Reklamy
Reklamy
Reklamy

Kopciuszek – scenariusz zajęć dydaktycznych w przedszkolu – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.

Cel ogólny: Rozwijanie zainteresowania literaturą dla dzieci.

Cele szczegółowe – dziecko:

  • uważnie słucha opowiadanej baśni;
  • odpowiada na pytania nauczyciela odnośnie wysłuchanego tekstu;
  • dzieli wyrazy na sylaby;
  • swobodnie tańczy przy muzyce;
  • doskonali sprawność manualną;
  • ćwiczy mięśnie grzbietu;
  • maluje farbami;


Metody: opowiadanie, praktycznego działania, rozmowa kierowana, pokaz

Formy: Indywidualna, grupowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: zagadka, rekwizyt buta, pary pantofelków, szablony pantofelka, płyta CD z muzyką klasyczną, groch, ryż, szarfy, farby, brokat w kleju.

Przebieg zajęć:


1. Zabawa powitalna: „Wszyscy są, witam Was”.


2. Wprowadzenie. Odszukanie w sali rekwizytu, który wiąże się z tematem zajęć– pantofelek.

3. Zagadka (jeśli dzieci nie odgadną wcześniej o czym będą zajęcia).
Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele
A na wielkim balu
Zgubi pantofelek? (Kopciuszek)

4. Opowiadanie przez nauczyciela baśni „Kopciuszek” wg J.W. Grimm – prezentacja wybranych ilustracji do tekstu.



5. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania do wysłuchanej baśni m.in.:
Jak macocha i jej córki traktowały Kopciuszka?
Dlaczego macocha i jej córki nazwały dziewczynkę Kopciuszkiem?
Co zrobiła wróżka aby Kopciuszek mógł pójść na bal?

6. Podział na sylaby wyrazów: Kopciuszek, królewicz, macocha, siostry, bal.

7. Zabawa ruchowa – pomoc dla Kopciuszka.

  • Wybieranie ziarenek grochu z miski z ryżem. Dzieci mają za zadanie oddzielić groch od ryżu.
  • Mycie podłogi. Dzieci klękają. Kładą szarfy na podłodze i przyciskają dłońmi końce. Odsuwają szarfę daleko w przód i przysuwają do siebie.
  • Gotowanie zupy. Dzieci naśladują: krojenie marchewki, mieszanie, przyprawianie.
  • Wyjście na bal. Taniec swobodny przy muzyce klasycznej.


8. Odszukanie identycznych pantofelków. Nauczyciel układa na stole różnokolorowe pantofelki a dzieci łączą je w pary.

9. Praca plastyczna. Malowanie farbami pantofelka, zdobienie go brokatem.

10. Zabawa pożegnalna. Iskierka przyjaźni.

autor: Katarzyna Gozdur

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: