Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Złość

Złość to emocja, która wiąże się z dużym wzburzeniem i stanowi reakcję między innymi na przekroczenie granicy osobistej, zagrożenie potrzeb lub niepowodzenie. Nie jest to ani dobra ani zła emocja, jest na pewno niezbędna do tego by móc mówić o równowadze emocjonalnej.

Granice osobiste

Granice osobiste to przestrzeń oddzielająca nas od świata i innych ludzi. Służą nam głównie do określenia siebie oraz ochrony przed napastliwym, nachalnym zachowaniem innych. Dzięki świadomości własnych granic, jesteśmy w stanie respektować czyjeś granice, czujemy się bezpieczni, szanowani i stanowiący o sobie.

Co mam zrobić ze swoją złością?

Dzięki tej lekcji poznasz wiele nowych sposobów na zaakceptowanie złości i innych silnych emocji, obdarzając je uwagą i życzliwością. Dowiesz się, co to znaczy ugościć trudne uczucia — tak samo jak kogoś, kto odwiedził cię w domu.

Nasz mózg ma skłonność do skupiania się na rzeczach, które mogą być niebezpieczne, przerażające lub irytujące, ale możemy ją zrównoważyć dzięki prostym i przyjemnym ćwiczeniom, które pomogą nam przenieść uwagę na to wszystko, co jest dobre w naszym życiu.

Istnieje wiele sposobów na zadbanie o siebie poprzez okazywanie życzliwości, cierpliwości i wdzięczności. Przekonasz się, że masz dużo większą kontrolę nad swoimi uczuciami, niż ci się wydaje. A gdy już odkryjesz, co możesz zrobić ze swoją złością, poznasz także zdrowe sposoby na informowanie ludzi o tym, jak się czujesz i czego
potrzebujesz. Dowiesz się też, co możesz zrobić, żeby zrozumieć, jak się czują inni i czego potrzebują, kiedy się złoszczą.

Kim mogę być, jeśli nie rozzłoszczonym sobą?

Skoro już dowiedzieliśmy się, co nas złości i co może się stać, gdy wpadniemy w złość, zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby poczuć większy spokój i bardziej zapanować nad sytuacją.

Jednym z najbardziej przydatnych narzędzi, jakich możemy użyć, jest uważność. Bycie uważnym oznacza zwracanie uwagi na chwilę obecną — na wszystko, co się teraz dzieje — z życzliwością i akceptacją. Często staramy się unikać rzeczy, których nie lubimy, jednocześnie dążąc do tego, żeby mieć jak najwięcej tego, co lubimy.
To jest normalne i naturalne. Możemy jednak również wykazać się cierpliwością i powitać trudności, jakby były gośćmi, którzy wpadli do nas z wizytą. Rzeczy, na które zwracamy uwagę, są przez nas odbierane za pomocą pięciu zmysłów: wzroku, węchu, smaku, dotyku i słuchu. Są to również doznania w naszym ciele, myśli i uczucia, a także relacje z innymi ludźmi. Przez cały czas zwracamy uwagę na te różne aspekty naszego życia. Często jednak nie wiemy, na czym w danym momencie skupia się nasza uwaga ani jak ją kontrolować.

Jednym ze sposobów na myślenie o swojej uwadze jest wyobrażenie jej sobie jako latarki oświetlającej różne przedmioty — to my decydujemy, gdzie skierować jej światło. Aby odpowiednio wyszkolić naszą wewnętrzną latarkę (czyli uwagę), musimy ją codziennie
ćwiczyć, na przykład skupiając się na oddechu, ciele i dźwiękach dookoła. Tak jak kotwica utrzymuje łódź w jednym miejscu, nie dopuszczając, aby odpłynęła za daleko w morze, tak samo my możemy zakotwiczyć naszą uwagę, aby kontrolować to, gdzie odpływa, i przywoływać ją z powrotem.

Ważne jest też, aby znać i ćwiczyć metody uspokajania ciała. Kiedy rozluźniamy mięśnie, nasz umysł się relaksuje. Nauczysz się celowo napinać mięśnie, a potem je rozluźniać. Dzięki temu będziesz w stanie poczuć relaks, który obejmie twoje ciało i umysł.

Istnieje wiele ciekawych sposobów na uspokojenie się, gdy ogarnia nas złość. Możesz nawet zrobić sobie ciepłą kąpiel albo poleżeć samotnie w łóżku. Omówimy kilka ćwiczeń, które pomagają wyciszyć złość, tak aby twoje słowa i działania pochodziły od twojego spokojnego umysłu.

Kiedy się złościmy, trudno jest rozmawiać z ludźmi, okazując im troskę i uwagę. Dlatego też niedługo poznasz kilka metod informowania innych, czego potrzebujemy, gdy jesteśmy zdenerwowani. Warto je przećwiczyć, ponieważ dzięki temu łatwiej ci będzie ich użyć, gdy ogarnie cię gniew.

Ćwiczenie 1. Hamulec, oddech, uwaga, wybór

Pierwszą rzeczą, którą należy uczynić, gdy pojawia się zdenerwowanie, jest włączenie hamulca, czyli przerwanie tego, co robisz (albo powstrzymanie się przed zrobieniem czegoś). Potem weź głęboki wdech i poczuj, jak powietrze wnika do twojego brzucha, a
po chwili z niego wychodzi podczas wydechu. Następnie zwróć uwagę na doznania w ciele, które wskazują na to, że czujesz złość. Może to być uczucie gorąca, mrowienie, ucisk albo napięcie. A gdy już się nieco uspokoisz, zastanów się, jak się zachować, żeby okazać troskę sobie i innym.

To ćwiczenie pozwoli ci odkryć dwa sposoby na uspokojenie się w chwili złości, tak abyś mógł/mogła świadomie zdecydować, co robić dalej.

Poznaj swój oddech

Powiązane:

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: