Zapamiętaj emocje – gra/scenariusz

Gra Zapamiętaj emocje uczy dzieci, jak rozpoznawać i identyfikować różne sposoby wyrażania emocji, łącząc w pary karty, które przedstawiają tę samą emocję

Czego dzieci się uczą:

Pierwszoplanowe: Rozpoznawanie uczuć. Drugoplanowe: Stosowanie się do poleceń, koncentrowanie uwagi, czekanie na swoją kolej.

Niezbędne umiejętności:

Dzieci muszą umieć stosować się do prostych poleceń werbalnych oraz posiadać podstawowe umiejętności samokontroli i koncentrowania uwagi.

Potrzebne materiały:

Karty do gry w zapamiętywanie z nazwami emocji (np. zły, smutny, radosny) oraz obrazkami przedstawiającymi w prosty sposób emocje, po jednej nazwie lub obrazku na każdej karcie. (Może się przydać).

Miejsce:

Przestrzeń dla dzieci, gdzie mogą usiąść na podłodze lub dookoła stołu.

Opis zabawy

Zapamiętaj emocje to gra ucząca dzieci rozpoznawania i identyfikowania różnych sposobów wyrażania emocji. Dzieci kolejno wybierają dwie karty do gry. Następnie łączą w pary karty przedstawiające tę samą emocję.

Realizacja zabawy krok po kroku

 1. Powiedz dzieciom, że zagrają w grę polegającą na znajdowaniu par kart przedstawiających różne emocje. Poproś dzieci o wymienienie kilku rodzajów emocji, które znają (np. radość, smutek, złość, samotność).
 2. Następnie powiedz dzieciom, żeby usiadły w kole, dookoła różnorodnych kart do gry w zapamiętywanie. (Prowadzący powinien wcześniej rozłożyć karty obrazkami/napisami w dół).
 3. Powiedz, dzieciom, że kiedy nadejdzie ich kolej, będą wybierały po dwie karty. Zachęć dzieci do odnalezienia dwóch kart przedstawiających tę samą emocję. Powiedz też dzieciom, aby uważały i zapamiętywały wszystkie odsłonięte wcześniej karty, tak aby mogły odnaleźć pary, kiedy przyjdzie ich kolej. Jeśli jakieś dziecko dobierze karty do pary, dostaje prawo do jeszcze jednego ruchu i otrzymuje pochwałę od dorosłego i członków grupy.
 4. Powtarzaj krok 3 tak, aby każde dziecko wykonało swój ruch i trafnie dobrało parę nazwa – obrazek opisującą jakąś emocję.
 5. Zakończenie zabawy: Powiedz dzieciom, że to już koniec zabawy. Poproś żeby usiadły na krzesłach lub na podłodze, twarzą w kierunku frontowej części sali, oraz powiedz im, że nadszedł czas na omówienie gry.

Pytania dotyczące procesu grupowego

 1. Zapytaj dzieci, co musiały zrobić, żeby uczestniczyć w grze.
 2. Zapytaj dzieci jak się czuły, kiedy dobrały do pary dwie karty do gry.
 3. Zapytaj dzieci, jak się czuły kiedy nie mogły znaleźć pasujących do siebie kart.
 4. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy inne dzieci znalazły karty, które pasowały do siebie.
 5. Zapytaj dzieci, jak się czuły, kiedy wiedziały, gdzie są pasujące do siebie karty, ale nie mogły ich wybrać, bo nie nadeszła jeszcze ich kolej.
 6. Zapytaj dzieci jak się czuły po zakończeniu gry (Reddy, 2015).

źródło: Linda A. Reddy: „Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka”, PWN, Warszawa 2015

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: