Reklamy
Reklamy

Cele:

  • samoświadomość
  • poszerzenie wiedzy o funkcjonowaniu mózgu i procesach uczenia się
  • poszerzanie zasobu słownictwa

Co warto wiedzieć o swoim mózgu, aby go lepiej wykorzystać?

Dlaczego warto słuchać muzyki, grać na instrumentach i tańczyć?

Muzyka jest doskonałym sposobem na lepsze zapamiętywanie, ponieważ ułatwia zapisywanie nowych informacji w strukturach pamięci. Słuchanie muzyki obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu, a powoduje wydzielanie dopaminy, która odpowiada za to, że czujemy się dobrze, dlatego warto jej słuchać, gdy odczuwamy strach lub gdy jesteśmy zdenerwowani. 
Muzyka uaktywnia wiele części naszego mózgu, szczególnie gdy gramy na instrumentach lub tańczymy, ponieważ wtedy działają również ważne dla rozwoju ośrodki odpowiedzialne za ruch oraz za dotyk. 

źródło: racjonalista.tv

Co się dzieje w mózgu, gdy nasze ręce działają?

Aktywne ręce wpływają na funkcjonowanie wielu obszarów naszego mózgu. Badacze zauważyli, że gdy nasi przodkowie zaczęli używać rąk do różnych czynności, tempo rozwoju ich mózgów stało się znacznie szybsze. Ważne jest więc, byśmy używali rąk do jak największej liczby działań, a zatem: układajmy puzzle, twórzmy konstrukcje z klocków, rysujmy, wycinajmy i wydzierajmy, lepmy, bawmy się pacynkami, a w ten sposób rozwiniemy nasz mózg.

Czy jeśli jesteśmy zmęczeni, możemy się czegoś nauczyć?

Odpowiednia ilość snu pozwala na to, by hipokamp – część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie nowych informacji – był aktywny podczas uczenia się, natomiast brak snu zamyka mózg na nowe wiadomości. Jeśli jesteśmy niewyspani, nasz mózg ma trudności w tworzeniu wspomnień, a więc zaburzony jest cały proces uczenia się, zarówno zapamiętywanie, jak i przywoływanie informacji. Warto więc przesypiać 10-13 godzin na dobę. Dla lepszej pamięci ważna jest nie tylko ilość, ale także jakość snu, który nie powinien być przerywany na przykład zaglądaniem telefonu, co coraz częściej zdarza się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Dlaczego lubimy bajki i opowieści?

Nasze mózgi łatwiej zapamiętują historie niż fakty czy wykresy lub liczby. Opowieść o przeżytej przez kogoś przygodzie przekazana w ciekawy sposób angażuje mózg i pozostaje na długo w naszej pamięci. Warto więc sięgać po różne angażujące teksty – słuchać ich i czytać czyli pobudzać mózg do pracy poprzez wyobrażanie sobie tego, co jest opisane i przeżywane, wraz z bohaterami, ich przygód i przeżywanych emocji.

dr Adriana Kloskowska

źródło: malecharaktery.pl, racjonalista.tv

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: