Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Skąd się wzięło Halloween?

Tradycja Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, oznaczającego koniec lata.

W irlandzkim hrabstwie Meath świeto obchodzono już 2 tys. lat temu. Celtowie wierzyli, że jest to czas przejścia podczas którego opada zasłona oddzielająca światy żywych i umarłych. Wówczas duchy wszystkich, którzy w danym roku zmarli, odchodzą w zaświaty. Problem jednak w tym, że tego dnia zmarły mógł też wrócić do życia i siać spustoszenie wśród żywych. Ludzie woleli tego uniknąć. Celtowie obawiali się, że w Halloween można wpaść na ducha, który tego dnia przechadzał się po ziemi. Aby uniknąć rozpoznania, po zmroku ludzie przywdziewali maski, w nadziei że duchy wezmą ich za inne zbłąkane dusze. Dziś ta tradycja przerodziła się w intratny biznes, a ludzie są skłonni wydać fortunę na przebrania: Amerykanie przeznaczają na nie 2,6 mld dolarów, a do tego 330 mln dol. na kostiumy dla swych zwierząt!

Nazwa Halloween to skrót od „All Hallow’s Evening”, czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych. Chrześcijanie na całym świecie świętowali Triduum Wszystkich Świętych już od VIII wieku naszej ery. Trzydniowe święto obejmuje All Hallows’ Eve (Hallowe’en), All Saints’ Day (All Hallows’) i All Soul’s Day, trwające od 31 październka do 2 listopada. To czas wspomnienia zmarłych i świętych.

Cukierek albo psikus” jest częścią Halloween od początków XX wieku, choć ewoluował z pradawnego europejskiego zwyczaju. Podczas Dnia Zadusznego biedni ludzie odwiedzali domy zamożniejszych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta, w zamian za co obiecywano modlić się za wszystkich zmarłych w danej rodzinie. Znany jako „souling” zwyczaj został później przejęty przez dzieci, które chodziły od drzwi do drzwi prosząc o jedzenie i pieniądze. Irlandzkie i szkockie społeczności w USA ożywiły tę tradycję, choć musiała być ona zarzucona podczas II wojny światowej ze względu na racjonowanie cukru. Wydrążone dynie to kolejna stara tradycja pochodząca z Irlandii, Szkocji i Anglii, gdzie ludzie rzeźbili groźne miny w warzywach, a do wydrążonego środka wkładali świece, aby odstraszyć wędrujące duchy. Wykorzystanie dyni to amerykański wkład w tę tradycję. Pierwsze latarnie wykonywano z rzepy, brukwi, ziemniaków i buraków.

Halloweenowe zabawy

Reklamy

1. Szukanie skarbów

Kto nie lubi szukać skarbów? Dzieciaki uwielbiają. Pozwólcie im znaleźć skarby, a będą przeszczęśliwe.

Przed przyjęciem pochowajcie w domu (w pokoju) cukierki (mogą oczywiście to być „straszne” cukierki, ale niekoniecznie) i poproście by dzieci ich poszukały. Możecie też pochować np. cukierki – oczy i powiedzieć, że potwór stuoki zgubił swoje oczy, nic teraz nie widzi i potrzebuje pomocy.

2. Łowienie jabłek

Najpopularniejszą zabawą, wręcz podstawową na Halloween, jest łowienie ustami jabłek pływających w misce z wodą. Ustawiamy dwie miski i dwoje dzieci na raz próbuje wyłowić jabłko, kto pierwszy je wyłowi – wygrywa.

3. Skok przez krąg ognia

Ta zabawa na pewno będzie wymagała waszej pomocy i czujnego oka, ale dla dzieciaków może być ciekawą przygodą.

Ustawiamy w koło 12 zapalonych świeczek typu t-light. Każda świeczka musi mieć swój numer odpowiadający jednemu miesiącowi w roku. Zadaniem dzieci jest przeskoczenie koła, tak by jak najmniej świeczek zgasić. Te świeczki, które pozostaną zapalone po skoku będą wróżyły, adekwatnie do swojego numeru, dobry miesiąc w kolejnym roku.

4. Mumia

Prosimy dzieci, by dobrały się w pary. Następnie dajemy po jednej rolce papieru na parę i prosimy by jak najszybciej jedno drugie owinęło jak mumię. Para, która pierwsza stworzy mumię wygrywa.

5. Upiorne balony

Rozdajemy dzieciom balony i markery (takie do pisania po płytach). Każde dziecko rysuje na balonie twarz potwora. Następnie dmuchamy balony i patrzymy jakie upiory nam wyszły. Jeśli macie więcej miejsca w pokoju, dzieci mogą potem grać np. patykami – „kośćmi kościutrupa” i balonami w upiornego badmintona.

6. Kalambury

Kiedy ekipa już trochę się porusza, zaproponujmy spokojniejsze zabawy, np. kalambury.

Piszemy na karteczkach nazwy różnych strasznych stworów (nietoperz, czarownica, wampir, czarny kot, żaba, pająk, duch). Kolejno dzieci losują karteczki i pokazują jak się zachowuje taki stwór, oczywiście nic nie mówiąc. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnięcie, jaki to stwór.

7. Zjadanie oponek powieszonych na nitce.

Jeśli towarzystwo zgłodniało, zaproponujmy zabawę w zjadanie pączków w kształcie opon zawieszonych na nitce. Znów dzieci bawią się w parach. Jedno dziecko trzyma nitkę, drugie je pączka bez użycia rąk. Wygrywa dziecko, które pierwsze zje donata. Oczywiście obowiązkowo konkurencję trzeba powtórzyć, żeby i drugie dziecko w parze mogło zjeść pączka.

8. Czółko

Na karteczkach samoprzylepnych piszemy nazwy strasznych stworów, lub np. postaci z bajek. Przyklejamy chętnemu dziecku do czoła, tak by nie widziało co to jest. Jego zadaniem jest zgadnąć kim jest pytając tak, by dostać odpowiedź „tak”, lub „nie”. Oczywiście nie może zapytać od razu „czy jestem czarownicą”.

9. Sieć pajęcza

Kolejna zabawa uwielbiana przez dzieciaki, to przejście przez pajęczą sieć. Rozwieszamy np. w przedpokoju papier toaletowy, lub paski bibuły tak, by przechodziły one od ściany do ściany i powiedzcie, dzieciom, że muszą się przedostać do skarbu, który czeka na końcu korytarza, nie rozrywając sieci utkanej przez potwornego pająka strzegącego skarbu.

I tutaj oczywiście trzeba przygotować jakiś skarb, np. słodycze w kształcie monet włożone do pudełeczka.

10. Piramida duchów

Rysujemy na kubkach jednorazowych buzie duchów (trzy czarne owale). Ustawiamy kubki w piramidę. Zadaniem dzieci będzie strącić piłeczką jak najwięcej duchów.

11. Dyniowy curling

Przygotowujemy dwie dynie i dwie szczotki. Robimy wyścigi, które dziecko  szybciej przetoczy dynię szczotką do ściany i z powrotem.

12. Stwórz potwora

Na dużym kartonie rysujemy zarys głowy potwora. Przyklejamy karton do ściany bezbarwną taśmą klejącą.

Wcześniej wycinamy z brystolu nos, oczy, mordę, usta i uszy potwora. Podklejamy taśmą dwustronną, lub robimy kółko z taśmy klejącej tak, by można było przyklejać i odklejać części ciała od kartonu. Zawiązujemy dziecku oczy chustką. Kolejno podajemy oczy, uszy itp i prosimy o przyczepienie ich do głowy potwora. Gdy dziecko skończy, zdejmuje opaskę i podziwia swojego potwora. Zazwyczaj śmiechu przy tym co niemiara, szczególnie, gdy podając ucho mówimy np., że to usta.

13. Zgadnij co to

Jak już mamy chustę, to możemy pod nią schować różne przedmioty, albo przygotowane wcześniej potwory (można kupić w sklepach przed Halloweeen różne figurki) i poprośmy by dziecko zgadło, co jest pod chustką wkładając pod nią rękę i dotykając tej rzeczy.

14. Trick or treat

To będzie nasza wersja zabawy w cukierek, albo psikus. Do balonów przed imprezą wkładamy karteczki z zadaniami, lub z napisem „cukierek” i nadmuchujemy balony. Prosimy poszczególne dzieci by przekłuły balon. Jeśli wylosują zadanie, muszą je wykonać, jeśli „cukierek”, zjadają cukierka. Przykładowe zadania: Zahukaj jak sowa, lataj jak nietoperz, chodź jak pająk, zaśmiej się jak czarownica, i co tam jeszcze wymyślicie.

15. Dźwiękowa bajka

Dzieciaki uwielbiają sobie coś wyobrażać. Pobudźmy więc ich wyobraźnię zapraszając do stworzenia bajki na podstawie usłyszanych dźwięków. Przygotowujemy sobie wcześniej ścieżkę dźwiękową zawierającą straszne odgłosy (do znalezienia na YouTube), pełną pisków, szmerów, pohukiwań sowy, wycia wilków, skrzypienia drzwi itp. Gasimy światło i zapalamy tylko latarki. Odtwarzamy dźwięki i prosimy, by dzieci układały do nich historię.

16. Teatr cieni

Gasimy światło, puszczamy na ścianę snop światła z lampki i robimy z dziećmi potworne cienie na ścianie.

17. Straszny strach

Wiadomo nie od dziś, że przebieranki to super zabawa. Zaproponujmy dzieciom, by przebrały się za najstraszniejsze strachy na wróble.

Do tej zabawy przygotujmy dużą ilość, chust, szalików, starych spódnic i bluzek, oraz kartony, mazaki, nożyczki i sznurek. Z kartonów pomóżmy dzieciom wyciąć maski. Sznurki posłużą do umocowania masek na buziach.

18. Muzyczne krzesła

Kolejny hit dziecięcych imprez. Ustawiamy krzesła w kółko plecami do siebie. Musi być o jedno krzesło mniej, niż dzieci. Włączamy jakiś „straszny” przebój, dzieci tańczą wokół krzeseł. Na przerwę w muzyce wszyscy siadają. Dziecko dla którego zabrakło krzesła musi wykonać jakieś proste zadanie (odradzam, grę na odpadanie i odkładanie krzeseł, szczególnie młodsze dzieci bardzo przeżywają gdy odpadają z gry).

19. Upiorny twister

Narysuj (wydrukuj z sieci) na kartonach różne symbole Halloween po  jednym symbolu na każdy karton. Dobrze, żeby było chociaż 6 obrazków. Rozłóż kartony na podłodze w niedużych odległościach. W ten sposób powstanie plansza do gry. Zasady podobne jak w klasycznym twisterze z tym, że tutaj jedno dziecko wydaje polecenia, a drugie je wykonuje, np.: „prawa noga na czarownicę, lewa noga na kota, prawa ręka na miotłę, lewa ręka na wampira”. Później dziecko, które wydawało polecenia samo wykonuje polecenia następnego dziecka, i tak dalej.

20. Biegające upiory

Dzieci siedzą w kółku. Każde z nich ma przypisaną jakąś straszną postać, albo postać z bajki itp. Wyjaśnij dzieciom, że będziesz opowiadać bajkę, w której pojawią się te postacie. Gdy dzieci usłyszą jak mówisz o ich postaci, wstają i jeden raz obiegają kółko. Ustal z dziećmi, że biegamy zawsze w jedną stronę, żeby dzieci się nie zderzyły. Na koniec możesz tak opowiedzieć, żeby na raz wystąpiły wszystkie postacie i wszystkie dzieci ruszyły do biegu.

21. Bajka od słowa do słowa

Usiądźcie wszyscy w kółku i zgaście światło. Podaj dzieciom latarkę. Dzieci po kolei wręczają sobie latarkę. Dziecko, które ma w ręku latarkę, podświetla sobie buzię od dołu i mówi jedno zdanie bajki. Kolejne opowiada następne zdanie i tak powstaje bajka.

22. Stwory i potwory

Dzieci siedzą na krzesełkach w kółku buziami do siebie. Krzeseł jest o jedno mniej niż dzieci. Dziecko, które stoi mówi np. „wszyscy którzy mają coś czarnego na sobie, zmieniają miejsce” i dzieci zamieniają się miejscami. W tym momencie dziecko wydające polecenie może podsiąść inne dziecko. Ten kto zostaje bez krzesła wydaje następne polecenie. Gdy takie dziecko powie „stwory i potwory” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.

Zabaw jest tak na prawdę na kilka imprez, ale wiadomo że dobrze mieć jakiś wybór, by dobrać aktywności do wieku dzieci, ich ilości, czy warunków lokalowych jakimi dysponujecie. Zabawy wymagają przygotowań i trochę wysiłku z waszej strony, ale myślę, że radość dzieci i duma z rodziców, wszystko wynagrodzi (źródło: myslipotarganej.pl)

Wspaniałej zabawy.

źródło: myslipotarganej.pl, travelchanneltv.pl i inni

Otocz pająka

Dorysuj uśmiech

źródło: opracowanie autyzmwszkole.com na podstawie przedstawionych źródeł

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: