Reklamy
Reklamy
Reklamy
th1_2982_Manneken_pis
Manneken Pis – pomnik-fontanna w Brukseli

W tej sprawie znowu pomocny jest S. Biddulph w książce pt. „Wychowanie chłopców” poświęcił sporo czasu opisując szczegółowo „mechanikę” ciała chłopców. Ale dla ciągle strapionych matek nie istnieją wyczerpujące odpowiedzi i nie ma co się dziwić . . .

Ciało małych chłopców

Oto niektóre z pytań, które najczęściej zadają matki:

  • Czy u synka powinny być widoczne oba jądra?

Podczas badania w szóstym tygodniu życia, które przeprowadza pielęgniarka środowiskowa lub lekarz (w zależności od kraju), obydwa jądra powinny być widoczne.

  • Czy mogę dotykać jego członka i myć go?

Oczywiście! Powinnaś przemywać okolice członka i jąder podczas zmieniania pieluszek oraz w czasie kąpieli. Kiedy maluch wyrośnie z pieluch, może sam się myć pod twoim nadzorem.

  • Czy powinnam odciągać napletek, aby dokładnie umyć prącie?

To nie jest konieczne i prawdę mówiąc, nie jest to dobry pomysł. W tym wieku napletek jest „zrośnięty” z żołędzią. Maluchy w naturalny sposób ściągają go coraz bardziej i bardziej. Gdy chłopiec ma mniej więcej trzy lata, zauważysz, że napletek całkowicie się zsuwa. Czterolatkowi możesz powiedzieć, aby od czasu do czasu podczas kąpieli odciągał go i mył żołądź prącia. Powiedz mu, aby zostawiał skórkę odciągniętą, dopóki nie wyschnie, i wytłumacz, jak ją odciągać podczas siusiania, aby nie zbierał się w niej mocz.

  • Mój synek pociąga prącie i rozciąga je albo próbuje wpychać w nie palce. Czy to normalne?

W zasadzie dzieci nie krzywdzą się, ponieważ jeśli coś je boli, przestają to robić! Członki fascynują ich właścicieli, przytrzymywanie ich uspokaja maluchy i nie ma w tym nic złego. Nie rób z tego wielkiej sprawy.

  • Mój syn często trzyma się za członek, żeby powstrzymać siusianie. Czy to mu nie zaszkodzi?

Większość chłopców to robi. Dziewczynki mają silne mięśnie miednicy, które pozwalają im powstrzymać oddawanie moczu tak, że nikt nie wie, iż to robią. Chłopcy są inaczej zbudowani. Dlatego jeśli muszą się wysiusiać, ale za bardzo pochłania ich zabawa, mogą właśnie w ten sposób opóźniać pójście do ubikacji. Zachęcaj maluch aby robił sobie przerwę na siusianie.

  • Jak mamy mówić na członek naszego synka?

Najlepiej nazywać członek członkiem. Nie wymyślajcie żadnych niemądrych nazw.

  • Starszy chłopiec może zostać przypadkowo uderzony w jądra podczas zabawy lub uprawiania sportu. Co wtedy robić?

Jądra są bardzo wrażliwe. Właśnie dlatego mężczyźni kulą się ze współczuciem, jeśli któryś z graczy zostanie uderzony w krocze podczas meczu krykieta. Zazwyczaj nie dochodzi do poważniejszych uszkodzeń. Zabierz synka w dyskretne miejsce i delikatnie sprawdź, czy nic mu się nie stało. Jeśli czuje silny ból, któremu towarzyszy obrzęk, krwawienie lub siniec, a także jeśli chłopiec długo płacze z bólu lub wymiotuje, natychmiast zabierz go do lekarza. Jeśli nie, pozwól mu spokojnie posiedzieć i dojść do siebie. Jeśli po kilku godzinach jądra nadal pobolewają, zaprowadź syna do lekarza.

Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące tych problemów, porozmawiaj o nich z lekarzem. Zawsze lepiej dmuchać na zimne [ S. Biddulph (dr Nick Coolingow)].

źródło: Steve Biddulph „Wychowanie chłopców”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2012


Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: