Reklamy
Reklamy
Reklamy

Istnieje wiele definicji terapii zajęciowej. Poniżej podam kilka z nich

Jak podaje „Integracja sensoryczna Odpowiedzi na pytania zadawane przez nauczycieli…”, terapia zajęciowa polega na „terapeutycznym wykorzystaniu pracy, troski o siebie oraz zabawy do zwiększenia umiejętności samodzielnego funkcjonowania, wzmocnienia rozwoju oraz zapobiegania niepełnosprawności. Może ona również polegać na adaptacji zadań lub otoczenia w taki sposób, aby osiągnąć maksymalną niezależność i podwyższyć jakość życia” (oficjalna definicja terapii zajęciowej według Rady Kierowniczej Amerykańskiego Stowarzyszenia Terapii Zajęciowej – The American Occupational Therapy Associaton, 1976).

„Terapia zajęciowa to umyślne wykorzystanie działań lub interwencji, których celem jest osiągnięcie funkcjonalnych rezultatów promujących zdrowie, zapobiegających chorobie lub niepełnosprawności, które rozwijają, polepszają, utrzymują lub odbudowują możliwie najwyższy poziom niezależności osoby cierpiącej na urazy, chorobę, zaburzenie poznawcze, dysfunkcję psychologiczną, zaburzenia rozwoju i uczenia się lub inne nieprawidłowości i stany. Terapia zajęciowa obejmuje przeprowadzenie oceny, która polega na umiejętnej obserwacji i ewaluacji z zastosowaniem oraz interpretacją formalnych i nieformalnych badań i pomiarów” (definicja praktyki w terapii zajęciowej, przygotowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Zajęciowej na potrzeby przepisów stanowych, 1994).

„Terapia zajęciowa pomaga niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży w wieku od narodzin do 21 lat czerpać korzyści z przygotowanych dla nich programów edukacyjnych. Koncentrujemy się na sprawnościach ucznia w następujących obszarach: umiejętności manualne, jedzenie, troska o siebie, umiejętności społeczne, umiejętności gry, zabawy i spędzania czasu wolnego. Udzielana pomoc obejmuje m. in. przeprowadzenie oceny, na podstawie której określone zostaną silne strony i potrzeby ucznia, współpracę z nauczycielami, rodzinami, uczniami i innymi osobami w zakresie adaptacji otoczenia do potrzeb dziecka, opracowanie strategii i działań wspomagających zachowanie ucznia oraz stosowanie wobec niego odpowiednich interwencji” (School System Special Interes Selection przyp. tłum. dział w systemie szkolnictwa zajmujący się specjalnymi potrzebami dzieci).

Certyfikowany asystent terapeuty zajęciowego pomaga w przeprowadzeniu oceny i leczeniu osób z urazami, zaburzeniami poznawczymi, dysfunkcją psychologiczną, chorobą psychiczną, zaburzeniami rozwoju i uczenia się lub innymi niepełnosprawnościami.

Pod nadzorem terapeuty zajęciowego certyfikowany asystent (USA):

  • pomaga w procesie ewaluacji poprzez ocenę (formalną i nieformalną), do której przeprowadzania nabył kompetencje;
  • podejmuje interwencje terapeutyczne, które wykorzystują działania zmierzające do rozwoju wzmocnienia, podtrzymania lub przywrócenia właściwej sprawności umiejętności i zdolności do zabawy.

Komponenty sprawności (sensomotoryczny, kognitywny, psychospołeczny i psychologiczny) są tymi elementami sprawności, w które ingeruje asystent terapeuty, by uzyskać najwyższy poziom niezależności funkcjonalnej danej osoby w odpowiednim kontekście środowiskowym.

Pod nadzorem terapeuty zajęciowego certyfikowany asystent pomaga również w projektowaniu, tworzeniu adaptacji i używaniu urządzeń wspomagających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych lub w szkoleniu w zakresie korzystania z nich; w projektowaniu, budowie i stosowaniu pomocy ortopedycznych i protez; w stosowaniu fizykoterapii oraz przystosowaniu otoczenia i procesów wzmacniających sprawność funkcjonalną” (Koomar, Kranowitz, Szklut i in. 2016).

źródło: J. Koomar, C. Kranowitz, S. Szklut, L. Balzer-Martin, E. Haber, D. I. Sava: „Integracja sensoryczna…”, HARMONIA UNIVERSALIS, Gdańsk 2016

#arkusz #ASD #Asperger #AspieZaklinaczka #autyzm #dostosowanie #edukacja #emocje #grupa #IPET #komunikacja #lekcja #logopedia #metody #MikiLittleAspie #motoryka #mowa #pedagog #percepcja #premium #program #przedszkolak #przedszkole #psycholog #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #SylwiaBagińska #szkoła #terapia #uczeń #umiejętnościspołeczne #uwaga #uważność #zabawa #zaburzenia #zajęcia #ZespółAspergera #zmysły #ćwiczenia Autyzm

Reklamy

Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: