Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Głodomór to osoba, która nieustannie odczuwa głód. Taka sytuacja nie wynika jedynie z czynników fizjologicznych ale również psychologicznych. Nasze ciało potrzebuje pokarmu, żeby móc codziennie poprawnie funkcjonować ale nie można tego uznać za jedyną potrzebę człowieka. Nikt nie powinien zaspokajać swoich pragnień półśrodkami, ani zajadać stresu słodyczami.

Kiedy dzieci spędzają dzień inaczej niż zwykle albo coś je trapi, zdarza się, że cały czas marudzą rodzicom o przekąski. To powszechny przykład pomieszania potrzeb.

Nazwij Swój Głód

Miejsce:

  • Dowolne.

Materiały:

  • Kredki.
  • Ołówek.
  • Kartka.

Opis zabawy:

Wiele osób nie zawsze potrafi odróżnić swoje wewnętrzne odczucia od emocji, a szczególnie często dotyczy to głodu. To ćwiczenie pomoże twojemu dziecku lepiej nazwać rodzaj głodu, który odczuwa.

Przebieg zabawy:

  1. Zacznij od zapewnienia dziecka, że zawsze będziesz pozwalała mu jeść, kiedy będzie tego potrzebowało. Nigdy nie wolno wykorzystywać jedzenia jako kary ani techniki manipulacji, bo dzieciom kojarzy się ono z miłością.
  2. Teraz niech twoje dziecko weźmie głęboki oddech przez nos i wypuści powietrze przez usta, a następnie porozmawiajcie z jego brzuszkiem, żeby lepiej zrozumieć, czego naprawdę potrzebuje.
  3. Możesz zapytać: Brzuszku, czy jesteś głodny, bo się nudzisz? Brzuszku, czy wydaje ci się, że jesteś głodny, a tak naprawdę chcesz się napić wody? Brzuszku, czy czujesz się głodny, bo jesteś smutny lub coś cię martwi?
  4. W odpowiedzi na pytania poproś dziecko o narysowanie obrazka lub zapisanie odpowiedzi na kartce, żeby pomóc mu odnaleźć źródło jego głodu.

autor: Melissa LaVigne

źródło: Play Therapy … Mamania, Warszawa 2023

Reklamy
Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: