Badania dotyczące osiągnięć szkolnych sugerują, że jedno na na pięcioro dzieci z autyzmem ma problemy z czytaniem, a niemal połowa z matematyką (Retzel i Szatmari, 2003)
Obrazy
„Szczególne zainteresowania i zdolności matematyczne niektórych dzieci z zespołem Aspergera można tłumaczyć powiązanym z ZA charakterystycznym profilem poznawczym. Wielcy matematycy opracowywali swoje matematyczne idee, posługując się obrazami, w których cyfry wyrażały kształty, a nie wielkości. Niektóre dzieci z zespołem Aspergera mają stosunkowo rozwinięte myślenie obrazami i wyobraźnię. Poza tym w osobowościach niektórych wielkich matematyków można zauważyć wiele cech z ZA (Harpur, Lawlor i Fitzgerald, 2004; James, 2006). Mark Fleischer ma zespół Aspergera i wrodzony talent matematyczny. Ma doktorat z matematyki i tak opisuje, co go fascynuje w tej nauce:
W matematyce dużo jest drobnych, fascynujących szczegółów, które aż proszą, by je odkryć. Sama natura tego przedmiotu może przemówić do tych, którzy mają wyjątkowe oko do detali. Także do tych z zespołem Aspergera (Fleisher, 2006, s.182).
Dzieci z zespołem Aspergera, które potrafią rozwiązać skomplikowane zadanie matematyczne, mogą mieć trudności z wyjaśnieniem za pomocą słów, w jaki sposób doszły do wyniku. Hans Asperger cytuje w tym kontekście jedno z diagnozowanych przez siebie dzieci: „Potrafię to zrobić tylko w głowie, nie za pomocą słów” (Asperger 1991, s.71). Dziecko umie więc udzielić poprawnej odpowiedzi w zadaniu matematycznym, ale nie potrafili przetłumaczyć na słowa procesu umysłowego, dzięki któremu doszło do rozwiązania. Niemożność wyjaśnienia metod, które zastosowało podczas testów i egzaminów, może zmylić nauczycieli i prowadzić do wielu problemów (Attwood, 2013).
Jedną z cech profilu uczenia się związanego z zespołem Aspergera jest silna potrzeba poszukiwania pewności. Dziecko lub dorosły z ZA często czuje się nieswojo w sytuacji, gdy istnieje więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź. W szkole osoby te wolą przedmioty, które dają im taką pewność (np. matematykę), a unikają tych, na których trzeba dokonywać ocen wartościujących (np. literatura). Dlatego też tendencja do wizualizowania liczb i poszukiwania pewności to dwa czynniki mogące wyjaśniać talent matematyczny […]

Dyskalkulia
Niektóre dzieci z zespołem Aspergera mają z kolei znaczne trudności ze zrozumieniem nawet podstawowych pojęć matematycznych. Tego rodzaju problemy określamy za pomocą terminu dyskalkulia. Tak jak w przypadku objawów dysleksji, która wpływa na umiejętność czytania, dziecko z objawami dyskalkulii potrzebuje dokładnej diagnozy zdolności poznawczych koniecznych do wykształcenia umiejętności matematycznych. Problem może nie dotyczyć rozwiązywania prostych zadań arytmetycznych czy też zapamiętania tabliczki mnożenia, ale zastosowania wiedzy matematycznej w codziennych sytuacjach (Jordan, 2003). Musimy się jeszcze dowiedzieć, gdzie leży źródło tych problemów i jak możemy pomóc dziecku, oprócz oferowania specjalnych programów wyrównawczych służących opanowywaniu i (co najistotniejsze) stosowaniu pojęć matematycznych.” (Attwood, 2013).
źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera Kompletny Przewodnik”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

- Monitorowanie postępów w szkole – autyzm
- Dziecko z autyzmem w grupie neurotypowych dzieci
- Współpraca z rodziną ucznia z autyzmem, zespołem Aspergera
- Nauczyciel wspomagający – nauczanie zdalne
- Scenariusz lekcji o autyzmie dla uczniów klas IV – VI, pdf
- Funkcjonowanie emocjonalno-społeczne dziecka z zespołem Aspergera w klasie
- LUM – arkusz obserwacji dziecka z autyzmem
- Autyzm i zespół Aspergera – wskazówki dla nauczyciela
- Zespół Aspergera – dostosowanie wymagań edukacyjnych – wskazówki do pracy z uczniem
- Świat oczami dzieci ze spektrum autyzmu – film
- Przykładowe oceny opisowe ucznia
- Zajęcia w szkole, autyzm – lista kontrolna, ocenianie
- Publikacje i materiały edukacyjne autyzm i zespół Aspergera
- Spektrum autyzmu – myślenie logiczne, wskazówki
- Ocena opisowa
- Spektrum autyzmu – Projekty i prace zaliczeniowe
- Dzień Świadomości Autyzmu – scenariusz zajęć
- Przykładowa opinia o uczniu
- Sprawozdanie z przeprowadzonej diagnozy o obserwacji w grupie dzieci 5 – 6 latków
- Przykładowa opinia ucznia
- Autystyczne okna możliwości
- Autyzm – przygotowanie do egzaminów, wspomaganie
- Autyzm – zmiana sali
- Terapeuta cień
- IPET – najczęstsze pytania
- Kształcenie specjalne – dodatkowo zatrudniani pracownicy
- Uczeń z zespołem Aspergera – symptomy trudności
- Autyzm – dostarczaj wskazówek wizualnych
- Zacznij od imion/uczeń z ASD
