Scenariusz zajęć z okazji Święta Niepodległości
Etap edukacyjny: przedszkole 5,6-latki
Czas trwania: 30 minut
Cele ogólne:
– rozbudzanie zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków
– kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, dumy z bycia Polakiem
Cele szczegółowe (dziecko):
– poznaje wydarzenia historyczne dotyczące dziejów odzyskania
przez Polskę niepodległości
– poznaje ważną postać historyczną – Józefa Piłsudskiego
– rozumie pojęcia: ojczyzna, wolność, niepodległość
– zna polskie symbole narodowe: flagę, godło, hymn
– śpiewa hymn państwowy i zachowuje odpowiednią postawę podczas
jego śpiewania
– śpiewa piosenki patriotyczne
– wykonuje z papieru flagę Polski
Przebieg
1. Recytacja przez nauczyciela wiersza pt: „11 listopada” – Ludwika
Wiszniewskiego.
Wiersz “11 Listopada” L. Wiszniewski
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty Listopada!…
Tym, co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność , mowę polską w szkole,
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewole .
Uroczyście biją dzwony
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje
że obchodzę polskie święto.
Krótka rozmowa na temat treści wiersza i Święta Niepodległości.
– O jakim święcie opowiada ten wiersz?
– Jakie dzisiaj w naszym przedszkolu obchodzimy święto?
– Burza mózgów – Co to znaczy niepodległość?
– Dlaczego Polacy musieli odzyskiwać niepodległość?
2. Pogadanka na podstawie slajdów na temat zaborów i walki Polaków
o odzyskanie niepodległości.
Dawno temu w naszej historii stało się coś strasznego.
Polska była wtedy słaba i to wykorzystali jej trzej silni sąsiedzi – Rosja, Prusy i Austria. Podzielili nasz kraj między siebie na trzy części i Polska zniknęła
z map świata.
To co zrobiły te państwa nazywamy rozbiorami. Polska utraciła wtedy
niepodległość, nie mogła o sobie decydować, a Polacy nie mogli żyć tak jak
chcieli, musieli słuchać się państw, które ją podzieliły między siebie.
– Czy wiecie na jak długo Polska utraciła niepodległość?
Aż na 123 lata.
– Czy myślicie, że to jest długo?
W tamtym czasie dzieci w szkołach nie uczyły się języka polskiego, nie wolno
było rozmawiać po polsku, wszyscy Polacy byli bardzo smutni i nieszczęśliwi,
gdyż nie mieli swojego kraju.
– Czy myślicie, że Polacy chcieli odzyskać swój kraj?
Polacy nigdy nie pogodzili się z rozbiorami i walczyli o to, aby Polska była
znowu wolna.
Jednym z takich odważnych ludzi był Józef Piłsudski. Był on bohaterem,
wielkim patriotą, przywódcą Polaków walczących o wolność swojej ojczyzny.
Miał on swojego ukochanego konia.
– Czy wiecie jak się nazywał?
Na cześć Józefa Piłsudskiego powstała piosenka pt: „Pieśń o wodzu miłym”.
Spróbujemy ją teraz zaśpiewać. Piłsudski lubił jeździć na swojej Kasztance.
My także spróbujemy pojeździć konno przy śpiewaniu tej piosenki.
Józef Piłsudski stworzył wojsko polskie – Legiony Polskie, które składało się
z dzielnych, odważnych żołnierzy, ułanów, gotowych zginąć w walce o swoją
ukochaną ojczyznę. W końcu Polakom udało się odzyskać wolną Polskę.
Było to po I Wojnie Światowej 11 listopada 1918r.
Józef Piłsudski wrócił wtedy do Warszawy i stanął na czele niepodległego
państwa polskiego.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń, tak ważnych w historii naszej ojczyzny, co
roku 11 listopada świętujemy Dzień Niepodległości. Dzieci nie idą wtedy do
przedszkola i szkoły, rodzice nie pracują, a w całym kraju odbywają się
uroczystości. Główne uroczystości państwowe organizowane są w naszej
stolicy, w Warszawie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tym roku
obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Młodzi legioniści, którzy tak dzielnie walczyli o Polskę, kiedy szli do boju
śpiewali piosenki, które powstawały w okopach, na froncie podczas walki.
Dodawały one im otuchy, rozweselały, pozwalały przetrwać trudy walki.
Jedną z takich piosenek jest piosenka pt: „Ułani, ułani”.
– Powstańmy i zaśpiewajmy wspólnie tę piosenkę.
3. Prezentacja symboli narodowych.
Każdy wolny kraj ma swoje symbole narodowe. Ma je również Polska.
