Reklamy
Reklamy
Reklamy

Warto poznać zwyczaje witania nowego roku z całego świata, a najlepiej wypróbować je na miejscu! Pozwoli to nie tylko lepiej zrozumieć kulturę odwiedzanego kraju, ale także (przynajmniej teoretycznie) zwiększyć szansę na miłość i radość w nadchodzącym czasie.

Korek od szampana w torebce, Polska

Aby nikt nie zarzucił nam, że cudze chwalimy, a swego nie znamy, zaczynamy od rodzimych zwyczajów sylwestrowych. Przede wszystkim powinno być obficie (pod względem jedzenia czy dekoracji), błyszcząco i z bąbelkami. Korek od szampana, który wystrzela w górę o północy, należy zatrzymać i nosić np. w torebce – ma to zapewnić pomyślność. W Nowy Rok warto ubrać się w coś nowego, między innymi po to, aby podkreślić gotowość na nadchodzącą zmianę (oczywiście, na lepsze). W ten dzień (podobnie jak w Wigilię) nie ma sensu się kłócić czy złościć, bo tak będzie się dziać w kolejne 365 dni. Jeśli większa impreza, to obowiązkowo z muzyką, tańcem i fajerwerkami. W 2017 roku będzie można bawić się (także przed telewizorem) na miejskich imprezach w Zakopanym, Katowicach i Warszawie. Świętują także mieszkańcy Poznania, Gdańska czy Wrocławia.

Egzotyczny Sylwester w kropki, Filipiny

Ucieczka przed polskim chłodem w kuszący klimat plaż i raf Filipin wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Nie zapomnij zapakować czegoś do ubrania w kropki – sukienkę, koszulę, torebkę lub bikini. Im więcej okrągłych kształtów wokół Ciebie (i na Tobie) w Sylwestra, tym lepiej. Mają one zapewnić bogactwo i ogólny dobrobyt. Śmiało rozmieniaj pieniądze w bilonie na krągłe drobniaki. Filipińczycy w nowy rok wkraczają szumnie i donośnie. Chodzi o coś więcej niż dobrą zabawę – hałaśliwe świętowanie chroni przed pojawieniem się różnych nieczystych sił i nieprzyjaznych duchów.

Winogrona o północy, Hiszpania

Hiszpanie cenią sobie wspólną, radosną zabawę. Na madryckim placu Puerta del Sol co roku zbiera się pokaźna grupa miejscowych i turystów, aby przed tutejszym zegarem wspólnie odliczać czas do nadejścia nowego roku. Aby zapewnić sobie pomyślność, zdrowie i ogólne powodzenie na kolejne 12 miesięcy trzeba zjeść 12 winogron zanim nie skończy bić dwunasta. Uwaga: należy dobrze połknąć, żeby życzenia się spełniły. Z buzią pełną winogron nie każdy wygląda jak z żurnala, pamiętaj o tym, gdy planujesz Sylwestra w wersji romantycznej.

Uściski z przyjaciółmi i zamiatanie, Meksyk

Sylwester w Meksyku to celebrowanie czasu z bliskimi, pląsy ze znajomymi na dyskotece, sztuczne ognie, których huk odstrasza złe moce i inne bogate tradycje noworoczne. W Ekwadorze pali się kukły w Meksyku zmartwienia zapisane na kartce. Obok listy rzeczy do odwiedzenia, możesz wypunktować negatywne sytuacje z poprzedniego roku i bez żalu puścić je z dymem. Meksykanie nie zapominają także sprzątnąć domu i wymieść z niego to, co niepotrzebne lub powoduje niedobrą energię (najlepiej dosłownie na zewnątrz). Leniuszki mogą ograniczyć się do zostawienia zapalonego światła w noc sylwestrową – podobno działa podobnie. Natomiast sylwestrowa przechadzka z pustą walizką spowoduje urodzaj podróży w nadchodzącym roku. Innym przyjemnym zwyczajem jest pieczenie słodkości z niespodzianką (np. pieniążkiem), której znalezienie przyniesie szczęście w nadchodzącym roku.

Palenie złego, Ekwador

A jak świętuje się Sylwestra w temperamentnej Ameryce Południowej? Palenie o północy kukieł (można je zrobić własnoręcznie wykorzystując stare ubrania, papier lub trociny i oczywiście stosowną maskę), symbolizuje uwolnienie się od tego, co w mijającym roku uważane było za niezbyt udane. Metoda dość radykalna, ale rzeczywiście definitywnie oczyszczająca. Innym ciekawym zwyczajem, szczególnie dla tych, co mają bzika na punkcie podróży (praktykowanym również w Meksyku), jest przebieżka wokół budynku z walizką. Ma ona zapewnić szczęśliwe i udane wojaże w nadchodzącym roku. A poza tym Ekwadorczycy kochają się bawić i niemal każda dzielnica czy bar w Sylwestra tętni życiem, pulsując tańcem i muzyką oraz rozbłyskując fajerwerkami.

Wróżby i talizmany na szczęście, Niemcy

Jeśli nie powróżyłeś / powróżyłaś sobie za pomocą wosku podczas Andrzejek, nic straconego. W Niemczech próbuje się odgadnąć przyszłość właśnie w Sylwestra, topiąc ołów. Niemcy ofiarowują sobie mini-talizmany (np. w postaci różnych figurek czy zawieszek), które w nowym roku mają przynosić szczęście. Oprócz klasyków takich jak czterolistna koniczynka czy kominiarz, królują też takie w kształcie świnki czy grzybka. Nie można także nie wspomnieć o jednej z większych i bardziej atrakcyjnych imprez miejskich, która odbywa się przy Bramie Brandenburskiej w Berlinie. By pożyczyć sobie Prosit Neujahr (noworocznej pomyślności) zbiera się tu nawet milion osób.

Czerwona bielizna i wyrzucanie rzeczy, Włochy

Kultowy zespół The Beatles już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku śpiewał All you need is love. I Włosi uważają, że coś w tym jest. Na sylwestrową imprezę zakładają czerwoną bieliznę, by nowy rok przyniósł wiele miłości. Podczas zabawy sylwestrowej warto mieć oczy dookoła głowy, a raczej wzniesione ku górze. W niektórych włoskich miastach (np. w Neapolu) praktykuje się czasem zwyczaj wyrzucania starych rzeczy np. mebli przez okno. To się nazywają gruntowne noworoczne porządki!

W bieli i na fali, Brazylia

Szalona samba i energetyczne rytmy rozruszają nawet najbardziej zastałe kości, które mogą wygrzewać się na brazylijskich plażach, z których największą sławę zyskała Copacabana w Rio de Janeiro. Z wodą związanych jest także kilka noworocznych zwyczajów np. siedmiokrotne skakanie nad falami, co symbolizuje szczęście w każdy dzień tygodnia czy ofiara z (białych) kwiatów lub kobiecych akcesoriów np. biżuterii dla morskiej bogini o imieniu Yemanjá. Kapryśna istota spełni Twoje życzenie i da Ci szczęście, jeśli Twój pakunek nie wróci na plażę. W przeciwnym razie nie ma przebacz, trzeba powtórzyć rytuał za rok. By Ci się powodziło w nowym roku koniecznie ubierz się na biało – to odstrasza nieprzychylne siły i przynosi pomyślność.

Szalona impreza, fajerwerki i parada, Londyn, Wielka Brytania

Stolica Wielkiej Brytanii świętuje długo i treściwie – nic dziwnego, że wielu chce spędzić Sylwestra właśnie tam. Tradycyjnie Londyńczycy zbierają się na Trafalgar Square, północ odmierza nie byle kto, ale sam Big Ben. Do pokazu fajerwerków wokół London Eye przykłada się co roku wiele starań i naprawdę oszałamia on sylwestrowiczów. Dobrym puntem obserwacyjnym pokazów jest na przykład Westminster Bridge. W ten wyjątkowy czas można też pokusić się o rejs Tamizą (skąd równie dobrze ogląda się rozbłyskujące niebo), ale tę opcję najlepiej załatwiać wcześniej. 1 styczna o 12:00 rusza noworoczna parada. W 2018 trasa prowadzi ze stacji metra Green Park do Parliament Square. Potrwa około trzech i pół godziny. Przedefiluje w niej osiem tysięcy artystów, muzyków czy akrobatów z Wielkiej Brytanii i całego świata.

źródło: skyscanner.pl

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: