Reklamy
Reklamy

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Podróżowanie samolotem jest fajne do momentu , gdy twoje dziecko oświadczy, że musi iść na stronę. Albo, że bolą je uszy. Albo, że musi koniecznie wstać z miejsca i sobie pochodzić…

Musisz mieć ze sobą bagaż podręczny z dodatkowymi ubraniami, pieluchami, jedzeniem, zabawkami/gadżetami na wypadek opóźnień, wypadków lub utraty bagażu.

Co możemy zrobić:

 • Porozmawiaj z dzieckiem wcześniej o tym, jak ma wyglądać zachowywanie się w samolocie. Wyjaśnij, że będzie musiało siedzieć nieruchomo, gdy tak mu każesz.
 • Opisz długość lotu tak, by pociecha cię zrozumiała: „Podróż zajmie tyle, ile 5 odcinków Ulicy Sezamkowej”. Naucz ją, co oznacza znak „Zapiąć pasy”, by mogła obserwować światełko.
 • Zanim wejdziecie na pokład, pobiegajcie chwilę. Bawcie się na lotnisku do ostatniej chwili.
 • Jeśli to możliwe, umieść pociechę na fotelu między sobą a partnerem albo posadź ją przy oknie, by nie mogła ci uciec.
 • Weź ze sobą kilka ulubionych cichych zabawek dziecka, mnóstwo książeczek i kolorowanek oraz kilka nowych rzeczy, dzięki którym czas będzie dziecku szybciej płynął. Ciastolina, różdżka lub minilatarka mogą zapewnić kilka godzin rozrywki. Nie wręczaj wszystkich zabawek jednocześnie, by proces zabawy zajął więcej czasu.
 • Jeśli macie zostać poczęstowani posiłkiem poproś o specjalny posiłek dla dziecka już przy rezerwacji biletów. Nawet jeśli pociecha nic nie zje, posiłek może znajdować się w zabawnym opakowaniu albo zawierać zabawkę.
 • Aby zmniejszyć niewygodę powstającą na skutek różnic ciśnienia w uszach przy starcie i lądowaniu, daj dziecku coś do ssania i połykania. Możesz to osiągnąć, karmiąc piersią, stosując smoczek, podając picie i jedzenie, dając lizaka lub gumę do żucia. Wszystko zależy od wieku dziecka.
 • Wchodząc do samolotu, oczaruj stewardesy. Ich wsparcie może okazać się nieocenione, gdy zaczniesz tracić kontrolę nad sytuacją. Bądź też uprzejmy w stosunku do swoich sąsiadów – ich cierpliwość też może okazać się przydatna […]
 • Możesz zbudować namiot dla dziecka, zarzucając koc na oparcie fotela. Taki namiot samolotowy to wspaniałe miejsce by czytać i bawić się (weź ze sobą minilatarkę), a może nawet pomóc dziecku w odcięciu się od świata zewnętrznego w takim stopniu, że zaśnie.
 • Dzięki kilku magicznym flamastrom i papierowej torbie stwórz własny podniebny teatrzyk lalkowy.

Krótkie triki

 • „Musimy siedzieć na miejscu. Więc możesz pobawić się _____ albo poczytać. Co wybierasz?”
 • „Nie możemy jeszcze wysiąść z samolotu. Poszukamy innych dzieci, z którymi możesz się pobawić, czy wolisz posiedzieć tutaj i porysować?”

Lecę w samolocie

Na melodię Cztery łapy

Lecę, lecę w samolocie

Lecę nad kotem na płocie

Kto dogoni nas, kto dogoni nas?

Może ty, może ty? Może własnie ja!

Wrócę także samolotem

Z mamą będę wnet z powrotem

Kto dogoni nas, kto dogoni nas?

Może ty, może ty? Może właśnie ja!

Gry

„Co ci przypomina tamta chmurka?”

Spróbuj odnaleźć w chmurach postacie ulubionych bohaterów bajek, zwierzęta, kształty, ludzi, litery lub cyfry. Szukaj ich na zmianę z dzieckiem. Powiedz mu, żeby znalazło na niebie 5 różnych rzeczy. Potem kolej na ciebie… (Borgenicht, Grace, 2008).

źródło:D. Borgenicht i J. Grace: „Jak przechytrzyć dziecko”, Vesper, Poznań 2008

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: