Reklamy
Reklamy
Reklamy
ba
Banksy

Często zdarza się, że dziecko z autyzmem nie jest oceniane ani diagnozowane aż do czasu pójścia do szkoły. W niektórych przypadkach występują wcześniej problemy z zachowaniem (np. nadaktywność, deficyty uwagi, agresja lub napady złości) oraz niepokój po „niedojrzałość” społeczną.

„Czasem dzieci te określa się jako „dziwne”. Jednak wbrew tym obserwacjom trafiają one do normalnych szkół. Często postępy dziecka w młodszych latach są dość dobre i zachęcające – dziecko dobrze czyta z pamięci i potrafi całkiem nieźle wykonywać proste operacje matematyczne.

Motoryka

Gorzej jest natomiast z umiejętnościami motorycznymi, pisaniem i kolorowaniem. Nauczyciele często skarżą się na „obsesyjne” zainteresowania dziecka wybranymi dziedzinami co według nich utrudnia pracę w grupie.

Większość dzieci z zespołem Aspergera wykazuje zainteresowania innymi dziećmi choć być może jawnie tego nie okazują. Mają jednak trudności z zawieraniem i utrzymywaniem przyjaźni, gdyż ich kontakty z rówieśnikami są stosunkowo powierzchowne. Często natomiast zwracają się do dorosłych ze względu na ich „staroświecki” sposób bycia.

Ujawniające się podczas nauki w szkole podstawowej problemy dziecka z ZA są inne u różnych dzieci: od łagodnych i łatwych do rozwiązania po poważne i niemożliwe do zlikwidowania. Natężenie tych problemów zależy od wielu czynników, między innymi od poziomu inteligencji dziecka, konsekwencji w postępowaniu z nim w szkole i w domu, temperamentu dziecka oraz natężeniu innych czynników komplikujących, takich jak nadaktywność/problemy z koncentracją uwagi, niepokój, trudności w uczeniu się, wroga postawa rówieśników/odrzucenie przez grupę lub wsparcie ze strony rówieśników” (Rondall, Parker, 2010).

źródło: P. Randall, J. Parker: „Autyzm Jak pomóc rodzinie”, GWP, Sopot 2010

Reklamy
Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: