Pomyśl o swojej ulubionej drużynie sportowej czy o grupie bohaterów. Aby drużyna lub grupa dobrze działała, potrzebuje wielu różnych umiejętności. Kiedy każdy członek zespołu wnosi do niego inne umiejętności, zespół staje się jeszcze lepszy. To samo dotyczy naszej rodziny i przyjaciół. Aby przyjemnie spędzać z nami czas, możemy cieszyć się tym, czym się różnimy. Te ćwiczenia pomogą nam wzmocnić „mięsień empatii” poprzez myślenie o istniejących między nami różnicach.
Tacy sami czy różni? To bez znaczenia.
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm








