Reklamy
Reklamy
kingfisher.page
Reklamy

Wszystkich Świętych

Scenariusz zajęć w klasie III

Cele operacyjne:
Uczeń:
• wie, dlaczego obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki;
• wie, dlaczego zapalamy znicze na grobach;
• zna historię własnego kraju i przeszłość swojej rodziny;
• wie, co to znaczy być patriotą;
• czyta ze zrozumieniem teksty literackie i informacyjne;
• czyta teksty literackie z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji;
• zna zasadę pisowni nazw własnych wielką literą;
• pisze z pamięci.
Pomoce dydaktyczne:
tablica interaktywna, tablice demonstracyjne cz. 1, nr 27 Portrety znanych Polaków
pochowanych na Powązkach; nr 16 Gama, CD 1. Preludium in A minor Fryderyka
Chopina, (informacje o: Stanisławie Moniuszce, Marii Kownackiej, Bolesławie
Leśmianie, Władysławie Broniewskim, Hugonie Kołłątaju i Janie Rodowiczu,
Wyprawka: karta muzyczna 6, zapalniczka gazowa, świeczki do podgrzewaczy lub
inne świeczki zapachowe.

Przebieg zajęć


1. Zajęcia na dywanie.
Dzieci siedzą w kręgu. Kładą przed sobą przyniesione świeczki. Nauczyciel wręcza
zapalarkę gazową jednemu dziecku, które zapala świeczkę i podaje zapalarkę
kolejnemu dziecku w kręgu.
W trakcie tych czynności słychać nagranie Preludium in A minor Fryderyka Chopina z
you tube (tablica interaktywna);
2. Rozmowa o tym, dlaczego obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i
Zaduszki.
– Kiedy i w jaki sposób obchodzimy dzień Wszystkich Świętych?
– Jak Polacy przygotowują się do obchodzenia tego dnia?
– Jaka jest polska tradycja związana z tym dniem?
– Jak zachowujemy się na cmentarzu?
– Co to są Zaduszki i kiedy je obchodzimy? (2 listopada)
– Jaka jest polska tradycja związana z tym dniem?
Współcześnie w Zaduszki organizuje się koncerty, wystawy i spektakle poświęcone
zmarłym artystom, wydaje okolicznościowe czasopisma i książki.
– Dlaczego zapalamy na grobach znicze?
3. Odczytanie przez chętne dziecko wiersza Władysława Broniewskiego
Zaduszki.

Zaduszki

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki – znak żałoby
.

Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.

Pytania


– Jaki jest nastrój wiersza? Co czuliście, słuchając go?

– O jakich mogiłach jest mowa w wierszu? Czy znacie takie groby? Czy zapalacie na
nich znicze?


– Co o tym sądzicie?


Dzieci kończą zdania:


– Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas…


4. Zajęcia przy stolikach
Dobieranie rzeczowników do odpowiednich przymiotników – zadanie na tablicy
interaktywnej.


Ludzie jacy? – zamyśleni;
Nastrój jaki? – podniosły;
Znicze jakie? – kolorowe;
Atmosfera jaka? – poważna;
Groby jakie? – rozświetlone;
Cmentarz jaki? – zatłoczony.


Dzieci dobierają do każdego wyrazu przymiotniki. Czytają je, a następnie przepisują
do zeszytu.


5. Ciche czytanie tekstu Od redakcji w „Gazecie Przyjaznej” nr 2
(podręcznik) lub inne dostępne materiały o podobnej tematyce.
– Jakiej tematyki dotyczy drugi numer „Gazety Przyjaznej”? Jakie propozycje
tematów zgłaszały dzieci do tego numeru? Przeczytajcie je. Na realizację czyjego
pomysłu zdecydowały się dzieci? Czego dotyczył ten pomysł?
Głośne odczytywanie odpowiednich fragmentów tekstu.
6. Tablice demonstracyjne, cz. 1, nr 27 Portrety znanych Polaków
pochowanych na Powązkach, Internet:
7. Wirtualny spacer po Powązkach (tablica interaktywna). Nauczyciel
prezentuje film pokazujący fragment cmentarza na Powązkach – Aleję
Zasłużonych.
Prosi, by uczniowie zwrócili uwagę na nazwiska osób tam pochowanych. Czy znane
są im któreś z tych osób.
Przypomnienie zasady pisowni nazw świąt i nazw własnych wielkimi literami.
Dzieci cicho czytają zdania, a następnie piszą je z pamięci zgodnie z podaną
instrukcją.
8. Ponowne słuchanie Preludium in A minor Fryderyka Chopina.
– Na jakim instrumencie jest wykonywany ten utwór? Jaki jest nastrój tego utworu?
Co sądzicie o tempie, rytmie i dynamice tego utworu?
9. Podsumowanie zajęć.

źródło: cloud2.edupage.org

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #wskazówki #ZA #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: