Reklamy
Reklamy
Reklamy
Green Diet Questions

W ostatnich latach powstała teoria, że niektóre przypadki autyzmu są powodowane przez alergie pokarmowe (zwłaszcza poważne reakcje alergiczne na gluten, białko zawarte w mące, i kazeinę, białko zawarte w produktach mlecznych), które podrażniają lub uszkadzają mózg, co prowadzi do wystąpienia nietypowych zachowań związanych z ASD.

„Na razie hipoteza ta opiera się na obserwacjach klinicznych i sprawozdaniach rodziców, a nie na wynikach odpowiednio przeprowadzonych badań naukowych (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015) […]

Jest jednak prawdą, że wiele dzieci z ASD ma problemy z układem pokarmowym, co może powodować dolegliwości, takie jak zgaga, zaparcia, biegunka. Jeśli twoje dziecko ma takie objawy, porozmawiaj z pediatrą lub – w razie konieczności – z gastroenterologiem. Częste są także problemy z karmieniem dzieci z ASD, które bywają bardzo wybredne. W takiej sytuacji odpowiedni sposób postępowania powinien zalecić pediatra.

Dieta

Podobnie jak w przypadku możliwych zalet i zagrożeń związanych z lekami, skuteczność terapii dietą musi zostać potwierdzona wynikami badań. Niektórzy rodzice twierdzą, że zachowanie ich dzieci poprawiło się, kiedy zrezygnowali z podawania im pewnych produktów. Kiedy dziecko jest na diecie eliminacyjnej (czyli takiej, z której regularnie eliminuje się jeden rodzaj produktów), jest nie możliwe, by ono i jego rodzice byli „ślepi” – nieświadomi, do której grupy badawczej należą. Można natomiast przypisać dzieci losowo do grup z dietą lub bez niej i poddać je badaniu przez naukowców nieświadomych tego, do której grupy należy dane dziecko. Takie próby należy przeprowadzać w celu sprawdzenia skuteczności tego rodzaju terapii. Zawsze zaleca się, by dietę układać we współpracy z dietetykiem lub innym specjalistą medycznym, który zna potencjalne skutki uboczne lub ryzyko i może ocenić, czy dieta spełnia potrzeby żywieniowe.

Suplementy witaminowe

Drugim typem terapii ASD związanej z dietą jest podawanie suplementów witaminowych. Bernard Rimland, jeden z pierwszych specjalistów twierdzących, że autyzm ma przyczyny biologiczne, był zwolennikiem tak zwanej terapii megawitaminowej, która polega na zażywaniu dużych dawek (dużo większych niż zawierają zwykłe preparaty) witaminy B6 i magnezu. Te dwie substancje zwykle podaje się razem, ponieważ magnez jest konieczny do właściwego przyswojenia witaminy B6.

Witamina B15 (dimetyloglicyna, DMG) to kolejna „substancja naturalna” dostępna w wielu sklepach ze zdrową żywnością, która może skutecznie zwalczać objawy autyzmu. Wielu rodziców twierdzi, że kuracja suplementami pomogła złagodzić różne symptomy ASD występujące u ich dzieci, w tym problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, interakcjami społecznymi, porozumiewaniem się za pomocą języka, a także zmienne nastroje i wybuchy agresji. Aby sprawdzić skuteczność tych terapii, przeprowadzono pewne badania z udziałem grupy przyjmującej placebo, ale ich wyniki nie są jednoznaczne. Prawie wszystkie te badania były z jakiegoś powodu niedoskonałe, np. brało w nich udział bardzo mało dzieci, pacjenci nie byli przypisywani do grup losowo lub do oceny wyników nie stosowano ustandaryzowanych metod.

Zalecamy stosowanie terapii megawitaminowej tylko we współpracy z doświadczonym lekarzem, ponieważ przyjmowanie witamin może powodować skutki uboczne, a specjaliści nie są jeszcze pewni, czy duże dawki związków stosowanych w tej konkretnej terapii nie działają toksycznie” (Ozonoff, Dawson, McPartland, 2015).

źródło: S. Ozonoff, G. Dawson, J. C. McPartland: „Wysokofunkcjonujące dzieci ze spektrum autyzmu…”, WUJ, Kraków 2015

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy


Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: