Obcinanie paznokci i dbanie o ich wygląd

Ponieważ koniuszki palców dłoni i stóp mają liczne zakończenia nerwowe, nic dziwnego, że wiele dzieci nie znosi, gdy obcina się im paznokcie. Oto kilka sprytnych sposobów, jak to robić:

  • Podobnie jak w przypadku strzyżenia w obecności dzieci myślących konkretnie używaj takich słów jak: „przyciąć, skrócić, spiłować”, nie zaś OBCIĄĆ.
  • Naucz się odczulać skórę dziecka, masując jego dłonie i dostarczając dodatkowych bodźców koniuszkom palców, delikatnie ściskając każdy paznokieć między kciukiem a palcem wskazującym.
  • Pozwól aby dziecko nosiło kamizelkę obciążeniową i poduszeczkę na podołek lub opatulało się obciążeniowym kocykiem, a także pozwól mu się zrelaksować oglądaniem filmu lub słuchaniem muzyki.
  • Obcinaj paznokcie po kąpieli lub prysznicu, gdy są bardziej miękkie. Wtedy też najlepiej usunąć brud zgromadzony pod nimi. Nie wkładaj przyrządu zbyt głęboko, gdyż może to bardzo boleć. Lepiej namoczyć palce w miseczce wypełnionej mydlaną wodą, niż wygrzebywać brud.
  • Delikatnie piłuj paznokcie pilnikiem, zamiast używać cążków. Najwcześniej jak to tylko możliwe ucz wrażliwe dziecko, aby samo dbało o swoje paznokcie, tak by mogło przejąć kontrolę nad tym, czego doświadcza.
  • Niektóre dziewczynki lepiej tolerują pielęgnację paznokci jeśli odbywa się to w salonie kosmetycznym.
  • Jeśli dziecko maluje sobie paznokcie lakierem, pamiętaj, że większość z nich zawiera toksyczne chemikalia. Do trzech najczęściej stosowanych należą: formaldehyd (środek konserwujący, sterylizujący i nabłyszczający), ftalan dibutylu (zapewniający elastyczność produktów sztucznych), toluen który wpływa na układ nerwowy). Według Środowiskowej Grupy Roboczej lakiery OPI, WET N Wild i Sally Hansen są bezpieczniejsze.
  • Niektóre dzieci lepiej tolerują obcinanie paznokci podczas snu (Biel, 2015).

źródło: L. Biel, Integracja Sensoryczna…, WUJ, Kraków 2015

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s