To wspaniałe ćwiczenie, które pomoże uczniom w rozpoznawaniu swoich uczuć i pomaganiu samym sobie ~ Claire Bullock

Niniejszy pomysł został zaadaptowany z ćwiczenia zaprojektowanego przez Winston’s Wish, organizację charytatywną wspierającą młodych ludzi po utracie bliskiej osoby. Jego celem jest pomaganie ludziom, by zachowali pamieć o utraconych bliskich przez powiązanie wspomnień o nich z określonymi kolorami. Ćwiczenie to, przystosowane do pracy z uczniami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, pomaga zidentyfikować i zrozumieć swoje uczucia, a także zaplanować, jak sobie poradzić w chwilach niepokoju.

Na początku koniecznie należy podyskutować z uczniami na temat uczuć. Zapytajcie każdego z nich: „Jak się czułeś, kiedy się w piątek zezłościłeś?”. Zapiszcie w kolumnie uczucia (cztery lub pięć odpowiedzi), a następnie zachęćcie uczniów, żeby obok nich napisali słowa lub przedstawili na rysunku, jak się czują fizycznie i emocjonalnie. Niektórym łatwiej będzie znaleźć grafiki obrazujące ich uczucia w internecie. Poproście także, by dopasowali kolor do danej emocji. W ostatniej kolumnie zapiszcie, co mogliby zrobić, żeby poczuć się lepiej, jeśli na przykład czują złość (kolor czerwony), lub jak mogliby się uspokoić, jeśli są zdenerwowani (kolor żółty).

Następnym etapem ćwiczenia jest stworzenie słoika uczuć, który pomaga w uświadomieniu sobie, że wszyscy przeżywamy wiele emocji. Słoik powinien być nieduży i mieć zakrętkę. Wypełnijcie go solą, a następnie wysypcie ją na kartkę formatu A4, tworząc równe kopczyki – cztery lub pięć w zależności od tego, ile emocji omówiliście. Zmieszajcie pokruszoną kolorową kredę z solą, aby zabarwić tę ostatnią. Gdy będziecie mieli kilka kopczyków soli w różnych kolorach, ostrożnie wsypcie je po kolei do słoika, tworząc warstwy.

Wskazówka dla nauczyciela

Na każdej warstwie kolorowej soli połóżcie trochę waty, a następnie zakręćcie słoik. Dzięki temu kolory się nie pomieszają.

Rozszerzenie

Pokażcie słoik rodzicom. Uczniowie mogą go zabrać do domu, a kartki, które zostaną w szkole, będą im przypominać o znaczeniu każdej emocji. Warto też przygotować drugi słoik uczuć i przechowywać go w szkole (Bullock, 2018).

źródło: C. Bullock, 100 pomysłów dla nauczycieli…, Harmonia Universalis, Gdańsk 2018

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s