– Czy znacie polskie symbole narodowe?
– Pierwszym z nich jest godło Polski – orzeł biały.
– Co orzeł ma na głowie?
– Jaki jest następny symbol?
– Tak to flaga, jest biało- czerwona.
– Gdzie i kiedy możemy zobaczyć flagę Polski?
– A jaki jest trzeci symbol?
– Spróbujemy teraz zaśpiewać nasz hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.
– Jak powinniśmy się zachowywać podczas śpiewania hymnu?
– Śpiew hymnu narodowego.
4. Wykonanie flagi Polski.
– Zrobimy teraz flagę naszego kraju.
– Popatrzcie na moją flagę, jak ona wygląda?
– Co jest nam potrzebne do zrobienia flagi?
– Wykonanie flagi przez dzieci z białych i czerwonych pasków papieru,
przyklejenie patyczków.

5. Zakończenie i podsumowanie zajęć.
– Jakie dzisiaj obchodzimy święto?
– Która to jest rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości?
– Jak nazywał się pan, który stworzył Legiony Polskie – wojsko, które walczyło
o niepodległość naszej ojczyzny?
– Dzisiaj wykonaliście biało- czerwone, polskie flagi.
Idąc do domu możecie trzymać je w rączkach na znak, że wy także włączacie się
w obchody Święta Niepodległości i oddajecie cześć bohaterom, którzy zginęli
w walce o wolność naszej ojczyzny.
Autor: Dorota Koroluk
źródło: file:///C:/Users/iwans/Downloads/SCENARIUSZ__ZAJEC_O_NIEPODLEGLOSCI.pdf
Gniazdo orła białego – baśnie
Zrób to sam! Kotylion na Dzień Niepodległości
Niektórzy z was dobrze znają słowo kotylion, bo już mieli okazję nosić na sobie tę odznakę. Przypięliście ją sobie na swoje urodziny albo na przykład wygraliście konkurs i ktoś ją wam podarował. Właśnie do tego służy kotylion – by nosić go na wyjątkowe okazje, a taką właśnie okazją są obchody Dnia Niepodległości.
Ciekawostka!
W dawnych czasach, kiedy w pałacach wyprawiano wystawne bale, istniał taniec o nazwie kotylion, podczas którego należało odnaleźć osobę z takim samym kotylionem przypiętym do sukni czy surduta, by wspólnie przetańczyć cały wieczór. Dziś kotyliona nie tańczymy, ale za to nosimy kotylion.
Kotylion z tasiemek
Materiały:
- po 1 metrze białej i czerwonej tasiemki o szerokości 1, 5 cm
- po 10 cm białej i czerwonej tasiemki o szerokości 2,5 cm
- kawałek zwykłego szarego kartonu (7×7 cm)
- 2 kawałki samoprzylepnego papieru brokatowego(czerwony i srebrny)
- kubeczek po ciastolinie i mała zakrętka
- Potnij metalową biała tasiemkę na paski o długości około 7 cm, a metrową czerwoną na paski o długości około 10 cm. Potrzebujesz minimum 10 pasków każdego koloru.
- Na kartonie postaw kubek po ciastolinie i obrysuj koło, to samo zrób na czerwonym brokatowym papierze. Zakrętkę obrysuj na srebrnym brokatowym papierze. Wytnij tak powstałe 3 kółka.
- Kartonowe koło to baza naszego kotylionu. Posmaruj jego brzegi klejem i przylep do nich końce czerwonych tasiemek, jeden przy drugim.
- Posmaruj brzegi kartonowego koła z drugiej strony i przyklej w tym miejscu drugi koniec każdej czerwonej tasiemki, zaginając ją.
- W miejscu, gdzie będzie przód kotylionu, posmaruj klejem środek koła i przyklej do niego końce białych tasiemek, następnie zegnij tasiemki i przyklej również drugi ich koniec. Odczekaj chwilkę aż klej wyschnie.
- Na środku kotylionu przyklej mniejsze srebrne kółko.
- Odwróć kotylion. Z tyłu kotylionu przyklej dwie 15-centymetrowe tasiemki. Narysuj na ich końcach trójkąt i wytnij. Z tyłu kotylionu przyklej teraz czerwone brokatowe kółko. Na nim przyklej kawałek dwustronnej taśmy klejącej. Teraz możesz go dumnie nosić w Dniu Niepodległości.
Marta Kochanowska
źródło: malecharaktery.pl
Zrób kokardę i inne ozdoby (inne wersje kotylionu)
Ciekawostki historyczne
Babka od histy
źródło: opracowanie własne na podstawie przedstawionych źródeł
#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm


















