Reklamy
Reklamy
wallpaper-hd-1080p-space-1024x712 wallpeper

Badania dotyczące osiągnięć szkolnych sugerują, że jedno na na pięcioro dzieci z autyzmem ma problemy z czytaniem, a niemal połowa z matematyką (Retzel i Szatmari, 2003)

Obrazy

„Szczególne zainteresowania i zdolności matematyczne niektórych dzieci z zespołem Aspergera można tłumaczyć powiązanym z ZA charakterystycznym profilem poznawczym. Wielcy matematycy opracowywali swoje matematyczne idee, posługując się obrazami, w których cyfry wyrażały kształty, a nie wielkości. Niektóre dzieci z zespołem Aspergera mają stosunkowo rozwinięte myślenie obrazami i wyobraźnię. Poza tym w osobowościach niektórych wielkich matematyków można zauważyć wiele cech z ZA (Harpur, Lawlor i Fitzgerald, 2004; James, 2006). Mark Fleischer ma zespół Aspergera i wrodzony talent matematyczny. Ma doktorat z matematyki i tak opisuje, co go fascynuje w tej nauce:

W matematyce dużo jest drobnych, fascynujących szczegółów, które aż proszą, by je odkryć. Sama natura tego przedmiotu może przemówić do tych, którzy mają wyjątkowe oko do detali. Także do tych z zespołem Aspergera (Fleisher, 2006, s.182).

Dzieci z zespołem Aspergera, które potrafią rozwiązać skomplikowane zadanie matematyczne, mogą mieć trudności z wyjaśnieniem za pomocą słów, w jaki sposób doszły do wyniku. Hans Asperger cytuje w tym kontekście jedno z diagnozowanych przez siebie dzieci: „Potrafię to zrobić tylko w głowie, nie za pomocą słów” (Asperger 1991, s.71). Dziecko umie więc udzielić poprawnej odpowiedzi w zadaniu matematycznym, ale nie potrafili przetłumaczyć na słowa procesu umysłowego, dzięki któremu doszło do rozwiązania. Niemożność wyjaśnienia metod, które zastosowało podczas testów i egzaminów, może zmylić nauczycieli i prowadzić do wielu problemów (Attwood, 2013).

Jedną z cech profilu uczenia się związanego z zespołem Aspergera jest silna potrzeba poszukiwania pewności. Dziecko lub dorosły z ZA często czuje się nieswojo w sytuacji, gdy istnieje więcej niż jedna prawidłowa odpowiedź. W szkole osoby te wolą przedmioty, które dają im taką pewność (np. matematykę), a unikają tych, na których trzeba dokonywać ocen wartościujących (np. literatura). Dlatego też tendencja do wizualizowania liczb i poszukiwania pewności to dwa czynniki mogące wyjaśniać talent matematyczny […]

Reklamy

Dyskalkulia

Niektóre dzieci z zespołem Aspergera mają z kolei znaczne trudności ze zrozumieniem nawet podstawowych pojęć matematycznych. Tego rodzaju problemy określamy za pomocą terminu dyskalkulia. Tak jak w przypadku objawów dysleksji, która wpływa na umiejętność czytania, dziecko z objawami dyskalkulii potrzebuje dokładnej diagnozy zdolności poznawczych koniecznych do wykształcenia umiejętności matematycznych. Problem może nie dotyczyć rozwiązywania prostych zadań arytmetycznych czy też zapamiętania tabliczki mnożenia, ale zastosowania wiedzy matematycznej w codziennych sytuacjach (Jordan, 2003). Musimy się jeszcze dowiedzieć, gdzie leży źródło tych problemów i jak możemy pomóc dziecku, oprócz oferowania specjalnych programów wyrównawczych służących opanowywaniu i (co najistotniejsze) stosowaniu pojęć matematycznych.” (Attwood, 2013).

źródło: Tony Attwood: „Zespół Aspergera Kompletny Przewodnik”, Harmonia Universalis, Gdańsk 2013

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: