Reklamy
Reklamy
Reklamy

Poważnym problemem jest edukacja dzieci (i dorosłych) z autyzmem i problemami natury sensorycznej. Każde dziecko powinno otrzymać możliwie najlepsze wykształcenie ~Temple Grandin

P: Czy dziecko może nauczyć się języka z telewizji?

T. Grandin: Oglądanie telewizji to zły pomysł. Mój nauczyciel nauczył mnie mówić, łagodnie zachęcając do wypowiadania słów. Budowa odpowiednich obwodów wymaga AKTYWNEGO uczestnictwa, a nie pasywnego oglądania telewizji. Wszystkie dzieci najlepiej się uczą w trakcie interakcji z prawdziwymi ludźmi.

P: Moja sześcioletnia córka ma autyzm. Uwielbia zwierzęta, książki i muzykę. Chciałam zapytać w jaki sposób odnalazłaś swą drogę w życiu? Czy pomogły ci konkretne pasje? W jaki sposób mam wspierać swoją córkę w realizacji jej zainteresowań?

T. Grandin: Zakładam, że twoja córka uwielbia psy. Jeśli tak, to ucz ją wszystkiego na przykładzie psów. Niech uczy się matematyki obliczając prędkość biegnącego psa; niech uczy się historii poznając historię zwierząt; niech uczy się czytać czytając o psach i tak dalej. Jeśli to możliwe, kupcie jej psa za którego będzie całkowicie odpowiedzialna.

P: O czym przede wszystkim należy pamiętać projektując szkołę dla dzieci z autyzmem?

T.Grandin: Najważniejszą sprawą jest unikanie lamp fluorescencyjnych. Niektóre dzieci z autyzmem są w stanie dostrzec migotanie świetlówek o częstotliwości 50 Hz. Sala lekcyjna w ich oczach wygląda tak, jakby ktoś w niej włączył stroboskop. Należy unikać kontrastowych wzorów i kolorów, na przykład pasków lub szachownicy.

P: Mówiłaś kiedyś o darmowych stronach poświęconych edukacji dzieci z autyzmem. Możesz je przypomnieć?

T. Grandin: Polecam na przykład:

P: Jak nauczyłaś się posługiwać zegarkiem?

T. Grandin: Nauczyłam się tego na wielkim zegarze, którego wskazówka minutowa poruszała się w taki sposób, że można było to dostrzec. Co minutę widziałam delikatne poruszenie. W ten sposób zrozumiałam upływ czasu. To był wielki zegar klasowy.

P: Mój syn dużo czyta ale mam wrażenie, że niewiele z tego rozumie. W jaki sposób pomóc mu w rozwijaniu czytania ze zrozumieniem?

T. Grandin: Czasami dzieci bez trudu odczytują słowa ale mają problem z ich zrozumieniem. Zalecam materiały do czytania na poziomie podstawowym, poświęcone prostym i konkretnym tematom. Wybieraj to, co dziecko może sobie z łatwością wyobrazić w trakcie czytania. Sprawdzając rozumienie zadawaj konkretne pytania. Wykorzystuj książki dotyczące tematów które uczniów interesują. Jeśli książka dotyczy piłki nożnej, pytaj o konkrety: kto wygrał albo jaki kolor miały koszulki zwycięskiej drużyny.

P: Moja córka chyba nie rozumie czym są kolory. Co robić?

T. Grandin: Nauka kolorów rozumianych jako pojęcia abstrakcyjne nie przyniesie skutków. Kolory muszą nieść jakieś znaczenie. Nauka pójdzie jej lepiej jeśli kolory połączone zostaną z czymś na czym jej zależy, na przykład z jedzeniem. Może uda się ją nauczyć, że jej ulubiona potrawa sprzedawana jest w niebieskich pudełkach lub, że marchewka jest pomarańczowa.

autor: Temple Grandin

źródło: Autyzm i problemy natury sensorycznej. Harmonia Universalis, Gdańsk 2017

fot. źródło


Reklamy
kingfisher.page

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: