Reklamy
Reklamy
Reklamy

Wiele badań wykazało, że sproszkowane owoce dzikiej róży uśmierzają ból i poprawiają ruchomość stawów przy reumatyzmie i artrozie stawów. Działanie to bazuje na obniżeniu poziomu stężenia odpowiedzialnego za stany zapalne białka C-reaktywnego w surowicy. Co więcej, owoce dzikiej róży zapobiegają powstawaniu wolnych rodników jednocześnie stabilizując błony tkankowe. Regularne przyjmowanie sproszkowanych owoców ma ponadto działanie przeciwcukrzycowe i obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Jak wszystkie kwiaty róży, tak też róża dzika przyspiesza gojenie ran, jest przeciwzapalna i antybakteryjna (dzięki dużej zawartości garbników sproszkowane płatki dzikiej róży mogą posłużyć do zatrzymania krwawienia z ran). W pielęgnacji skóry kwiaty róży wykorzystuje się do przygotowania kompresów i lotionów lub kremów na egzemy skórne i wszelkiego rodzaju plamkowe lub czerwone zmiany chorobowe na skórze (wykwity), którym towarzyszy uporczywy świąd.

Miejsce występowania:

Róża dzika preferuje ciepłe i zasadowe gleby, porasta zarośla, skraje lasów, miedze, przydroża.

Składniki:

Garbniki, pektyny, kwasy organiczne (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas askorbinowy), olejek eteryczny, olej roślinny, witaminy (A, B1, B2, B3, C, K), składniki mineralne, cukier, wanilina, karotenoidy.

Czas zbioru:

  • Czerwiec-lipiec (kwiaty);
  • Lipiec-sierpień (w pełni dojrzałe owoce).

Przeciwskazania:

Nie są znane. Przyjmując ekstrakt z owoców dzikiej róży należy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. By zapobiec opóźnionej resorpcji innych leków, po spożyciu preparatów zawierających różę należy odczekać dwie godziny przed zażyciem kolejnego leku.

Zastosowanie w domowej apteczce:

Alkoholowe wyciągi roślinne należy przechowywać w ciemnym miejscu. Zachowują trwałość przez około 10 miesięcy. Herbatki przyrządzone na bazie kwiatów róży wykazują bardzo niskie działanie antybakteryjne ale za to pozwalają się wyciszyć i ułatwiają zasypianie. Suszone kwiaty należy przechowywać w szczelnie zamykanym pojemniku.

Owoce suszy się w ciemnym pomieszczeniu, a w celu ułatwienia ich przyjmowania można je sproszkować i przesypać do kapsułek. Tak popularna herbatka z owoców dzikiej róży niestety nie wykazuje żadnego działania leczniczego w odniesieniu do aparatu ruchowego, gdyż odpowiedzialny za jej działanie farmakologiczne galaktolipid ulega zniszczeniu w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza.

Przepis: Herbatka z kwiatów róży na dobry sen:

  • 1 kwiat róży;
  • 10 g owsa zwyczajnego (avena sativa, dostępny w sklepie zielarskim lub aptece);
  • 1 jabłko (skórka);
  • 10 kropli argentum metallicum D6 (dostępne w aptece).

Kwiat róży, owies i skórkę z jabłka zalej gorącą wodą, odsącz i do każdej filiżanki herbatki dodaj 10 kropli argentum metallicum. Wypij jeszcze ciepłe.

źródło: Fattahi et al. 2017, Hoppe 1975, Kharazmi, A./Winther 1999, Kirkenkov et al. 2011, Phetcharat et al. 2015, Rovna et al. 2015, Taghizadeh et al. 2016. 50 najpopularniejszych jadalnych roślin dziko rosnących … Vital, Białystok 2021

Pakiet „Wiosenne kwiaty” – 4 lekcje w formie arkuszy dla uczniów z autyzmem + dodatki w cenie 5 zł

1. Pierwiosnek

2. Krokus

3. Przebiśnieg

4. Tulipany

Cel: uwaga, wykonywanie poleceń, kolorowanie, rozpoznawanie kolorów i kształtów, czytanie ze zrozumieniem, pisanie – sezon wiosna

Dodatki: ćwiczenia percepcji wzrokowej

Opłata jednorazowa niezależna od subskrypcji

Zebrane środki pozwolą na dalszy rozwój strony i publikowanych treści

Reklamy


Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: