Reklamy
Reklamy

W ogrodzie można zachęcić dziecko do komunikacji na wiele sposobów – wykorzystajcie do zabawy rzeczy które się tam znajdują, skorzystajcie z dodatkowej przestrzeni, by się poruszać lub zabierzcie z domu zabawki i pobawcie się nimi na słońcu!

Wielkie kije do puszczania baniek

Puszczanie baniek w ogrodzie to świetny sposób, aby zachęcić dziecko do trenowania wielu umiejętności komunikacyjnych. Możesz na przykład zapytać, czy chce samo nadmuchać bańkę, potrzymać kijek na wietrze lub po prostu z nim pobiegać puszczając bańki. Możecie też przeprowadzić bitwę na bańki, podczas której będziecie atakować się nawzajem wydmuchując je na siebie (jak w paintballu).

Serpentyny

Jeśli przywiążesz długie, wąskie paski materiału, wstążki lub serpentyny do kija, możecie obracać je w koło na wietrze rysując wzory. Możecie spróbować je gonić nadeptując na końce. Dziecko może się w związku z tym nauczyć rozumienia wielu pojęć, takich jak obróć, zakręć, podskocz, goń oraz wysoko i nisko.

Bieg przez przeszkody

Korzystając ze starych opon, obręczy, lin, pachołków, drewnianych desek, kredy, tuneli lub niewielkich trampolin możesz stworzyć dla siebie i dziecka świetne tory przeszkód, żebyście mogli trochę się poruszać. Warto puścić muzykę podczas biegu i zabawić się w Start i stop do jej dźwięków (na przykład jeśli muzyka gra, biegacie, a kiedy zostanie wyłączona, zatrzymujecie się).

Malowanie kredą i wodą

Dając dziecku pędzel i pojemnik z wodą lub trochę kredy, możesz stworzyć okazję do zabaw w rysowanie lub malowanie po ścianach, płotach lub na betonie (w dozwolonych miejscach). Dzięki temu stworzysz wiele okazji do komunikacji, zachęcając dziecko do poproszenia o rysowanie konkretnych kształtów lub obrazków, bądź opisywania tego co narysowały. Możecie także narysować kształty albo napisać numery i skakać na obrazki (na przykład grając w klasy lub szukając kolejnych liczb).

Błotne ciastka

Mieszając różne ilości piasku i wody można tworzyć błoto o różnorodnej konsystencji. Zachęć dziecko do badania błota przez wkładanie do niego rąk lub stóp, czy też podnoszenie go i rzucanie w płot albo w drzewa. Możecie wykorzystać doniczki i patyki do tworzenia rzeźb (przypominających zamki z piasku). Jest okazja nauczyć się przy tym wielu zabawnych słów, takich jak ble!, plask lub ciapa.

Podlewanie roślin

Napełnijcie wodą butelki i spryskiwacze, a będziecie się świetnie bawić podlewając rośliny. Pojawi się mnóstwo okazji do komunikacji i wprowadzania pojęć: wodę można rozpryskać wysoko albo nisko. Warto też napełnić wiaderka i rozlać wodę na ziemię, żeby zrobić rzeki i kałuże w które można wskakiwać.

Zabawa w chowanego

Jeśli dziecko uczy się jak bawić się w chowanego i towarzyszy wam wystarczająco wiele osób, spróbujcie grać w parach – możesz być w parze z dzieckiem i przypomnieć mu co powinno robić kiedy ma się schować (znaleźć dobrą kryjówkę, zostać w niej i pamiętać o tym, by być cicho dopóki ktoś go nie znajdzie) albo gdy szuka (zaglądać pod meble, otwierać schowki i pamiętać o rozglądaniu się oraz słuchaniu odgłosów które mogłyby wskazywać na to, że ktoś ukrywa się w konkretnym miejscu). Jeśli dziecko ma kłopot ze znajdowaniem dobrych kryjówek, możecie przejść się po domu oraz ogrodzie i znaleźć kilka odpowiednich miejsc. Warto też we wszystkich dobrych skrytkach umieścić kolorowe pachołki, żeby dziecko wiedziało gdzie się schować i w którym miejscu zostać dopóki ktoś go nie znajdzie.

Szukanie skarbów

Przysmaki, zabawki imprezowe (na przykład balony albo zimne ognie) lub ulubione zabawki dziecka (na przykład małe dinozaury, samochodziki czy szklane kulki) schowane w ogrodzie lub parku to świetny sposób na zmotywowanie twojego podopiecznego do ruchu. Dziecko może potrzebować niewielkiej torby lub wiaderka, by nosić ze sobą skarby podczas poszukiwań. Kiedy torba lub wiaderko będą pełne, możesz zachęcić dziecko do wyjęcia wszystkich znalezisk, policzenia ich lub pokazania, nazwania oraz opisania tego co znalazło.

autor: Simone Griffin, Dianne Sandler

źródło: Motywuj do komunikacji! … Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Pakiet „Mowa”. Trening logopedyczny dla ucznia ze spektrum autyzmu – 9 zł, zawiera tematy:

 1. Hierarchia trudności czynności, które pomagają dzieciom z ASD uczyć się mówienia.
 2. Rozwijanie wokalizacji u dzieci ze spektrum autyzmu.
 3. Mówić dużo – arkusz pracy dla ucznia ze spektrum autyzmu.
 4. Spektrum autyzmu – trudności z artykulacją – wskazówki

oraz

Trening logopedyczny dla ucznia ze spektrum autyzmu

 1. Lama i Lemur – różnicowanie głosek L-R
 2. Wyliczanka Ruchowa Franka – ćwiczymy głoskę R
 3. Smutny Stefan – ćwiczymy głoskę S
 4. Szalony Szpak – ćwiczymy głoskę SZ
 5. Celina w Cekinach – ćwiczymy głoskę C
 6. Czujna Czapla – ćwiczymy głoskę CZ
 7. Wąż Władysław – ćwiczymy głoskę W
 8. Wij się wije – ćwiczymy wymowę WI

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony oraz publikowanych treści.

Opłata jednorazowa niezależna od subskrypcji.

Reklamy

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: