Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Uczucia, ciało i umysł

Czy kiedykolwiek w przypływie złości nagle zrobiło ci się bardzo gorąco? Może nawet zacząłeś/zaczęłaś się pocić. A czy zauważyłeś/zauważyłaś, że ze wstydu szybko bije ci serce? Bywa wręcz, że twarz i szyja robią się wtedy czerwone. Zdarza się tak, ponieważ uczucia są połączone z ciałem i umysłem. Nazywamy to reakcją emocjonalną.

Z przedstawionych ćwiczeń dowiesz się, jak twoje ciało odpowiada na uczucia, oraz nauczysz się zauważać sygnały, jakie wysyła. Ponadto zastanowimy się wspólnie, co robić z poszczególnymi emocjami i naszymi reakcjami na nie.

Co się dzieje w twoim ciele?

Częścią ciała, która odczuwa emocje, jest umysł albo mózg. To z niego biorą się myśli i wspomnienia sprawiające, że czujesz smutek, szczęście, strach czy ekscytacja.

W odpowiedzi na myśli mózg wysyła do ciała substancje chemiczne. Na przykład, kiedy jest ci dobrze, po twoim ciele krążą substancje szczęścia. Sprawiają, że czujesz się świetnie!

Gdy jest ci smutno, zamiast nich pojawiają się substancje smutku. Niektóre z nich mogą sprawić, że boli cię brzuch albo głowa.

Ważne, żeby wiedzieć, co się czuje. Dzięki temu szybciej pokonasz trudności, z którymi się zmagasz, kiedy jest ci źle. Przypomnij sobie, jak to było kiedy odczuwałaś/odczuwałeś strach. Jakie były twoje doznania? A co czułeś/czułaś, kiedy ogarnęły cię złość, ekscytacja albo strach?

Teraz odpowiedz na poniższe pytania:

Jak się teraz czujesz?

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Czy czujesz tę emocję w ciele?

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Moim przewodnikiem są zmysły

Reklamy

Reklama

Reklamy
Reklamy
Reklamy
Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: