Reklamy
Reklamy
kingfisher.page

Światło fluorescencyjne, ostre światło skierowane na oczy, szeleszczące papierowe prześcieradło na kozetce, szpatułki i inne narzędzia wkładane do nosa i uszu, a także szczepienia czy pobieranie krwi, mogą sprawić, że dziecko będzie przerażone wizytą u lekarza.

Zacznijmy od znalezienia przyjaznego lekarza, cierpliwego z możliwością wcześniejszego obserwowania z dzieckiem jego pracy.

Pokaż dziecku na czym polega badanie, wytłumacz do czego służą podstawowe narzędzia medyczne. Przeczytaj kilka książeczek opisujących w prosty sposób wizyty u lekarza. Pokaż na obrazkach. Pobawcie się w doktora – dzięki czemu dziecko zrozumie, czego może się spodziewać. Nie strasz nigdy lekarzem. Opowiadaj o swoich doświadczeniach w pozytywny sposób – ale nie kłam: Nie było przyjemnie, ale pan doktor był zabawny, bo… Wizyta była krótka ale ważna, ponieważ dzięki badaniom… Niepotrzebnie się bałam, ponieważ… Poczułam lekkie ukłucie, które trwało sekundę, na koniec dostałam pysznego cukierka…

Wskazówki

  • Zapytaj, czy trzeba będzie długo czekać w gabinecie. Niech dziecko nie zakłada fartucha, zanim lekarz nie będzie gotów go zbadać. Jeśli w gabinecie używa się papierowych fartuchów, lepiej żeby dziecko założyło miękką męską koszulę w dużym rozmiarze.
  • Podczas badania pozwól dziecku słuchać ulubionej muzyki.
  • Pozwól dziecku założyć czapkę z daszkiem chroniącą jego oczy przed ostrym światłem.
  • Pozwól dziecku wziąć ze sobą przedmiot dający mu poczucie bezpieczeństwa (ulubioną zabawkę, talizman), obciążeniową poduszeczkę na podołek lub zabawkę, jeśli te przedmioty działają na niego kojąco. Choć wszystkie dzieci nie znoszą zastrzyków i pobierania krwi, większość szybko dochodzi do siebie. Inne potrzebują na to godzin, dni, a nawet tygodni.

Aby zredukować uraz, poradź rodzicom aby:

  • obejrzeli z dzieckiem „historyjkę społeczną” przedstawiającą pobieranie krwi. Jedną z nich odpowiednią dla każdego dziecka, można pobrać ze strony helpautismnow.com/blood_draw.html;
  • zapytali lekarza o możliwość znieczulenia miejscowego przed zrobieniem zastrzyku lub pobraniem krwi i wypisania recepty na lidokainę lub krem/plastry Emla (połączenie lidokainy i prylokainy). Możesz też zakupić ogólnodostępne produkty, takie jak krem znieczulający Dr Numb. Wtedy na 45 minut przed planowaną wizytą nakłada się grubą warstwę jednego z kremów, a jeśli trzeba długo czekać, czynność tę należy powtórzyć. Lekarz może również użyć miejscowo sprayu chłodzącego lub saszetki z lodem, aby szybko obniżyć temperaturę skóry i uzyskać efekt znieczulenia;
  • używali małego wibratora w kształcie pszczoły – Buzzy – służącego do znieczulenia nerwów (buzzy4shots.com);
  • rozpraszali dziecko podczas zabiegu, udostępniając mu film np. na iPadzie. Nie wolno zapomnieć o nagrodzeniu dziecka za dobre zachowanie podczas badania! (Biel, 2015).

źródło: L. Biel, Integracja Sensoryczna…, WUJ, Kraków 2015


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: